Likvidace starého vinohradu



host - 86.101 (?) 
14.2.2016 21:04, zobrazeno: 6684x
Chci se zeptat. Potřebuji co nejrychleji a jednoduše zlikvidoval malý vinohrad. Na jeho místo chci nasadit ovocné stromky. Je třeba vytahovat révu vč. kořenů, nebo stačí řezat hlavou co nejvíc u zemi? Obroste podnož? Popř. jestli by na to pak nestačil jen herbicid.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 217.13 (?), 14.2.2016 21:54
To neni dobra sekce na takovyto dotaz.To je jako se ptat na filatelistickem foru na zniceni alba znamek :-(
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.101 (?), 14.2.2016 22:02
Tak nic no. Mě nenapadlo, že se ptám špatně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 14.2.2016 22:31

Možná jste se měl spíš zeptat, jak připravit půdu pro výsadbu těch ovocných stromků, aby se jim dařilo v místech, kde se před tím něco podobného pěstovalo.  Překvapuje mě, že to Vás vůbec nezajímá.  Jestli to nebude tím, že s výsadbou těch stromků moc nepočítáte, jen nechcete vypadat jako barbar...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 224.92 (?), 14.2.2016 22:41

Ale když už jste to nakousl: myslím, že Vaše základní představa je reálná. Uřezat a co bude obrůstat, postupně zničit herbicidem by nejspíše bylo reálné a nejméně náročné řešení.

Druhá otázka je: je sad cennější než vinohrad? (Ale tuto otázku asi máte zodpovězenou).

Třetí problém: o jak velkou plochu se jedná a není to oficiálně registrovaná vinice? (Do této problematiky nevidím, ale o obnově a výsadbě vinic a kvótách na ně se hodně mluvilo době vstupu ČR do EU).

Atd.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.2.2016 23:29

V zásadě se dá zničit vinohrad různě, ale je otázkou, jestli získaná plocha bude vhodná pro ovocné stromy. Kromě lísek (a olivovníků jižne od alp) mají snad všechny ovocné dřeviny mnohem vyšší nároky na půdní a vláhové podmínky.

V samé podstatě je réva velmi citlivá na devitalizaci, takže stačí, když v období výsadby při kopání výsadbových jam uřežete révu v okolí těsně u země. Než stromky narostou do plodnosti, tak vylamováním případných prýtů na réví dokončíte likvidaci vinohradu. Herbicid není potřeba. jen nabroušená motyka kterou, ty výladky odsekáte 2× až 3× v roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.101 (?), 15.2.2016 9:18

Děkuji všem za velmi milé odpovědi. Nerušila jsem takovou smršť protireakcí. Vaše pochybnosti ohledně registrace, vhodné polohy, přípravy půdy... atd. mám vyřešené víc než dobře, proto jsem ohledně těchto otázek nediskutovala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.131 (?), 17.2.2016 21:48

Mám jednu praktickou připomínku. Pokud se jedná o štěpovaný vinohrad, tak je dobré révu useknout v místě kořenového kmene cca. 20 cm pod místem štěpování.  Kořen je v tomto místě docela dužnatý a pro silného chlapa s finským rýčem je to malina. Doporučuji šikmý řez.  Slabší jedinci si pomohou pilkou nebo pákovkama. Po přeseknutí kmene v jeho spodní části réva už moc neraší.

Únavu půdy není potřebné nějak řešit.  Réva není moc příbuzná ani s kiwi. Je však pravda, že ovocné stromy  klasickou připravu půdy ocení / vyhnojení, rygolace atp./.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.2.2016 10:42

Únavu půdy není potřebné nějak řešit.  Réva není moc příbuzná ani s kiwi...

To máte sice pravdu, ale i zcela nepříbuzné dřeviny čerpají z půdy úplně stejné živiny -  dusík, fosfor, draslík, aj.  U příbuzných je to samozřejmě horší, protože jejich nároky na živiny bývají podobně nerovnoměrné, navíc trpí stejnými kořenovými chorobami.
   Jinak můj  obecný, byť nepodložený názor je, že při výsadbě ovocných stromků patří pařezy, kořeny a jiné zbytky předešlých dřevin  pryč.  Když nic jiného, vadí to při hnojení a  obrývání, půda se v místech zetlelého dřeva propadá, občas dlouho bojujeme s výmladky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika