Pěstování dýně (hokaido)



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 196.233 (?) 
2.6.2012 17:09, zobrazeno: 134898x

prosím o radu - vím, že se dýně běžně pěstují na kompostu. já jsem si přivezl pytel "hotového" kompostu z kompostárny - mohu do něj sazenici dýně zasadit, nebo ho mám smíchat se zeminou 1:1? Stačí dýní vyvýšený záhon 1mx1m hluboky jen 15cm? děkuji :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 62.91 (?), 2.6.2012 17:48

Čistý kompost je hnojivo a základ pro tvorbu drobtovité (kypré) struktury země. Sám o sobě by ale vhodný na pěstování úplně nebyl, proto bych to určitě promísil se zemí, např. v tom vámi uvedeném poměru. Jestli stačí 1x1m? Cha cha cha, pokud je hokaido v úrodné půdě, tak roste jak frňák z frňákovníku. Do 3x2 m se vám nebude chtít vejít a budete jej tam muset držet permanentním zakracováním. Alespoň taková je moje zkušenost. Z jedné rostliny se sklidilo 5 velkých a pěkně vyzrálých dýní. Pokud ale bude mít omezenější přísun živin, tak to nebude tak divoké. Těch dýní ale nechte jen úměrně velikosti a síle rosltiny. Milan

PS: Hokaidici milují slimáci (dokud je mladá), tak ať vám jí hned nesežerou laugh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.233 (?), 2.6.2012 18:16

Milane,

moc děkuji - tak to tak uděláme - a fakt stačí jedna sazenice (je pěkná) - chtěla jsem přikoupit ještě jednu :-)
a ještě k tomu kompostu - budu ještě sázet bylinky - mám ho dát na dno díry při sázení, a nebo po zasazení kolem?
prostě jsme koupili kompost a teď ho evidentně neumíme správně využít blush

Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 2.6.2012 19:33

Ještě jednu si kupte a nemusíte se letos starat o zahrádku - hokaidice to všechno zarostou laugh.

Ona se dýně často využívá na zakrytí a zastínění kompostu. Pak jsou dvě možnosti, buď si sadit do kompostu a nebo těsně vedle do normální země. Vedle se sází právě proto, aby nerostla tak divoce. Pokud se sadí na kompost, tak se to pak téměř nedá zastavit a nebere to ohled na jakékoliv hranice. Ten kompost ale pak samozřejmě musí být klasicky např. hnuj proházený zemí a nahoře např. 5-10 cm země.

Koupený kompost je ale téměř jen čistý humus, většinou s příměsí rašeliny a s upravenou kyselostí. Pro dosažení trochu vyváženějšího poměru živin je nezbytné jej promísit se zemí. Udělal bych jamku, dno vysypal trochu zemí s humusem, sadil sazenici a obsypal to tímtéž. U sazenice hokaida bych to udělal stejně, jen zem bych vylepšil v průměru cca 70-90 cm. Pokud je záhon ulehlý, tak bych jej před tím provzdušnil přerytím, to je ale mnohem lepší dělat už napodzim.

Tak ať se zadaří a můžete se zde časem třeba pochlubit laugh, Milan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.233 (?), 2.6.2012 21:01

ještě jednou díky, smícháme to - jsem zvědavá, co to bude za "adélu":-)udělali jsme jí ohrádku 1m x 1m x 15 cm pod meruňkou, aby po ní mohla nahoru, tak snad ji nezahluší... půda pod je úplně ulehlá a nechci ublížit meruňce (něco se jí letos přihodilo, teď pročítám diskuze, co by to mohlo být) tak to zkuším opatrně nakypřit.

přimíchali jsme i bylinám, ale s mírou. 

díky a doufám, že bude čím se pochlubit :-)
Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.119 (?), 2.6.2012 22:52

Dobrý večer, dnes jsem zjistila, že mi (jak píše někdo výše) něco sežralo už i poslední z asi deseti sazenic hokkaidýně. Má ještě cenu je sázet, nebo už je pozdě? A kam s ní jinam, než na kompost, když tam není bezpečno? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.91 (?), 2.6.2012 23:39

Pokud dáte sazenici na kompost, tak to cenu má. Ze semínka by už ale bylo trochu pozdě. Hokaido důkladně postříkejte kuprikolem, pak to slimoušům nechutná a nechají to napokoji. Až to povyroste, bude to mít takové ostré chloupky a ochrání se to samo. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 94.46 (?), 3.6.2012 9:13

a samozřejmě rozhoďte kolem granule na slimáky, je to kolem jedné rostliny korunová záležitost

stejně jako udělat pro mladou sazenici kolem dokola ohrádku z trávníkové obruby, té plastové, potom to vyndáte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.119 (?), 5.6.2012 14:01

Děkuji Vám za informaci ohledně chloupků, to jsem samozřejmě nevěděla. Tím pádem by neměl být problém nabrat trochu kompostu do květináče, nechat v nich sazenice někde vysoko, dokud se neubrání samy, a vyhnout se tak úplně chemické ochraně.      Hela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.91 (?), 5.6.2012 14:41

S tím by asi byl problém, protože hokaido se normálně dost rychle rozroste do velkých rozměrů a pak by už s tím nešlo dobře manipulovat. Lepší by myslím bylo zkusit radu Honzy s tím plastovým obrubníkem. Oni slimouši totiž nedokáží přelézt přes ostrý okraj plechu či něčeho podobného z jedné strany na druhou. Pak by se vám na záhon se sazenicí vůbec neměly dostat. Kuprikolu bych se na vašem místě ale nebál a v tomto případě už vůbec ne. Naopak, rostliny i my lidé měď jako stopový prvek nutně potřebujeme. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika