Odhad zdravotního stavu stromu



host - 180.10 (?)
12.10.2012 10:54

Dobrý den. Existuje celá řada měření jak zjistit stabilitu stromu. Když si zadáte do vyhledavače třeba toto: Přístrojové hodnocení stability stromů, jistě se něčeho dopracujete. Já jsem ve své praxi používal a stále ještě používám klasickou zkoušku a to poklepáním na kmen. Vezmu normální gumovou paličku a poklepem zkouším a poslouchám. Opravdu je rozdíl ve zvuku plného kmene a kmene, jenž má dutinu. Asi by to ve Vašem případě bylo o odzkoušení, ale opravdu to jde. A taky se dá takový trochu diskutabilní způsob. Vemte vrtačku, slabý vrták na dřevo a v místě, o kterém si myslíte, že je dutina zkuste vrtat. A pokud dutinu objevíte, vemte třeba svařovací drát a můžete tou dírkou vyzkoušet, jak je ta dutina přibližně velká v průměru. Toto dělávám bez vrtání v místě, kde je nějaké poškození stromu a dá se ten drát do kemen zastrčit. Je to spolehlivé. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

hatchet - (11) - 231.237 (?), 11.10.2012 21:43, zobrazeno: 5229x

Dobrý večer všem, mám dotaz týkající se rozpoznání zdraví stromu. Je možné na základě vnějšího stavu, nějak neinvazivně, poznat zdraví smrku, respektive může-li být např vyhnilý uvnitř? Díky. LK 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.10 (?), 12.10.2012 10:54

Dobrý den. Existuje celá řada měření jak zjistit stabilitu stromu. Když si zadáte do vyhledavače třeba toto: Přístrojové hodnocení stability stromů, jistě se něčeho dopracujete. Já jsem ve své praxi používal a stále ještě používám klasickou zkoušku a to poklepáním na kmen. Vezmu normální gumovou paličku a poklepem zkouším a poslouchám. Opravdu je rozdíl ve zvuku plného kmene a kmene, jenž má dutinu. Asi by to ve Vašem případě bylo o odzkoušení, ale opravdu to jde. A taky se dá takový trochu diskutabilní způsob. Vemte vrtačku, slabý vrták na dřevo a v místě, o kterém si myslíte, že je dutina zkuste vrtat. A pokud dutinu objevíte, vemte třeba svařovací drát a můžete tou dírkou vyzkoušet, jak je ta dutina přibližně velká v průměru. Toto dělávám bez vrtání v místě, kde je nějaké poškození stromu a dá se ten drát do kemen zastrčit. Je to spolehlivé. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Liberda Zdenek - (29) - 175.130 (?), 12.10.2012 20:49

Dobrý večer. Obcházejte strom a dívejte se na kmen zda v některých místech strom roní smůlu. Dále mohou být vydlabány otvory od datlů. Velice důležitý je stav jehličí a množství suchých větví. Při bližším ohledání kůry si můžete všimnout drobných dírek a jejich množství na ploše 10 x 10 cm.  Také může být strom zasažený bleskem /blaskovice/. Zlomená špice. Prosychání horní části koruny, protože se jedná o smrk pozor na kůrovce. Nakonec velice důležitý signál je, že se stromen něco děje je odřený kmen, obnažené kořenové náběhy a na nich plodnice hub! Odhalení dutiny popsal velice dobře pan Stanislav. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika