Jak správně nasadit kosu



Stránky: 1,  2,  3   
host - 18.167 (?) 
20.9.2009 18:07, zobrazeno: 96877x

Řeším problém, jak nasadit kosu na kosiště. Na kose samotné je výstupek, který se pravděpodobně má zaklínit do kosiště. Také je jasné že kosa půjde buď zespodu nebo zvrchu, vzhledem k poloze držáku na kosišti. Také je v kose jedna díra, do které mi ale nevlezou 2 utahovací šrouby s násadkou. Navíc kosiště bude asi nutné upravit v průměru protože je moc tlusté na to aby tam násadka i s kosou prošly. Takže se ptám, mám tu kosu dát zespodu a šroubama utáhnout taky zespodu, tak aby se to "zařízlo" do dřeva? Připadne mi to tak logické. Případně na co si dát pozor. dle tohoto obrázku by to mělo jít zespodu. Děkuji pěkně za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 20.9.2009 20:24

Nedávno jsem řešil podobný problém a dozvěděl jsem se, že kosiště je nutné ve spodní části seříznout .Ta rovná ploška se zádlabem se seřízne. Pokud tam nemáte zádlab, tak si ho musíte vydlabat.  Řezem si upravíte naklonění listu. Pokud to neseříznete, budetre se muset moc ohýbat.

Kosa by prý měla být nasazena tak, aby bylo ostří ke kosišti mírně sevřeno.

Pata kosy by měla být o cca 20cm vzdálenější od horního madla kosiště než špička kosy.

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.167 (?), 20.9.2009 20:52
Takže zkrátka vyzkoušet si ve stoje jak by to asi sedělo ano? Sevření = míra naklonění ostří vs kosiště nebo míra natočení celé kosy vůči kosišti? Jak jste to myslel s těmi 20 cm? To se týká onoho sevření? To je myšleno v rovině kosy jakože špička má jít jakoby více ke mě o 20 cm? Vidím, že mě čekají hodiny seřezávání a dlabání
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.2 (?), 20.9.2009 21:12

nejdříve seříznněte kosiště tak abyste se při sekání nebyl moc předkloněn nebo zakloněn. Potom nasaďte kosu. Neutahujte. Kosisko s kosou postavte ke zdi, kosisko kolmo dolu. Udělejte si značku ke je pata kosy. přesuNte kosisko doleva, špičku kosy na značku. Nyní pohněte kosou tak, aby špička kosy byla asi o dva prsty pod značkou. kosu ujtáhněte. Teď by měla sekat dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.2 (?), 20.9.2009 21:22

oprava:...přesuňte kosisko doprava... omlouvám se

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 20.9.2009 21:17

No já to dělal před měsícem poprvé. Nemám srovnání, takže ani nevím jestli to je dobře.

Těch 20cm je myšleno tak, že opíšete kosou položenou na zem kruh, přičemž konec kosiště je ve středu kružnice. Rozdíl mezi poloměrem kruhu který opsala špička a pata kosy by měl být 15-20cm.

Snad vám poradí někdo kdo to umí.

A naklepáno máte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 21.9.2009 7:50

Prošly mi rukama asi 3 kosiště, ten úhel seříznutí kosiště odhaduji na 20-25 stupňů (měřeno vůči spodní hraně kosiště). Mám pravda 190 cm a sekáč malé postavy bude seřezávat méně - dlouhé kosiště však i malé rozdíly v úhlech hodně zvětšuje, takže si myslím, že to ve výsledku budou jednotky stupňů. Myslím, že jeden dva stupně nebudou hrát roli, někdo psal v jiném vlákně, že ostří kosy může být (vůči hřbetu kosy) zvednuté trošku nahoru, neopotřebovává se pak tolik.

Co se týče toho poloměru a rozdílů mezi nimi - mělo by být uvedeno, pro jakou délku kosy jsou myšleny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.251 (?), 21.9.2009 8:11

Takhle na dálku se to špatně vysvětluje :-(

Seříznutí kosiště - kosa nesmí jet po zemi ostřím, ale tupou stranou. Ostří jede cca 1 cm nad zemí = úhel seříznutí závisí na výšce postavy, tvaru kosy a stylu sekání.

Pokud sekáte (špička kosy opisuje kruh), tak od místa kterým projela špička, by pata měla "projet" o 10 cm blíž. (opět záleží na stylu sekání. 20 cm je moc, to už se musí sekat silou - správně je to lehkým švihem)

Doporučuju udělat si cvičné kosiště z klacku a zkoušet co vám sedne. Nebo spíš vyzkoušet si to na tom co máte z obchodu, a pak si z "klacku" udělat pořádné kosiště na míru ;-)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.233 (?), 21.9.2009 9:29
Stará kosiště byla seříznuta tak, že od důlku na kosu se šikmo seřízlo, aby na konci kosiště bylo ještě asi centimetr dřeva co do šířky. Kosy se také upínaly dřevěným klínem a pak to na takhle upraveném kosišti dobře drželo. V současnosti se kosa upíná většinou na šrouby a tak seříznuté kosiště není na to vhodné, protože tam je pak šikmá plocha a kosa klouže. Myslím si, že pokud je kosiště seříznuté a nebo ne, je rozdíl v posečené trávě asi 1 cm posečená tráva vyšší a to zas takovou roli nehraje. Správně seřízená kosa je, když si jí postavíte k nějakému dřevěnému trámku, já jako kluk to dělával na futru stodoly a patou kosy si uděláte značku. Pak, stále kosiště opřené dole o stejné místo, nakloníte kosu tak, aby se špička kosy dostala do míst, kde je značka od paty kosy a ta by měla být o tři palce níž. Klidně si to změřte svýma palcema, zas tak náchylné to není.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.136 (?), 21.9.2009 10:23

momentálně nemám čas, ale nechcete to někdo nafotit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika