Polievanie paradajok



host - 79.152 (?)
7.1.2016 8:50

Zalievanie pomocou upravených PET fliaš používame k spokojnosti už niekoľko rokov - pri obvyklých, dlhodobo pomerne vysokých denných teplotách je odpar vody z čerstvo zaliatej pôdy u nás tak vysoký, že bez adresného dávkovania vody by to bolo finančne neúnosné (okolie NR). Fľaše je ale nutné zahĺbiť do zeme už pri sadení priesad, a kvôli upchávaniu zeminou alebo kvôli vytekaniu vody spod fľaše pri silnejšom prúde vody, sa nám viac osvedčilo použitie so zaskrutkovanou zátkou, do ktorej robíme 2 otvory s priemerom 2-3 mm. Ďalšie cca 3-4 otvory s priemerom cca 2 mm sú v kónickej časti fľaše (do cca 5 cm nad hrdlom), pričom sú orientované smerom k priesade. Celé je to doplnené buď textilnou fóliou alebo mulčom (pokosená tráva, žihľava, burina bez semien alebo rastliny používané na zelené hnojenie). Ako najvhodnejšie sa nám javia 1,5 l fľaše od piva alebo od 2l Coca-coly, popr. Kofoly. Fľaše po sezóne stohujeme - sú použiteľné cca 3 - 4 sezóny, niekedy i viac... Takýmto spôsobom sme v minulom roku zalievali i papriky, uhorky, tekvice a cukety. Prax ukázala, že rajčiny, papriky a ostatné rastliny s výnimkou uhoriek, možno cez tieto PET fľaše zavlažovať i priamo vodou z vodovodnej hadice (uhorky chlór neznášajú), čo celé zalievanie výrazne urýchľuje...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 187.224 (?), 21.10.2015 15:53

Předem se omlouvám za svůj názor ale PETky na zálivku, PETky jako větrníky proti krtkům, PETky jako krmítka ptáků nebo lapače vos.

Hnus velebnosti...      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.35 (?), 22.10.2015 0:15

j.c. Proč byste se omlouval, je to váš názor. Jestli si myslíte, že na zahrádce trčí les petek, tak se mýlíte, nad terénem kouká tak jeden až dva cm. Tady téměř tři měsíce nepršelo, byl zákaz čerpání (dodnes nezrušen) vody ze studní s výjimkou čerpání pro domácnost. Brambory jak ořechy, místo fazolek provázky, nakládačky fuč, krmná řepa jak ředkvičky atd. Vyďoubali jsme díru hlubokou kolem 70 cm (pak jsme to vzdali) a až do té hloubky sucho jak troud! Naštěstí jsme měli v nádrži kolem tří kubíků vody, kterou jsme zalévali papriky a rajčata do těch Vámi opovrhovaných petek, tudíž velká úspora vody – žádný výpar z povrchu. Mulč ani netkaná se neosvědčily.
Máte-li nějaký tip, jak vystačit se ždibcem vody, sem s ním. Doufám, že nedoporučíte koupit si zeleninu v hyper..  :-)     marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 42.229 (?), 23.10.2015 18:19

Taky ja trochu přispěju.Už 3 roky používam zavlahu vyrobenou doma jelikož kupovat se mě to zdalo zbytečné.Takže jak to mam ja.CCa 140 sazenic rajčat, obyčejna pulcoulka hadice napojena na 200 l sud ktery je ve vyšce asi 2m.V hadici u každeho paru rostlin dírka a nasazena vzduchovy ventlilek s regulaci který prodavaji akvariste cca 1kus za korunu od ventilku vedena uzka hadička přímo k rostline.Zaleval jsem max 2x tydně necelý sud protože je posazený šikmo takže asi 180l na 140 rostlin což je něco malo přes 2l za tyden na rostlinu.Jo a použita netkana textilie.Uroda neskutečná měl jsem asi 40 odrud a všechny zarodily vyborně jo a hnojení pouze napodzim kravský hnuj jinak nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?), 7.1.2016 14:53

zdravím, neměl byste foto těch vzduchových ventilků popř, jak to máte napojené?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.86 (?), 30.1.2016 5:15
PET flase su urcene na jednorazove pouzitie. Uvolnuju skodlive latky, ktore takymto pouzitim dostavate do pody a plodov. Takymto sposobol si nicime podu a spodne vody, co nie je vidiet hned, ale za dlhe roky. Na takmer vsetko, vratane prevencie voci skodcom existuju aj alternativne postupy, ktore ponuka sama priroda. Len ich treba hladat. A samozrejme dolezite je vybrat spravnu nehybridnu odrodu, rokmi vyberat najlepsie semena a priesady, potom ani choroby nie su problem. Treba ich vysiat a vypestovat aspon 2x tolko a pouzit najlepsie z nich.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 30.1.2016 7:34

Uveďte, prosím, jaké škodlivé látky...,v jakých dávkách..., jaké jsou ty alternativy-KONKRÉTNĚ! Myslím, že nejsem jediný, koho to bude zajímat, děkuji, S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.232 (?), 22.10.2015 12:02

Dobrý den, jsem z Pardubicka a plastové lahve dávám k rajčatům už roky.Dělal to tak i můj otec, který byl ze Slovenska.Při letošním suchu si neumím představit, jak jinak bych vše uzalívala.Mám sice malou zahradu, ale spoustu květin a bylinek a rajčata mám hezké každý rok.Letos jsem ani nedávala Polyversum na plíseń a ječtě dnes mám bedýnku rajčat ve sklepě na dozrání. Iva


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.232 (?), 22.10.2015 12:10
  • a ještě jedna
a
a
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 79.152 (?), 7.1.2016 8:50

Zalievanie pomocou upravených PET fliaš používame k spokojnosti už niekoľko rokov - pri obvyklých, dlhodobo pomerne vysokých denných teplotách je odpar vody z čerstvo zaliatej pôdy u nás tak vysoký, že bez adresného dávkovania vody by to bolo finančne neúnosné (okolie NR). Fľaše je ale nutné zahĺbiť do zeme už pri sadení priesad, a kvôli upchávaniu zeminou alebo kvôli vytekaniu vody spod fľaše pri silnejšom prúde vody, sa nám viac osvedčilo použitie so zaskrutkovanou zátkou, do ktorej robíme 2 otvory s priemerom 2-3 mm. Ďalšie cca 3-4 otvory s priemerom cca 2 mm sú v kónickej časti fľaše (do cca 5 cm nad hrdlom), pričom sú orientované smerom k priesade. Celé je to doplnené buď textilnou fóliou alebo mulčom (pokosená tráva, žihľava, burina bez semien alebo rastliny používané na zelené hnojenie). Ako najvhodnejšie sa nám javia 1,5 l fľaše od piva alebo od 2l Coca-coly, popr. Kofoly. Fľaše po sezóne stohujeme - sú použiteľné cca 3 - 4 sezóny, niekedy i viac... Takýmto spôsobom sme v minulom roku zalievali i papriky, uhorky, tekvice a cukety. Prax ukázala, že rajčiny, papriky a ostatné rastliny s výnimkou uhoriek, možno cez tieto PET fľaše zavlažovať i priamo vodou z vodovodnej hadice (uhorky chlór neznášajú), čo celé zalievanie výrazne urýchľuje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 17.210 (?), 7.1.2016 9:29

Tieto parady vypadaju jednoducho, kym nevyskusate nieco lepsie. Ja som tento rok vyskusal nasledovne:

1. Paradajky som zasadil do hlbky asi 40 cm. Boli dost vytiahnute, tak to nebol problem. V 40 cm tak lahko nevyschne.

2. Medzi dva rady som spravil taky plytky "bazen", ryhu na 30 cm siroku a asi 10 cm hlboku. V teplotach dosahujucich 35 stC paradajky nevykazovali znak potreby zalievania ani po niekolkych dnoch. Viac zo strachu, ako zo skutocnej potreby, som zalieval v tych najvacsich horucavach tak, ze som napustal "bazen" vodou. Vtedy dostali vody a vody, desiatky litrov. Povrch okolo rastlin zostal suchy. Takato davka vystacila na tyzden. Petky? Ani nahodou. Kvapkovu zavlahu,...zbytocne, nepouzil som.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika