Jak poznat hotový hruskovy kvas



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 219.6 (?) 
30.9.2020 16:32, zobrazeno: 15076x
Zdravím, letos se nám vydařili hrušky, tak jsem si řekl že zkusím pár sudu naložit. Dělal jsem dříve švestky, ale po přečtení pár informací od strýčka Google jsem zjistil, že Hruškovy kvas je jeden z nejtěžších, tedy velmi haklivy 😉. První sud jsem naložil 15.9. důkladně rozemlel ale Zapoměl změřit cukry. Sudy mám v domácí dřevěné kolne, bez jakéhokoliv topení. Teplota se pohybuje od cca 9 až 20 stupňů. Dneska po kontrole se začíná deka připadat. Můj dotaz je tedy takový, zda je v pořádku, že se po 14 dnech začíná deka propadat? Je vhodný takový kvas pálit? Moc děkuji, pěkný den
Kvasova deka
Kvasova deka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 208.86 (?), 30.9.2020 19:43

chtělo by to změřit, ale hlavně odstranit vrchní část deky, aspoň 5cm až do čistého, dřív než se koláč potopí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.165 (?), 1.10.2020 7:38

Odstraňovať 5cm je úplne zbytočné. Väčšinou stačí 1cm. Ja to na kúsku vždy skontrolujem kolko je navrhcu odpadu a podla toho ťahám hrúbku šupky.

Sťahujem obyčajnou kelňou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 219.31 (?), 30.9.2020 21:26
Take se mi letos zacala propadat deka u 2 becek s hruskovym kvasem, zalozeno 5.9.. Sudy jsem mel venku na severni strane domu pod strechou.. u prvni sudu jsem zmeril vinomerem alkohol, kvas mel 7,5 proc vol., tak jsem radeji hned vydestiloval. Druhy sud jsem přesunul do garáže 18 - 20 st.C. a po dvou dnech se jeste krasne rozjel a stále kvasí. Zbyle hrusky mám v garáži a krásne kvasi i po 3 tydnech. To same mi udělaly venku šestky. V teplem srpnovem pocasi vykvasily velmi rychle a ted pri ochlazeni se zastavily a deka se propadla. Dodrzuju velmi peclive cistotu ovoce, pridavam kvasne kultury co objednávam z palirny a kvas je bez pristupu vzduchu. Deku rozhodne nemusim odstranovat, ma krasnou barvu, chut i vuni po ovoci. Pokud by deka chytla bily povlak nebo plisen, je samozrejme nutne ji vcas pred propadnutim odstranit. Jeste pridam zkusenost z vikendu, prisel soused, ze mu vubec nekvaseji hrusky (asi 10 dni zalozene), pridali jsme do kazdého sudu 100 g kyseliny citronove a 5-10 litru vody s 1 kg cukru. Druhy den se mu tak rozkvasily že lezly ze sudů. Hrusky potrebuji temer vzdy snizit PH, aby mely kvasinky vhodne prostredi pro "praci" a pokud je kvas husty je vhodny i pridavek vody s cukrem. Snad Vam to pomuze, dejte vedet. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 219.31 (?), 30.9.2020 21:39
Jeste odpovim na vas dotaz, jestli je vhodnd po 14 dnech palit. Bez zmereni zbytkoveho cukru alespon cukromerem anebo obsahu alkoholu vinomerem to nezjistite. Nejjednodussi zousob je pricichnot nad kvasem, pokud se neda dychat, tak kvasi, pokud uz jen voni a da se nadechnout tak dokvasil. Pokud si nejste jisty zapalte zapalovač nad hranou sudu a horici ho dejte do sudu. Pokud ohen zhasne kvaseni probiha. Pokud nezhasne je vse u konce. A na vas je pak zjistit kolik je v nem zbytkoveho cukru, potazmo alkoholu a rozhodnout co s tim. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.106 (?), 1.10.2020 7:42

Pěkný čtvrteční den,

Děkuji Vám za Vaše reakce. Dnes změřim cukr. Pokud čichnu do sudu, ještě mě to "praští" přes nos, tedy kvašení by dle mého mělo probíhat. Divná je ta propadající se deka, nikdy se mi to takhle brzo nestalo. Kvas je chuťově nakyslí, sladký už není.

Deka se zdá být v pořádku, tedy bez plísní. Co se stane, pokud deku odstraním (seškrábnu vrchní část) a nechám ještě kvasit? Samozřejmě, pokud naměřím více jak 5% cukru. Zkusím taky trik se svíčkou/sirkou/zapalovačem. Pokud bude mít cukr pod 5% a druhý den na stejné hodnotě, asi nechám ihned vypálit.

Mám takto ještě naloženo 6 sudů hrušek, každý po cca týdením odstupu, ta rychlost hrušek je neskutečná. Mám i jablka a u nich se po 14 dnech deka ještě neudělala, ale to bude obsahem cukru, asi přidám.

Budu rád za postřehy a odpovědi k mím dotazům.

Pěkný den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.52 (?), 1.10.2020 10:25

zatím stačí seškrábnout pouze vrchní okoralou část, pokud se ale začíná deka potápět tak odeberu až do čistého /stačí ochutnat jak chutná okoralá část :-) to bych v kvasu nechtěl

druhé měření spíš tak po týdnu, za jeden den se hodnota nezmění

u refraktometru odečíst z naměřené hodnoty 3

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.106 (?), 1.10.2020 12:05

Dobrý den,

Děkuji za postřehy, na dece je znatelně již voda (kvas).

Tedy seškrábnu celou peřinu, ale mohu kvas po seškrábnutí peřiny dál nechat pracovat?

Mám klasický cuktoměr do odměrného válce ;)

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.52 (?), 1.10.2020 12:56

seškrábnout vrchní nehezkou vrstvu,  kvas zavřít nebo zadělat folií ať se zamezí přístupu vzduchu ať může ještě dokvasit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 254.48 (?), 1.10.2020 16:47
Tak, cukr zaměřen na 1 procento. Ale kvas stále pracuje (zapalovač zhasnul) jelikož je peřina pěkná, prozatím bych ji neodstraníl? Uvidím co bude po víkendu. Nebo byste palili?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika