Modrý prach



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?)
31.8.2010 10:29

Kvanta hrubozrnného silikagelu používají (léta) laboratoře,   já bych začal u regisnálního zástupce fy Merck. Je to německá firma, takže zákazy EU budou samozřejmě respektovat, na druhé straně by neměl být až tak velký problém někde sehnat (třeba starší)  chlorid kobaltnatý a naimpregnovat si silikagel sám, ostatně takhle se to (třeba 20 let zpátky) v labinách dělalo...

A mokrý silikagel se dá regenovat, ale to asi víte??? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 31.8.2010 10:29

Kvanta hrubozrnného silikagelu používají (léta) laboratoře,   já bych začal u regisnálního zástupce fy Merck. Je to německá firma, takže zákazy EU budou samozřejmě respektovat, na druhé straně by neměl být až tak velký problém někde sehnat (třeba starší)  chlorid kobaltnatý a naimpregnovat si silikagel sám, ostatně takhle se to (třeba 20 let zpátky) v labinách dělalo...

A mokrý silikagel se dá regenovat, ale to asi víte??? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 31.8.2010 14:20

Zamotaný jste vy, Rony. Kobalt je sice ve větších dávkách jedovatý, ale v menších je naprosto nezbytný k životu. Nevyvolávejte tady paniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 31.8.2010 14:24

Nepletete si to náhodou s kadmiem? Ale je dobré vědět že lidem šířícím zprávy co zase EU zakázala a jaké to bude mít následky není radno věřit ani slovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 31.8.2010 20:47

Vážení pánové, nemám vůbec úmysl dělat paniku. Zkuste si něco "vygoglovat" o kobaltu. Ty zprávy šíří někdo jiný. Se silikagelem jako desikantem pro zařízení opticko mechanická jsem pracoval 44 let. Už jsem v trochu v penzi a věřte, že nám EU pěkně "osladila" život. Pokud děláte pro nenáročného zákazníka a do rozvojové země, všechno OK ale pro Evropu je problém. Samozřejmě i náhradu jsme vymysleli a to tablety jednorázové z bentonitu ale ty nejdou regenerovat a zákazník chce regenerovatelné. Je to stejné jako se žárovkami. Vysvětlujte úředníkům v Bruselu, že v optické laboratoři se zářivkou s "vykradeným" spektrem nic neuděláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 31.8.2010 22:27
Zkusil jsem hledat, jediné o kobaltu jsem našel to, že byl vyřazen z norem pro pitnou vodu, nějaké nařízení pro zubaře kvůli alergiím a něco o jeho přidávání do hnojiv. Zbytek jen samá ekonomika. Možná je regulovaná nějaká konkrétní látka nebo zařízení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.90 (?), 15.6.2015 0:21

Pokud si ještě pamatuji, tak šmolkou se bělilo prádlo. Po vypraní se udělal slabý roztok šmolky, prádlo se do roztoku ponořilo a chvíli se prádlem máchalo. Potom se vše vyndalo, prádlo se rozprostřelo na louku a nechalo se na sluníčku tzv. "plajchovat". V průběhu tohoto "plajchování" se prádlo muselo kropit. Potom se nechalo schnout. Po uschnutí bylo prádlo krásně bílé. Zajímalo by mě chemické složení šmolky. Roztok musel nějakým způsobem reagovat s ultra fialovými paprsky. Moje babička dávala šmolku do vápna, ale to už tady někdo psal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 15.6.2015 7:31

Šmolka je "kobaltová modř" a nijak s UV nereaguje. Posouvá pouze barevnost bílé z nažloutlé blíže k modré. Bělení na sluníčku má jiný efekt a tím je rozpad organických barviv. Probíhá pouze v době, kdy je prádlo vlhké a molekuly vody po dopadu UV záření se mohou disociovat na ionty vodíku a kyslíku. 

cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 251.63 (?), 30.8.2010 11:53

Nemohl by to být grafitový prach? Je víc do tmavě šeda. Našla jsem ho na chalupě třílitrovou sklenici, na ní je nápis "Grafit". Také nevím co s ním? Poradil by někdo, prosím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 30.8.2010 13:38

Jako kluk bych dal za práškový grafit nevímco. Sypali jsme ho m.j. do roztaveného loje, v kterém jsme namáčeli byciklové řetězy. Kam se na tu supervazelínu hrabaly tehdejší maziva.
   Myslím, že i dens se hodí - např na mazání dřevozpracujících strojů, kde nechceme, aby se piliny lepily na tuk. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 103.113 (?), 30.8.2010 14:03

Moc děkuji . Tak přeci jen k něčemu bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika