Obnova ořešáku z plodu či řízku



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
21.5.2009 16:31
Každá odrůda byla kdysi "obyčejným semenáčem". Pro své mimořádně dobré vlastnosti byl zaregistrován jako uznaná odrůda a množí se vegetativně pod jménem. Jistě nelze vyloučit, že se objeví semenáč, který uznané odrůdy překoná(vá). Takový by si zasluhoval registraci a rozšíření. Že by ale některá u nás registrovaná odrůda musela dolovat ze skořápky a po vysušení byla na vyhození, tomu, pane Josefe, snad nemůžete věřit ani Vy sám. I mistr sadař (z uznané školky) se možná někdy utne...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 180.2 (?), 19.5.2009 16:18

Myslíte habrolísku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 19.5.2009 17:21

Tak nějak, a krávy dojící mléko s 40% obsahem tuku, nejznámější „objevy“ obou hlavních aktérů. Pro Lysenka to byla patrně teorie o přeměně druhů, na základě které Lysenkovi spolupracovníci podávali zprávy o přecházení jednoho druhu v jiný, a to jen na základě změny vnějšího prostředí. Například se jim „úspěšně povedlo“ přeměnit oves na žito či dub na habr.

Stejně by šel vyškolit ořešák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.39 (?), 19.5.2009 18:20

U rodičů máme dva ořešáky: jeden - semenáč - samozřejmě dlouhá léta neplodil, ale když začal, má velmi dobré ořechy v dostatečném množství.

Později jsem vysadil ještě koupený štěpovaný stromek (už nevím kterou odrůdu - Jupiters, Saturn, Mars?, Seiferdorfský?): plodí dobře, ale pokud se ořechy hned po sklizni nevydolují ze skořápek, tak jsou na vyhození.

Takové mám tedy zkušenosti se semenáči a roubovanci ořešáků.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.5.2009 18:33

Nechci se s Vámi přít, ale všechny čtyři Vámi uvedené odrůdy vlašských ořechů se vyznačují velmi dobrou luštitelností jádra. Myslíte si, že by se ořešáky s takovými vlastnostmi vůbec množily?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.74 (?), 20.5.2009 12:39

1.Vím, že jsem sázel roubovanec z uznané školky (u odrůdy si nejsem jist, jak jsem již výše psal).

2. Vím, jaké má ořechy.

Toť vše.

Někdy "obyčejný" semenáč předčí svými vlastnostmi uznanou odrůdu.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 21.5.2009 16:31
Každá odrůda byla kdysi "obyčejným semenáčem". Pro své mimořádně dobré vlastnosti byl zaregistrován jako uznaná odrůda a množí se vegetativně pod jménem. Jistě nelze vyloučit, že se objeví semenáč, který uznané odrůdy překoná(vá). Takový by si zasluhoval registraci a rozšíření. Že by ale některá u nás registrovaná odrůda musela dolovat ze skořápky a po vysušení byla na vyhození, tomu, pane Josefe, snad nemůžete věřit ani Vy sám. I mistr sadař (z uznané školky) se možná někdy utne...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.5 (?), 6.7.2009 21:49

zdravím všechny! Chtěl bych se zeptat na kolik procent bude z červeného ořechu (nevím název odrůdy) vlašského zase ořešák červený?

Popřípadě jaký má správný název.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 6.7.2009 21:59

Pokud z něj vezmete roub, pak na 100%, pokud jej vysejete, tak je to ve hvězdách. Neb jen ty znají míru dominance alely genu pro barvu jádra   Jeden z červenojaderných ořechů se, tuším,  jmenuje Sychrov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 8.7.2009 19:27

Už jsem myslel, že se do této diskuse nebudu zapojovat, ale zjistil jsem na zahradě zajímavou věc: v koutě zahrady na veliké haldě listí z parku mi před cca 7 lety vyrostl ořešák - semenáč (neznámé provenience). Nyní jsem na něj koukal: už v tomto mládí (tedy cca 7 let) má první dva ořechy; normálně bych je čekal nejdříve ještě za takových 5 let.

Ale jaká bude kvalita plodů, to samozřejmě nemůžu vědět. (Buď je budu sklízet já anebo je nechám veverkám, sojkám atd.)

K předchozí diskusi nemám, co bych dodal.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika