Pěstování dýně (hokaido)



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 196.233 (?) 
2.6.2012 17:09, zobrazeno: 135060x

prosím o radu - vím, že se dýně běžně pěstují na kompostu. já jsem si přivezl pytel "hotového" kompostu z kompostárny - mohu do něj sazenici dýně zasadit, nebo ho mám smíchat se zeminou 1:1? Stačí dýní vyvýšený záhon 1mx1m hluboky jen 15cm? děkuji :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 62.91 (?), 2.6.2012 17:48

Čistý kompost je hnojivo a základ pro tvorbu drobtovité (kypré) struktury země. Sám o sobě by ale vhodný na pěstování úplně nebyl, proto bych to určitě promísil se zemí, např. v tom vámi uvedeném poměru. Jestli stačí 1x1m? Cha cha cha, pokud je hokaido v úrodné půdě, tak roste jak frňák z frňákovníku. Do 3x2 m se vám nebude chtít vejít a budete jej tam muset držet permanentním zakracováním. Alespoň taková je moje zkušenost. Z jedné rostliny se sklidilo 5 velkých a pěkně vyzrálých dýní. Pokud ale bude mít omezenější přísun živin, tak to nebude tak divoké. Těch dýní ale nechte jen úměrně velikosti a síle rosltiny. Milan

PS: Hokaidici milují slimáci (dokud je mladá), tak ať vám jí hned nesežerou laugh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.233 (?), 2.6.2012 18:16

Milane,

moc děkuji - tak to tak uděláme - a fakt stačí jedna sazenice (je pěkná) - chtěla jsem přikoupit ještě jednu :-)
a ještě k tomu kompostu - budu ještě sázet bylinky - mám ho dát na dno díry při sázení, a nebo po zasazení kolem?
prostě jsme koupili kompost a teď ho evidentně neumíme správně využít blush

Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 2.6.2012 19:33

Ještě jednu si kupte a nemusíte se letos starat o zahrádku - hokaidice to všechno zarostou laugh.

Ona se dýně často využívá na zakrytí a zastínění kompostu. Pak jsou dvě možnosti, buď si sadit do kompostu a nebo těsně vedle do normální země. Vedle se sází právě proto, aby nerostla tak divoce. Pokud se sadí na kompost, tak se to pak téměř nedá zastavit a nebere to ohled na jakékoliv hranice. Ten kompost ale pak samozřejmě musí být klasicky např. hnuj proházený zemí a nahoře např. 5-10 cm země.

Koupený kompost je ale téměř jen čistý humus, většinou s příměsí rašeliny a s upravenou kyselostí. Pro dosažení trochu vyváženějšího poměru živin je nezbytné jej promísit se zemí. Udělal bych jamku, dno vysypal trochu zemí s humusem, sadil sazenici a obsypal to tímtéž. U sazenice hokaida bych to udělal stejně, jen zem bych vylepšil v průměru cca 70-90 cm. Pokud je záhon ulehlý, tak bych jej před tím provzdušnil přerytím, to je ale mnohem lepší dělat už napodzim.

Tak ať se zadaří a můžete se zde časem třeba pochlubit laugh, Milan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.233 (?), 2.6.2012 21:01

ještě jednou díky, smícháme to - jsem zvědavá, co to bude za "adélu":-)udělali jsme jí ohrádku 1m x 1m x 15 cm pod meruňkou, aby po ní mohla nahoru, tak snad ji nezahluší... půda pod je úplně ulehlá a nechci ublížit meruňce (něco se jí letos přihodilo, teď pročítám diskuze, co by to mohlo být) tak to zkuším opatrně nakypřit.

přimíchali jsme i bylinám, ale s mírou. 

díky a doufám, že bude čím se pochlubit :-)
Kateřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.119 (?), 2.6.2012 22:52

Dobrý večer, dnes jsem zjistila, že mi (jak píše někdo výše) něco sežralo už i poslední z asi deseti sazenic hokkaidýně. Má ještě cenu je sázet, nebo už je pozdě? A kam s ní jinam, než na kompost, když tam není bezpečno? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.91 (?), 2.6.2012 23:39

Pokud dáte sazenici na kompost, tak to cenu má. Ze semínka by už ale bylo trochu pozdě. Hokaido důkladně postříkejte kuprikolem, pak to slimoušům nechutná a nechají to napokoji. Až to povyroste, bude to mít takové ostré chloupky a ochrání se to samo. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 94.46 (?), 3.6.2012 9:13

a samozřejmě rozhoďte kolem granule na slimáky, je to kolem jedné rostliny korunová záležitost

stejně jako udělat pro mladou sazenici kolem dokola ohrádku z trávníkové obruby, té plastové, potom to vyndáte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.119 (?), 5.6.2012 14:01

Děkuji Vám za informaci ohledně chloupků, to jsem samozřejmě nevěděla. Tím pádem by neměl být problém nabrat trochu kompostu do květináče, nechat v nich sazenice někde vysoko, dokud se neubrání samy, a vyhnout se tak úplně chemické ochraně.      Hela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.91 (?), 5.6.2012 14:41

S tím by asi byl problém, protože hokaido se normálně dost rychle rozroste do velkých rozměrů a pak by už s tím nešlo dobře manipulovat. Lepší by myslím bylo zkusit radu Honzy s tím plastovým obrubníkem. Oni slimouši totiž nedokáží přelézt přes ostrý okraj plechu či něčeho podobného z jedné strany na druhou. Pak by se vám na záhon se sazenicí vůbec neměly dostat. Kuprikolu bych se na vašem místě ale nebál a v tomto případě už vůbec ne. Naopak, rostliny i my lidé měď jako stopový prvek nutně potřebujeme. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika