Hokaido - z vlastních semen



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 44.101 (?) 
4.1.2016 12:40

Předloni jsem pěstova hokaida ze semen z kupovaného plodu - možná Delician F1, měla jsem 2 rostliny, jedna rostlina měla plody stejné, druhá podlouhlá, větší, pruhovaná. Chuť, skladovatelnost, výtěžek srovnatelný. Jen na jedné rostlině bylo víc plodů a na druhé větší.

Minulou sezónu jsem si semena koupila - z 5 semen Delician F1 vzešla 3 (vše zaseto v samozavlažovacím truhlíku, již na pohled 2 semena byla menší). Protože mi 2 sazenice sežraly myši kopila jsem semena Blue Kuri a Orange. Ze 4 rostlin byla jedna pruhovaná - kříženec.Takže ani koupě originálních semen není záruka druhu. 

EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 231.33 (?), 4.1.2016 18:22

Děkuji všem za příspěvky, moc mi pomohly v rozhodnutí, že si semena raději koupím, abych nebyla nemile překvapena. Na hokaido oceňuji především to, že je chutná a nemusí se při kuchyňské úpravě loupat, a pokud se ta moje zkřížila se sousedovými (takovými velkými, co se z nich dělal dřív kompot a mně nikdy nechutnal frown ), tak by asi o tyto vlastnosti přišla. Mám místo max. na dvě rostliny, tudíž na pokusy není prostor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 13.2.2016 4:14

My nemáme prostor vůbec, jelikož jsme v kolonii a tak jsem hokaido vysadit na konci záhonu a nechal jí vyvázanou po drátě,,přeskočit na plot" a ona si vlezla až do třešně.Musel jsem jí potom asi ve 3metrech umravnit zaštípnutím, abych nečesal plody ještě výš :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 4.1.2016 18:51

Záruku druhu máte u všech, záruku odrůdy pouze u odrůd F1.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 4.1.2016 19:40

Tak to není pravda. Hokaido orange je nehybridní odrůda, která je stabilní stejně jako i jiné nehybridní odrůdy zeleniny. Pokud jde o hybridní odrůdy SEMA Delica F1 a Delician F1, tak s nimi já nemám dobré zkušenosti, ale je možné, že příčinou je moje nezkušenost s jejich pěstováním.

                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.18 (?), 6.3.2016 13:52

K tématu mám následující dotaz. Uvažoval jsem, že z loňského nehybridního hokkaida odeberu semena. Předpokládám, že nemohu vyloučit křížení. Pak zkusím některé z nich zaset a v případě spokojenosti s úrodou bych v dalších letech použil další semena z původní vybrané dýně. Má tento postup nějakou slabinu? Např., že geny případných kříženců se rozmístí různě v rámci semen jednoho plodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.231 (?), 6.3.2016 15:41

Žádnou slabinu to nemá. Každý rok budete očekávat, co naroste, protože křížení bude probíhat každoročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.18 (?), 6.3.2016 16:00

Nerozumíme si. Každý následující rok bych používal semena z původního plodu (např 5-7 let do ztráty klíčivosti). Takže pokud by ke křížení došlo, nastalo by pouze jednou u onoho výchozího plodu, nikoliv každoročně. Křížení u dalších plodů mně již nevadí, ty by nebyly použity na semena. Mě zajímá, jedtli v rámci jednoho plodu budou vlastnosti semen stejné, tj. jestli po ověření jedné skupiny z téhož plodu mohu očekávat stejné vlastnosti v příštím roce,. samozřejmě kromě klesající klíčivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.46 (?), 6.3.2016 17:32

Z každého semene původního plodu vyroste dýně, ale plody ze všech semen nebudou mít stejné vlastnosti, pokud matečnice nebyla vypěstována v odrůdově sterilním prosředí. U dýňového semenaření je ochranná vzdálenost minimalně 300m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.18 (?), 6.3.2016 22:31

Děkuji za odpověď. Nějak mlhavě jsem to takto bohužel očekával. Vzpomněl jsem si, že takto nevyzpytatelně se chovají myslím semena z hybridních odrůd, i když jsou z jednoho plodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika