Pěstování paprik v kbelících



host - 57.76 (?) 
22.10.2023 10:59, zobrazeno: 1745x

Chci pěstovat papriky v kbelících. Jsou vhodné kbelíky o bsahu 5l. Větší kbelíky nemám.Bude se papričkám v 5l kbelících dařit? Luboš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 25.10.2023 20:03

Luboši, píšete papriky a pak vzápětí papričky. Takže se zeptám: běžné konzumní papriky nebo chilli? Nebo obojí?

Pěstuju papriky, tedy ty konzumní, na balkóně v kontejnerech. A také jsem měl několik málo rostlin chilli. Chilli stačily kontejnery 7,5l, konzumním paprikám se zdá, že ani 12l květináče nejsou dost. Ono to není ani tak moc o živinách, ty lze v zálivce pravidelně dodávat (což dělám, častěji pak u těch, na které prší). Je to spíš o přehřátí půdy v opravdu horkých dnech a udržení vláhy v půdě (teploty vzduchu na balkónech dost často přesahovaly 40°C). Čím menší objem půdy, tím snadněji se přehřeje. Samozřejmě velice záleží na tom, jak moc jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Konzumní papriky jsou daleko citlivější na přehřátí, dost trpí na suchou hnilobu. Chilli v těch mých pár případech neměly problém, nevzpomínám, že by se u nich projevila suchá hniloba. Je to nejspíš dáno velikostí plodů. (Kontejnery stíním).

Ale abych odpověděl na vaší přímou otázku: být vámi, nakoupím pro chilli kontejnery 10l a pro konzumní alespoň 15l. Alternativou je hlídat je jako oko v hlavě a nedopustit teplotu půdy nad 32°C. Tedy stíněním a ranní důkladnou zálivkou. A pravidelně hnojit. Chilli vám možná 5l nádoby zvládnou. U běžných paprik se pravděpodobně můžete dočkat špatných konců.

Promiňte, ale otázku jste formuloval příliš nejasně a bez uvedení detailů. Je mi líto, ale ty jsou pro úspěch dost důležité. Například kde je budete pěstovat. Myslím, že proto se vám zatím nikdo neozval.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.76 (?), 26.10.2023 12:07

Pane Milane, děkuji za cenné rady při pěstování paprik. Budu pěstovat pouze papriky, pod přístřeškem. Poloha 290 m n.m.

Luboš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 26.10.2023 22:42

Slunné místo? Přístřešek je dobrý, protože vám déšť nebude vyplavovat živiny či přemokřovat rostliny. O chorobách ani nemluvím. Ale papriky budou závislé na vaší pravidelné zálivce. Takže větší kontejner se vyplatí, kdybyste zálivku vynechal. Těch 15l je na hraně, protože se s tím ještě dá manipulovat, ale snadné to není. 20l už je prostě moc, i když by to papriky ocenily. Ty moje se musí spokojit s 12l. Má chromá záda víc nezvládnou.

Mám takový trik, u paprik ho ale nepoužívám kvůli prostoru, jen u rajčat. Zpočátku je uvnitř pěstuju v menším kontejneru/květináči (7,5l) a pak, když jdou na konečné stanoviště, vložím ten menší kontejner do většího, do poloviny či víc vyplněného zeminou. Jasně, ten menší má ve dně díry jako ementál. Funguje to jako extra zdroj živin, rezervoár pro vodu a i trochu zabraňuje přehřátí půdy. Kořínky prorostou dolů. I tak je ale stíním. A poslední roky, kdy tohle praktikuju, moje rajčata opravdu trpěla suchou plísní minimálně. Papriky jsou na ni ale ještě citlivější. Takže do zeminy jim preventivně přidejte nějaké vápenaté hnojivo, ale spíš ne dolomitický vápenec. Ten se rozkládá jen za přístupu vzduchu a i tak velmi pomalu. Rostliny ho dokážou využít jen málo. Možná ledek vápenatý. Ale hlavně hlídejte to přehřátí půdy.

A nemůžu se nezeptat: jaké typy (či přímo odrůdy) paprik chcete pěstovat? To taky hraje roli v tom, jak nejlépe na to.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 97.137 (?), 26.10.2023 23:28

Pěstuji úspěšně chilli papričky v samozavlažovacích truhlících o délce 60 cm. Celkový objem zeminy v truhlíku je jen cca 13 l a do truhlíku dám 3 rostliny.

Letos mi zbyly sazenice Hamíku a Semirohu a tak jsem je dala do truhlíku taky. A kupodivu to daly. Hamík sice v těch největších vedrech vyprodukoval několik zdeformovaných plodů, ale zbytek byl pak již úplně v pohodě. A to truhlíky stály u jižní zdi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.10.2023 23:11

Ano, menší plody trpí suchou hnilobou o dost méně. U paprik a stejně tak u rajčat. Má to logiku, nepotřebují tolik "stavebního materiálu" s vápníkem. A také se spokojí s menším objemem zeminy. Vzpomínám, že kdysi jsem pěstoval odrůdu Balkonovka, také s menšími plody. V porovnání s těmi "velkoplodými" trpěla suchou hnilobou podstatně méně. Pokud vůbec.

Samozavlažování je asi dobrá prevence extrémního přehřívání půdy. Záleži na tom, jak funguje, tedy zda voda není také přehřátá.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.76 (?), 27.10.2023 11:49

Papriky budou na slunném místě. Pravidelná zálivka je zajištěna dešťovou vodou. Pěstovat budu Lungy F1, Vlasty a Kapie (z Lidlu).

Luboš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.10.2023 14:19

Plán je dobrý, dopadne to dobře. Držím palce. Jen ještě maličkost: chraňte je třeba netkankou ze směru převládajících větrů. Stačí do 120 cm výšky. Vítr nemají moc rády.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.76 (?), 27.10.2023 16:07

Pane Milane, děkuji za povzbudivý komentář k mému pěstování paprik v kbelících.

Luboš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika