Pestovani topinambur



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.210 (?) 
8.10.2014 21:55

Ještě bych to doplnil tím, že u mě je právě trávníkem z jedné strany topinamburový záhon ohraničen a trávník je za tři roky zatím vítězem, tj. je dost pevnou hranicí, přes kterou to topinamburám vůbec nejde se šířit.   Na dalším okraji topinamburového pásu je obdělávaný záhon a tam musím topinambury velmi často vytrhávat jako plevel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 239.43 (?), 7.4.2017 9:59
Prostou, a dají se využít jako pěkný letní živý plot, doporučoval bych ale nějakou pevnou bariéru do země.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
malyzahradnicek - (6) - 157.72 (?), 28.4.2017 14:03

Topinambury pěstuji spolu s nízkou hlíznatou hluchavkovitou rostlinou-Stachys sieboldii, která prospívá i ve stínu, a popínavkou příbuznou fazolím-hlízolou nachovou. Topinamburu to jedině prospívá, protože stachys udržuje vlhko u země tím že brání proudění vzduchu při zemi, a hlízola poskytuje vzdušný dusík přeměněný na ten pro rostliny využitelný a to sice za cenu že se bude po topinamburu plazit, ale to topinambur ani nepozná. Obě dvě pomocné rostliny jsou stejně jako topinambur vytrvalé, takže s nimi není stejně jako u topinamburu příliš práce a nějaké ty hlízy z nich jsou též. Hlízola navíc produkuje jedlá semena v luscích.

U topinamburového políčka se krásně relaxuje
U topinamburového políčka se krásně relaxuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.15 (?), 9.5.2017 11:28
A v jaké nadmořské výšce to pěstujete dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
malyzahradnicek - (6) - 65.252 (?), 17.9.2017 19:46
Zahradu kde tyto rostliny pěstuji mám v 650 m.n.m. Žijeme v Orlických horách.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.159 (?), 20.6.2017 18:37

Trvalková obdoba třech sester :-)

Snažím se přesně o totéž, jen mám tento rok tyto tři plodiny zatím o samotě kvůli testování. Kolik sezón to takto pěstujete? A sklízíte hlízy ze všech 3 rostlin? Nebo tu hlízolu jen na lusky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
malyzahradnicek - (6) - 65.252 (?), 17.9.2017 19:53

Pohromadě je mám již druhou sezónu. Mám s nimi jen menší záhon 2×1,5m. Hlízy sklízím ze všech tří plodin s tím že mám malou část na okraji záhonu věnovanou jen hlízole, a tu nesklízím aby byla silná.

Mě zatím hlízola po odkvětu neplodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.173 (?), 12.10.2014 21:27

Vřele doporučuji k nastudování tento dokument.

Naprosto vyčerpávající informace o topinamburech, odrůdách a pěstování od Výzkumného ústavu bramborářského v HavlBrodě.

Konzistencí je to jak kedluben, chutí trochu do lískového oříšku (ale záleží též na odrůdě). Já se na základě výše zmíněné studie rozhodl pro odrůdu Karina, která má poměrně velké a kulovité hlízy pro pohodlné kuchyňské zpracování a mohu jen doporučit. Roste to samo, bez práce a je to celkem dobrota. Navíc jak už tu bylo řečeno hlízy přezimují bez problému v zemi, takže časně na jaře (nebo i přes zimu) si vykopnete ze země první čerstvou zeleninu. Na podzim by se neměly sklízet před zaschnutím nadzemních částí, teprv poté přejdou všechny živiny (zejména sacharidy) do hlíz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 13.10.2014 21:26

moc diky, asi daam na vas sezenu si odrudu Karina, kdyz uz ji mate vyzkousenou, ale nejdrive projdu dokumentwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.248 (?), 17.10.2014 20:34

Dobrý den, přidám svou zkušenost. Tchýně asi před 15 lety donesla od řeky 7 malých rostlinek topinambur, nyní jich máme v zahradě asi 200 a už se derou i přes plot. Zatím jsem se o ně nijak nestarala, jen je občas protrhám, protože rostou hustě vedle sebe, tak aby jich bylo raději méně, ale silnějších rostlinek. Hlízy mám malé a podlouhlé, čistím je kartáčkem a neloupu. Kopu je od října až do března postupně, jak je chuť. Dříve jsme je vařili jako bramborovou polévku, do které jsem ještě přidávala smetanu a rozmixovala na hladký krém. Nyní jsem přešla na vitariánskou stravu a jím je syrové s nakrájenými jablky a vlašskými ořechy. Je to jedno z nejchutnějších jídel, co znám a už se na něho zase moc těším. Hned zítra se půjdu podívat, jestli by to náhodou už nešlo :-) Zdravím, Marta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika