Vlašský orech - výsadba zo semena



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?) 
2.10.2010 9:59

Já bych si tipnul, že ořešák v té Litvě asi neporoste, jinak by je tam nejspíš pěstovali. Třeba tam stromek po zasezení pár let poroste, ale nakonec to, nejspíš dopadne tak, že   uschne. Nevím jaké tam bývají v zimě mrazy, jestli jsou tam často mrrazy mezi 20-30°C, případně i větší tak to ořešák nevydrží. Nebo tam mívají na jaře dlouho mrazíky a pomrznou květy (jehnědy), takže se ořechů stejně nikdy nedočkají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 16.250 (?), 21.9.2011 20:54

Nevíte někdo, kde by se daly sehnat jednoleté kont. semenáčky ořešáku. Pár jsem si jich vysadil, ale letos cosi nenarostly. Diky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 5.10.2012 21:54

Nevim kde přitelkyně bydli v Litvě jsem byl několikrat a ořešaky jsem několika městech i viděl a museli tam byt už vice jak padesat let.Ale asi to nebudou naše odrudy.Z mladi si pamatuji ořechove sady u Roudnice a tam byly dokonce i na severni straně, nevim o jakou odrudu se tehdy jednalo, ale pokud diky jarnim mrazikum některe květy pomrzly tak dokazali kvest ze zasobnich květnich pupenu se čtrnactidenim posunem, jistěže to nebyly sklizně jako v přihodnějšich podminkach jižnich poloh ale uroda tam byvala.A mohou- li na Islandu uspěšně pěstovat naše Rubinstepy tak proč by v Litvě nepěstovali ořechy.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.32 (?), 17.2.2013 10:03

ořešáky množím semeny, sázím celé, nechám osudu, určitě nejdou všechny ale třeba třetina ano, plodí po pravda cca 10 let odhad, bohužel se stane že některý neplodí ani po 20 letech, a některé vůbec, ale 75 procent plodí dobře, plná plodnost 30 let... takže je to strom co se sází více méně pro děti... je potřeba dbát na obrovské rozměry a velký stín, a podle toho ho umístit, asi deset sousedů tu mělo nádherné ořechy 50leté všechny jsou pryč, protože zastíní celou zahradu, nezasadili za zahradu, ale k domu, časem je hrabání listů neúnosné, i když plodí desítku kil ořechů... jinak bezproblémové... největší úspěch byl hromada listí směs s hlínou na hodně vlhkém místě, mezi listy zapadané ořechy rostlo jich tam asi 10...

není problém když si můžete dovolit zasadit 4 stromy odhaduji že 2 budou plodit výborně jeden méně, jeden vůbec, když máte jedno místo, tak čekat 10-15 let co z toho vyleze, je problém, ve vašem životě budete mít již jen jednu možnost na opravu.. jinak množení semeny doporučuji.. ale nedoporučuji u toho spěchat... pro budoucnost doporučuji vysadit stromu kolem deseti, v tom případě je koupě nových drahá sranda...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.24 (?), 19.9.2014 20:09

Zasadila jsem ořech do půdy v roce 2006, nebo sedm. Letos po 8 letech možná sedmi měl tři ořechy, pěkné, velké a to byl stromek 2 roky po sobě ožrán ovcemi a na kmeni jsem mu zatřela velkou prasklinu, která dnes není vidět.Asi jsem měla štěstí.  Zdravím!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.57 (?), 15.2.2020 16:09

Dobrý den,

má zkušenost je že ořech roste celkem rychle a můžu říct že ořech nám začal rodit po cc 7 letech měl kmen o průměru cca 10 cm a víška okolo 4 metrů.Nikdo jej nesadil začal růst v křoví a když jsme mu udělali prostor a můj děda přihnojil tak prvních cca 50 oříšku bylo velmi velikých.

Myslel jsem že to bude něco planého ale nebylo a jelikož kolem dokola jsem ořech nenašel tak to zasadila příroda sama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 203.170 (?), 7.3.2021 0:08

Pouze pro informaci:

Mám ořech s velkými plody, který byl zasazen ze semena v roce 1997, poté musel být po cca 3 letech a po cca 8 letech (vždy měl výšku cca 1,5 metru) 2x přesazován (pokaždé byl useknut středový kořen).  Teď, tj. po 23 letech (tj. 15 let bez přesazování) má cca 4 metry a asi 5 velkých plodů ročně "-) (poprvé plodil po 20 letech).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika