Granulovany kravsky hnuj, ano ci ne?



host - 3.134 (?)
29.4.2010 21:15

Jakékoliv hnojivo s obsahem fosforu - organické /hnůj, slepičince...  / i anorganické superfosfáty, Cererit, NPK.../ může vyvolat vazbu železa. Problém bývá na silně vápenitých půdách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
mig - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 216.102 (?), 26.4.2010 21:17, zobrazeno: 11788x

Je to vhodne na jarni prihnojeni, nebo spis pouzit cererit?

Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.134 (?), 27.4.2010 18:46

Hnůj ničemu neuškodí, leda vaší peněžence.  Snad jen ve vápenitých půdách může silná dávka hnoje blokovat železo, ale to platí i pro Ceretit, který také obsahuje fosfor.

Takže si vyberte jedno nebo druhé, ale dodržte doporučené dávkování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 29.4.2010 16:59

No nevím, ve vápenitých půdách je železo již blokováno. Slyším poprvé, že by hnůj byl něčeho takového schopen. Jinak je dost velký rozdíl mezi statkovými a průmyslovými hnojivy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 29.4.2010 20:00

Snad jen ve vápenitých půdách může silná dávka hnoje blokovat železo

Můžete to nějak upřesnit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.134 (?), 29.4.2010 21:15

Jakékoliv hnojivo s obsahem fosforu - organické /hnůj, slepičince...  / i anorganické superfosfáty, Cererit, NPK.../ může vyvolat vazbu železa. Problém bývá na silně vápenitých půdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 29.4.2010 21:24

Hnojit moc vápenité půdy se mně jeví dost zavádějící.Jedině snad hnojení "na list".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 29.4.2010 23:02

hnojivo s obsahem fosforu... může vyvolat vazbu železa

Ano, to jste zopakoval to, co jste napsal výše.. Ale zajímalo by mě, jakým mechanizmem je ta vazba železa přes fosfor vyvolána. A jaké to má důsledky? A proč zrovna na vápenitých půdách?
Každé kombinované hnojivo obsahuje fosfor a většina statkových taky. Ale je ho tam málo. Hnůj, i když obsahuje všechny biogenní prvky,  je především dusíkaté hnojivo.
   Já mám za to, že relativní  nedostatek železa vyvolává samotný nadbytek vápníku, resp. jeho iontů, bez ohledu na přítomnost fosforu. Důsledkem je jeden z druhů chlorózy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 59.102 (?), 18.5.2010 19:13

Kazdopadne hnuj. Je to organicke a zlepsuje strukturu pudy a mikrobialni zivot v pude. Hnojiva jsou soli a nici veskery zivot v pude, hlavne zizaly. Navic, tak jako kdyz jite slane jidlo, hodne pijete, tak i rostliny pri hnojivech potrebuji hodne vice vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.134 (?), 18.5.2010 21:21

Velké dávky hnoje mohou vyvolat chlorózu. To se učí každý žák zemědělské školy. Já to mohu potrvrdit z vlastní mnohaleté praxe v oblasti, kde réva roste na silně vápenitých půdách.  O průmyslových hnojivech ani nemluvím.  Každé hnojení fosforem u nás znamená vinohrady žluté jak kanárek.

Jinak je hnůj, hlavně dobře uleželý fajn a lze ho jen doporučit. Ale ne velké dávky červstvého hnoje v oblastech vápenitých půd. Za tím si stojím.

A co se týká granulovaného hnoje. Nemá žádné nedostatky. Snad jen cenu.  Kdo na to má, ať ho používá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 19.5.2010 9:02

Nu, mechanizmus, či spíš chemizmus vzniku chlorózy hnojem jste tedy nevysvětlil. Jen dogma, že se to učí každý žák.
   Já tedy nemám vápnitou půdu, byť každoročně 2 pytle páleného po trávě rozhodím. Ale hromadu hnoje na zahradě mám každý třetí rok. Kolem hromady a po jejím rozvezení je tráva a rostliny vůkol zelené jak brčál, chlorozu jsem ale neviděl nikdy.
   Teoreticky by mohlo dojít k reakci dusíkatých látek - třeba močoviny v hnoji s vázaným vápníkem ve vápenci a vzniku rozpustného a rychle dostupného dusičnanového vápníku. To by mohlo mít stejný efekt jako nadměrné povápnění - vytěsnění železa a chlorózu. V praxi jsem se s tím ale nesetkal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika