dotaz k melounu



host - 152.24 (?)
8.6.2008 17:14

Tie 100-kilové melóny sú asi rovnakko pravdivé ako Južná Amerika. Melón naozaj pochádza z Kalahari - vnútrzemskej delty rieky Okavango. Väčšinu roka je tam sucho, ale po záplavách veľmi rýchlo rastú a dozrievajú. U nás mu najviac hrozí hniloba koreňového krčka v chlade a vlhku. Niekto sa tomu snaží zabrániť tak, že vysadzuje cez kúsky fólie (nie na celú - zakorení aj stonka). Tiež to toho roku skúšam. Uvidím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 48.2 (?), 28.5.2008 9:29, zobrazeno: 10949x

Můžu vysadit meloun jen jeden? Omlouvám se, ale já vůbec nevím jak to je s tím opylováním a květy...

A nevíte někdo jak je možné, že mi meloun během těch několika dnů co bylo hnusně vydržel a včera, když bylo takový vedro, ze dne na den uschnul? Ne tedy uplně, ale většina listů. A zalitý byl! Tak se mi zdá divný, že to bylo z vedra, když mu údajně tak vyhovuje!

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.122 (?), 28.5.2008 10:55

Mě se to stalo taky, jen o pár dní dřív. Byl to spíš následek těch dešťů, nadměrné množství vody jim moc nesvědčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 98.129 (?), 29.5.2008 20:45

Taky souhlasím že to bude následek dešťů, z ničeho nic mi odešlo naráz 20 sazenic:(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.74 (?), 1.6.2008 0:33

dovolím si připojit své poznatky :

1. meloun více vody přímo vyžaduje (je to puvodem bahení rostlina)

2. deště melounu svědčí ale nesvědčí studené počasí (deště). Kořenový systém uhnívá a je velmi slabý, přijdou vedra a kořeny se nestačí zotavit a je po sazenici.

3. Ja sazím melouny na několikrát, pokud se neujme, ihned mám za něj náhradu. Je pravda, že letos jsem sázel hodně " náhradníků"

Joser Novotný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.122 (?), 1.6.2008 11:12

1. Neštvěte mě, já jsem po takových radách svoje melouny dvakrát utopil. Meloun (pokud se tedy bavíme o vodním melounu) je původem z Kalahari, je tedy původem z polopouště až pouště. Přelití způsobuje náchylnost na choroby, vadnutí a v krajním případě až náhlý úhyn rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.74 (?), 2.6.2008 0:34

myslím, že se zlobíte neprávem. 1. meloun je velmi náročný na teplo, nema-li ho, hyne, ať má vodu nebo ne. 2. meloun vyžaduje enormě humus a vodu, těžko očekávat, že 15 kg meloun lze vypěstovat bez dostatečného množství vody. 3. dle mých zkušeností meloun snadno koření, ale jen v dostečně vlhké a teplé zemině. To, že je meloun z KALAHARI (největší poušť bez oaz) je pro mě překvapením,  Je ale pravda, že pochází z jižní Afriky. V každém případě by bez závlahy v poušti (polopoušti) ani nezakořenil.

S pozdravem Josef Novotný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 48.2 (?), 2.6.2008 12:45

Pane Novotný, mohu se vás zeptat, v jakém stavu jsou momentálně vaše rostliny? Už kvetou?

Děkuji za odpověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.74 (?), 3.6.2008 0:43

Dobrý den,

Tak letos mám vysazeno 18 sazenic, očekávám úrodu cca 60-80 melounu, teprve v posledních dnech se "daly do pohybu", zatím mají jen první šlahouny, kvést budou při takovém počasí, jako je teď asi za týden, první malé pludky asi za 14 dní. Jsem s nimi spokojen, jsou nepatrně pozadu od památného roku 2003 (1. zralý byl již 10. července!), ale vypadají slibně. Ještě k tomu puvodu - meloun vodní je skutečně z Afriky (jižní), nikoliv z Ameriky. Neznám puvodní podmínky pěstování, ale rozhodně odrazuji od písčité země. Humus, humus a zase humus. Pokud v teplejších krajích se pěstuje v horších podmínkách, je to možné, ale my jsme v Čechách a musíme nepříznivé klima dohnat agrotechnikou - kvalitní zemina, žádné stínění, vydatná zálivka. Pochopitelně zálivka studenou vodou (ba dokonce ze studny!)  je pro takto teplomilnou rostlinu smrt. Zalévám deštovou vodou, ohřátou za celý den. Jakmile je meloun dostatečně vzroslý, zalévám již minimálně.

S pozdravem Josef Novotný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.31 (?), 2.6.2008 14:06

Dobrý den, letos mám melouny na zahrádce poprvé, takže se vlastními úspěchy moc chlubit nemohu, ale snad to někomu pomůže. Rady jsou od otce mého tureckého kamaráda, který s úspěchem pěstuje 20kg melouny v Německu, 300m.n.m. Divoký meloun je skutečně z Jižní Ameriky, ale jeho vyšlechtěné druhy se prvně pěstovaly v Egyptě a kupodivu prý opravdu i na Kalahari. Proto meloun potřebuje písčitou půdu s dostatkem trusu a nemá rád déšť. Nejlepší je prý zasadit semínka do písčité půdy bohaté na humus, pohnojit ovčím trusem, nepikýrovat a po zmrzlých vysadit sazeničky do písčité půdy. Dokud nevykvete, zalévejte ho obden, pak už jenom jednou týdně. Až začnou zrát, zálivku úplně omezit. Ta oblast, kde je pěstují, leží v dešťovém stínu, takže tam vůbec neprší, přesto mají zahradu plnou melounů. Dokonce je i vaří. Doma v Turecku prý pěstoval i 100kg kousky, ale to už se mi zdá sci-fi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.24 (?), 8.6.2008 17:14

Tie 100-kilové melóny sú asi rovnakko pravdivé ako Južná Amerika. Melón naozaj pochádza z Kalahari - vnútrzemskej delty rieky Okavango. Väčšinu roka je tam sucho, ale po záplavách veľmi rýchlo rastú a dozrievajú. U nás mu najviac hrozí hniloba koreňového krčka v chlade a vlhku. Niekto sa tomu snaží zabrániť tak, že vysadzuje cez kúsky fólie (nie na celú - zakorení aj stonka). Tiež to toho roku skúšam. Uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika