Prosím radu, odumírá mi Netřesk



host - 2.152 (?) 
19.2.2021 15:44, zobrazeno: 1708x

Zdravím všechny, 

Ctěl bych Vás požádat o pomoc - o radu. 

Před asi půl rokem jsem dostal netřesk, v malinkém květníku. Nechal jsem ho v něm až do nedávna. jednou denně mírně až středně zalil. 

Poslední dobou jsem si ale všiml že začali velmi výrazně odumírat listy mého netřesku. 

Smíchal jsem univerzální substrát s velkou dávkou štěrku a pískem a netřesk přesadil do květníku který je na fotce. Udělal jsem to i proto, aby se výhoen uchytil sám a nemusel jsem to nějak složitě řešit. 

Dnes jsem se na internetu dočetl, že v takovém případě se mají listy i s kořeny okamžitě otrhat a doufat. Uschlé/shnilé (posuďte sami) listy jsem otrhal, kořeny nechal protože mi to přišlo až moc drastické. Při otrhávání mi najednou odpadl i výhonek. 

No a teď bych se rád zeptal co s tím, velmi nerad bych o tetno dárek přišel. 

Jak se mám postarat o výhonek, jak o zbytek netřesku, mám kořeny nechat, jak se o rostlinu starat v budoucnu pokud se budoucnosti dočká?

Na závěr bych chtěl ještě říci že jsem velký amatér a žádný velký zahradník. Všehovšudy se v poslední době starám mimo tento netřesk ještě o asi čtyřicetiletý kaktus zděděný po otci, maličkého následovníka tohoto kaktusu kterého jsem nedávno přesadil (taky budu rád za info co a jak) a jeden mandarinkovník z pecky. 

Fotka mi jde vložit jen jedna, nevíte jak vám jednoduše zprostředkovat ty ostatní? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 19.2.2021 20:12

Fotka se nezobrazila. Na netřesky jsem amatér zato manželka je s láskou pěstuje na zahradě i na balkoně.Přečetla si Váš dotaz a příčina uhynutí je uhnití kořenové soustavy častou zálivkou.Pokud jde o netřesk zalévat tak jednou za 14 dnů.Venkovní sazenice vůbec a nebo při vysokých teplotách v létě.Je to suchomilná rostlina a normálně přezimuje na zahradě.Táké jste mohl obdržet sukulenty a ty by v zimě zmrzly.Pro ilustrací uvádím fota sukulentů a netřesku.

Ještě jednu vychytávku pro zahrádkáře ohledně netřesků.Jsou výborné při bodnutí hmyzem (včela vosa, muňky, komáří atd.).Zlomíte vytržený list z růžice, zlomíte jej a šťávou potřete misto vpichu a okolí.Podrážděné místo se do 10 min.sklidní a přestane svědět.Otok a zčervenání je minimální.Pokud má člověk dojem stálé přecitlivosti provede asi po 20 minutách znovu ošetření.Drůhý den nevíte, že vás něco štíplo.Nejlépe je použít divoký netřesk který roste na starých střecháh nebo kamenných tarasech.Přesadíte na slunné místo na zahradě a nemusíte používat drahé mastky jako Fenistil atd.Funguje výborně a je dostupný na zahradě stále a zadarmo.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m) 

sukulenty
sukulenty
netřesk
netřesk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.226 (?), 19.2.2021 21:20

Na vložení více fotek najednou musíte být přihlášený. L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.152 (?), 20.2.2021 10:28

Dobrý den, děkuji mnohokrát. 

Neměla by Vaše manželka ještě nějakou radu jak netřesk zachránit pokud to ještě lze? 

Případně jak správně zasadit výhonek, aby byl schopen přežít ten? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 2.152 (?), 20.2.2021 10:29

Přikládám druhou fotku


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 20.2.2021 12:56

Dobrý den.Manželka se na odnože kouknula a radí takto.Dlouhý výhonek na prvním obrázku moc šancí nemá.Sazeničku vytáhnout a zkrátit stopku po první zesílení a vsadit zpět do substrátu až po první lístky.Olistěnou část zafixovat na povrchu substrátu jak na obrázku.Ze zelené části mohou vyrazit kořínky a vytvořit růžice.Manželka dělá na zahradě spousty přesazování a tyto rovnou vyhazuje.Ale zkuste.Příroda je mocná.

Lépe vypadá druhý obrázek.Odstraňte bílou část stonku a zapíchněte kolmo zpět do substrátu až po růžici aby kořínky pod růžicí byly v substrátu.V příloze upravená sazenička před výsadbou.

Oboje lehce zalejte a opakujte mírným zalitím po 14 dnech.Sazeničky dejte do chladné místnosti pokud máte možnost.Zatím nedávat ven.Nejsou aklimatizovány na nízké teploty.Sazeničky vyskladněte do venkovního prostředí až na jaře.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

upravená sazenička
upravená sazenička
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.226 (?), 20.2.2021 14:12

Jen doplňuji - tu zeminu máte hrozně moc mokrou, netřesk potřebuje sucho, v takhle rozmáčené zemi vám ten řízek shnije. Když navlhčíte suchou zem, vezmete si do dlaně a sypete, tak musí pořád zůstat sypká (i když vlhká). Jakmile vám zůstavají hroudy, je moc mokrá.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 137.234 (?), 20.2.2021 19:30

Moc zaléváte. Nyní v zimě velmi mírně a tak maximálně jednou týdně, až je substrát úplně vyschlý. Jinak obě rostliny lze zachránit. Spodky odříznout a dát do substrátu ze směsi hodně písku a trochu zeminy. Hlavně po zasazení alespoň 14 dní VŮBEC nezalévat. Pak jen opatrně rosit dokud nezakoření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.208 (?), 20.2.2021 20:43
Netresk se jmenuje proto, že se vysazoval na doskove střechy proto, aby do nich "netresklo" (blesk) a neshorela střecha. A tím je dano: propustne podložĺ, hodně slunce a málo zálivky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika