Jak poznam uzraly plod papriky?



Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 90.2 (?)
4.7.2012 18:23

Ráda bych věděla, zda vybarvování paprik do kýžené botanické zralosti lze nějak uspíšit bez toho, aby zgumovatěly? Hledala jsem na netu a našla jsem v jedné diskusi, že prý v Austrálii dávají papriky do hnědých papírových pytlů spolu s badyánovými hvězdičkami. Vybarvení se prý dostaví rychle. Diskutující na onom fóru však osobní zkušenost neměla, jen tlumočila, co o tomto australském způsobu věděla. Zkoušel to někdo z Vás? Já to rozhodně jdu zkusit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6507) - 9.135 (?), 23.7.2015 22:04

Taky nepěstuju rád zelené papriky z toho důvodu, i že dlouho zrajou. Vyjímku má Mars (zelená - oranžová) kvůli skvělé chuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 90.2 (?), 4.7.2012 18:23

Ráda bych věděla, zda vybarvování paprik do kýžené botanické zralosti lze nějak uspíšit bez toho, aby zgumovatěly? Hledala jsem na netu a našla jsem v jedné diskusi, že prý v Austrálii dávají papriky do hnědých papírových pytlů spolu s badyánovými hvězdičkami. Vybarvení se prý dostaví rychle. Diskutující na onom fóru však osobní zkušenost neměla, jen tlumočila, co o tomto australském způsobu věděla. Zkoušel to někdo z Vás? Já to rozhodně jdu zkusit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6507) - 9.2 (?), 4.7.2012 18:30

Možné je cokoliv, já bych asi papriky s badyánovým aroma nechtěl. Snesu ho jen v perníku a půl zrníčka ve sklenici hrušek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 4.7.2012 18:43

Já jsem se ještě s ničím takovým nesetkal a z Vašeho textu není jasné zda se papírové pytle navlékají na plody na rostlinách nebo se jedná o utržené plody. Pokud by se jednalo o utrženou papriku tak z vlastní zkušenosti vím že dlouho svěží v domácích podmínkách nevydrží, otázka taky je kdy trhat pro takové dozrávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 52.1 (?), 4.7.2012 21:30

Z onoho textu vyplývá, že se jedná o utržené plody. Zítra na to vletím a s pár paprikami ten způsob vyzkouším. Pak poreferuji. Ten názor pana PP. na badyánové aroma paprik mě docela pobavil. Ale etylén z jablek třeba do aroma rajčat při podzimním urychlování jejich vybarvování a dozrávání také z jablek nepřechází. Tak uvidíme, jak to bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 55.2 (?), 15.7.2012 9:55

Jak funguje badyánová hvězdička? Dne 5.7.2012 jsem natrhala velkou bednu těchto paprik: Lydia, Lungy, Rubinova, Vlasta v zeleném stavu a Fantazie v tmavě fialovém. Hnědý papírový pytel nemám, použila jsem černý, který se dává do odpadkového koše. Pytel jsem naplnila utrženými paprikami po třech od každého druhu a zabalenou v ubrousku jsem do pytle přiložila badyánovou hvězdičku. Pytel jsem každý den otevřela a papriky kontrolovala. Dne 13.7.2012 začaly krásně červenat kapie Lydie. Všechny ostatní druhy paprik zůstaly ve stavu zeleném a Fantazia ve fialovém. K paprikám, které zůstaly volně v bedně jsem přiložila trs banánů (kvůli etylénu, který prý banány vydechují tak jako jablka). Všechny druhy zůstaly do teď ve svém původním zbarvení, dokonce ani kapie Lydie ani trošku nezčervenaly, ač v pytli s badyánem jsou dnes už úplně červené.

Pro pana PP. mám dobrou zprávu. Papriky opravdu badyánové aroma nepřijaly.smiley Bohužel se zdá, že na badyán reaguje jenom kapie Lydia. Pokus budu opět se všemi druhy paprik opakovat. Pokud to někdo vyzkouší také, napište, jestli se dostavil úspěch, nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6507) - 9.2 (?), 15.7.2012 10:23

Pěkně vedený pokus. Dík za info. Když začnou zrát letní jabka, dávám je do mísy s rajčaty a myslím si, že urychlují červenání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 4.7.2012 22:44

Nechcem tu miesat papriky s paradajkami, no neda mi. Myslite si ze by taketo umiestnenie paradajok/paprik do sackov, mohlo viest aj k tomu, aby zacali skôr dozrievat?

Asi to na par plodoch vyskusam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.2 (?), 5.7.2012 20:59
plati rovnice, ze cim dele necham papriky na rostline dozravat, tim pozdeji budou dalsi papriky? Jde mi o to abych diky cekani na barvu neztratil na urode? Mam ted na kazde paprice dva vetsi plody, ktere uz do velikosti nejdou La nevim zda chci cekat na zbarveni(odrudy amy, vlasta) co se tyka hamika tak toho mam jeste hodne zeleneho a plody asi jen 6cm...:/
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6507) - 9.2 (?), 5.7.2012 21:32

Částečně ano, některé plodí ve "vlnách", jiné (Amy) průběžně. Hamík víc nenaroste, máte jej v technické zralosti. Vlasta je tuším oranžová, úrodnost nic moc. Amy je skvělá v úrodnosti a možnosti trhat i před technickou zralostí, nemá trávovou chuť jako zelené papriky. Obvykle se v horších oblastech na zhrádce postupuje tak, že se plody trhají v technické zralosti a vybarvit do botanické se nechá jen několik plodů. Když budete čekat na vybarvení všech, sklidíte málo. U Hamíka je to markantní, spíše myslím, že jde o reklamní tah, užitné vlastnosti moc skvělé nemá. Některé se ale do botanické prostě nechat dojít musí, jinak nemaji chuť (Mars). Štěstí, že máme Amy. To je pro okrajové oblasti Madam Paprika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika