Jak správně nasadit kosu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?) 
2.6.2011 20:02

Nechat kosu venku oreznout?  No to by mi děda dal, kdybych dostal takový nápad, sám kosy pečlivě ukládal a určitě by si je nenechal ničit rzí.    Kdo umí kosu naklepat nepotřebuje s ní dělat hlouposti. Takové hlouposti jsou jen legendy, které si povídají mezi těmi co tomu nerozumí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 148.21 (?), 2.6.2011 20:09
Hluposti to nesu, robil to dedo to kedysi s novymi kosami. A nie len ze ich nechaval von ale zakopaval ich do hnoja.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.140 (?), 26.5.2014 21:06

Našel jsem po dědoj starou rezavou kosu a nemoh jsem si ji vynachválit, přimněla mě z křoviňáku se opět vrátit k sečení kosou. Pak mi bohužel rupla, ale měl jsem štěstí v jednom železářství jsem našel nějakou jubilejní už naklepanou rakouskou kosu za super peníz, tan člověk ani nevěděl jakej tam měl poklad. Už ji mám druhým rokem a klepal jsem jí snad jen dvakrát a to seču každý den krmení. Jsem s ní nadmíru spokojen. Teď začal sekat i soused, přines si od známího starou kosu a nešlo mu to.Tak si koupil taky rakouskou kosu, ty co prodávaj v železářství zn. Telfelsker, nebo tak nějak.Naklepával jsem mu ji na naklepávači, ale nebyla to žádná sláva, proto jsem si koupil ostrou babku a zkusil to naklepat na ní, to už bylo lepší, ale pořád to nabylo ono. Tak jsem si vzal tu jeho starou kosu ruskou, že na ní natrénuju naklepáváni a byl jsem mile překvapen, jak šla pěkně naklepat a když jsem ji nasadil, tak to byl úplnej balet, až jsem si říkal že to je pro něj škoda, že sem si ji měl nechat. Ze zkušeností vím, že ty starý kosy byly kvalitnější a když pěkně vyrezly, tak to byl učiněnej poklad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 196.190 (?), 2.6.2011 23:49

Tento způsob " vyzrávání oceli" je hodně dlouho známí. Kosa - srp a podobné ručně kované nástroje potřebují vyzrát a chytnout tzv. Lišku. Snad nejlepší sečení bylo, když jsem našel cca 10let starou kosu na půdě a tu nasadil na kosiště a sekal - brousek nebyl potřeba - dokud jsem nevzal krtičinec.

Tehdy jsem mladší plný síly, teď preferuji bubnovou sekačku. Kosa už cca. 5 let nesekla. Možná můj zeť(mám jen dcery) najde za cca. 5 let, starou kosu a také si ji bude vychvalovat. A možná připojí na toto fórum svoji skušenost.

Doporučuji - Počkat!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.151 (?), 5.7.2014 20:44

Léta už používám na "naklepání " kosy přípravek, kterým vlastně ostři válcuji meci kuličkama axiálního ložiska. Mohu říci, že ostří se dá vyválcovat poměrně dlouhé a přesné. Poháním to motoren ze staré automatické pračky zapojeným na 300otáček.  Prostě paráda a sousedé jen chválí.     Kaja                 kantor.jaroslav@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
včelař - (14) - 175.210 (?), 17.6.2011 20:44

Kosa s otvorem v patce se dá upnout na kosisko pomocí specielní objímky-forichtungu. Forichtung se nasadí na upravené kosisko tak, aby strana s třemi různými otvory byla dole. Přes okrouhlou dírku se svrtá s kosiskem, protáhne se šroub a utáhne se přes podložky. Pod oválným otvorem se musí provést zádlab. Kosa se přiloží zespodu nosem na patce do oválného otvoru, prostrčí se shora šroub se zvláštní T-hlavou a utáhne speciální křídlovou matici. Velikost sklonu kosy se provádí povolením matice a přesunutím T hlavy šroubu do jiného záseku. Tento forichtung dnes pravděpodobně nikde není v prodeji, protože se jedná o předválečnou výrobu. Mohl by se nalézt na půdě nebo kůlně staré chalupy., nebo v muzeu. Jak tento forichtung vypadá je vidět na přiložených fotografiích.

Do dřeva se žádný šroub nezařezává. Prošel jsem si odkaz (obrázku), i když neumím anglicky, velmi se mi to líbilo. K obtahování kosy během sečení autor těchto stránek používá kamenný brousek Rozsutec ze Slovenska-chválím Američana. U nás se prodává v prodejnách s brusivy i pod názvem řezaný kamenný brousek. Oválné razítko Rozsutec je provedeno nekvalitní barvou, takže po několika navlhčeních se ztratí - není podstatné. Podstatné je při koupi si vybrat takový kámen (brousek), který má jednolitou barvu. Jsou brousky, které jsou z části šedivé a z části namodralé. Každá barva jinak bere a jinak ubývá - opotřebování brousku.

           Jiří



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jikok - (48) - 169.89 (?), 3.2.2013 18:17

Už klepete kosu na sezonu? já se dnes snažil..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lapiduch - (1) - 141.167 (?), 1.5.2013 10:10
Jo, jo, 70-tka je naklepaná, tak ještě novou pětašedesátku rakouskou (pro sebe)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Black - (2) - 2.244 (?), 31.7.2013 0:36

Jiří Pala-díky za předávání zkušeností mladším, nadšeným kosákům. Mně kosení, sečení, vyžínání baví velice, ale pořád se učím, a pořád nacházím nové poznatky, ač už mlád tak docela nejsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 203.254 (?), 13.6.2014 23:31

Ne "kosákům", nýbrž sekáčům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika