Dolmar PS-5000 a Husqvarna retez



asteroid - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 70.177 (?)
22.8.2008 14:27

Pokud jsou dodrženy rozměry pro danou řetězovou soustavu - to znamená rozteč, počet zubů a síla článku tak není problém řetězy zaměňovat...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
kcg - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 122.186 (?), 22.8.2008 13:28, zobrazeno: 42445x

Dobry den,

dneska jsem poprve vyzkousel PS-5000 pri rezani tramku a desek. Protoze je to trosku znecistene drevo koupil jsem v Husqvarne retez s kulatym zubem. Je to presne dle navodu 0.325, 64 clanku, 686, 1.5mm, kulatu zub. Chlapek me ale upozornoval, ze to nemusi pasovat. Kdyz jsem ho nasadil zdalo se mi vsechno ok. Problem byl v tom, ze u X-teho rezu se mi retez proste vyvlekl z vodiciho kola a vysmekl se. Zachytil ho zachycovac, ktery je drobne posramocen. Osobne si myslim, ze se to stalo proto, ze retez nebyl dostatecne napnut. Kdyz jsem nasadil puvodni Dolmar s hranatym zubem, tak po dotazeni behal dobre. Mam ale nekolik otazek:

1) je mozno takovy retez jeste pouzivat?

2) je mozno takovy zachytavac retezu jeste pouzivat? Mira poskozeni zachytavace je, ze na nem je par vyrytych zoubku z nichz nejhlubsi ma asi 1mm.

3) taky mi ten retez mirne poskodil gumovy usmernovac pilin v krytu na retez. Da se takova guma koupit a nebo je potreba koupit cely kryt? Pokud cely kryt nevite nekdo na kolik to vyjde?

4) ma nekdo zkusenosti s pouzitim Husqvarna retezu 0.325/64clanku/686/1.5mm na Dolmaru? Je to mozna kombinace a nebo neco dela skutecne problemy? tj. retez se vyvlekl nejen kvuli me nezkusenosti s jeho napinanim?

Diky za informace a preji pekny den,

Karel

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 22.8.2008 14:24

P. kcg, to co jste nyní provedl je základní chyba z hlediska návodu i z hlediska samotné obsluhy pily. Řetěz se prodlužuje, na nové pile zejména, neboť uvolnění zvětší i lišta, ze které se odře barva a vše se zabíhá. Řetězy na PS5000 jsou s HQ, Oregonem, Stihl 1,5 mm kompatibilní a není problém. Zachycovač dotáhněte - jestli se nárazem neuvolnil, jinak by to nemělo vadit. Opravdu zbytečná chyba, která pramení ze základních neznalostí a doporučuji Vám dokonale se seznámit s návodem , praktické pokusy začněte od jednoduchých, bezpečných řezů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kcg - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 122.186 (?), 22.8.2008 15:44

Pane J.S., ano, ja vim, naprosto zbytecne chyba, sypu si popel na hlavu. Na druhou stranu, ono to s tim navodem neni tak jednoduche. Nikde Vam totiz jasne nenaspecifikuji jak presne dotahnout retez (jak musi byt velka sila, abyste dostal vodici clanek z listy, jaka minimalni sila musi stacit k protoceni retezu na liste apod.). Ono totiz pokud to udelate presne podle popisu, docilite interval mezi silne povolenym retezem a silne dotazenym a stale to bude podle navodu! Na pujcenem Narexu jsem retez ocividne dotahoval prilis. Ted jsem ho chtel dotahnout spravne a zase to bylo malo. Na treti pokus s Dolmar retezem uz to bylo ok. Chce to proste ten spravny cvik. Holt, pila ma prvni sram a stale doufam, ze mi bude slouzit dobre. :-)

Pekny den,

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
asteroid - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 70.177 (?), 22.8.2008 14:27

Pokud jsou dodrženy rozměry pro danou řetězovou soustavu - to znamená rozteč, počet zubů a síla článku tak není problém řetězy zaměňovat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kcg - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 122.186 (?), 22.8.2008 15:45

Tak to zni dobre, to jsem rad, ze jsem nezvoral vyber retezu. Diky za info, Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 22.8.2008 16:55

V pořádku, asi nemá význam citovat návod, důležitější je, že se nic nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kcg - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 122.186 (?), 22.8.2008 17:02

Citace (str 12): Kontrola napnuti retezu

Spravne napnuti retezu je tehdy, kdyz retez na spodni strane listy prileha a da se lehce rukou odtahnout. Retezova brzda musi byt pri tom uvolnena. [to jsem splnil]. Napeti retezu casto kontrolovat, nebot nove retezy se prodluzuji! [to jsem udelal pred tim nez jsem zacal rezat, po asi 5-10 rezech, sel do haje].

Cili, jediny argument muze byt, ze jsem ho kontroloval jeste prilis malo na to jak rychle se on prodluzoval. Muze byt. Priste budu u noveho retezu opatrnejsi...

Nebo jste myslel jiny bod navodu? Diky a pekny den, Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 22.8.2008 17:12

Ano, tento a ještě strana 5 - uvedení do provozu. Jinak Vás omlouvá, pokud je to Vaše první pila. Asi jste neodhadl, jak často na řetěz dávat pozor. Já to dělám, aniž si to uvědomuji průběžně. Dále na to mohlo mít vliv nastavení mazání - nová řezná souprava se zabíhá s větším dávkováním oleje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.245 (?), 22.8.2008 17:05

mozem sa spytat o akej zasadnej chybe stale pise J.S.a kvoli akej chybe si sype popol na hlavu kcg? predpokladam, ze vymena retaze to nebola, teda to, ze retaz bola slabo natiahnuta? (staci odpoved ano alebo nie)

odpovede:

1. ano taky retaz je mozne pouzivat, staci ho nabrusit (prave pre take pripady je vhodna bruska)

2. ano taky zachytavac sa moze este pouzivat

3. gumovy usmernovac pili tiez nemusite menit (nepredpokladam, ze by bol poskodeny az na vymenu)

4. retaz sa vyvliekol kvoli vasim malym skusenostiam s napinanim, tie retaze su kompatibilne a aj tak v drvivej vacsine ich vyraba Oregon...

Rady: vzdy spravne napnuta a nabrusena retaz a pila vam bude spravne a dlho sluzit a hlavne bezpecne

bunny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 22.8.2008 17:41

Část citace z návodu HQ. Pokud Vám to nedochází(neoslovuji p. Karla), tak všechny bezpečnostní prvky na pile jsou tam proto, aby eliminovaly jakékoliv chyby obsluhy, a to jak v údržbě, tak v obsluze(prasklý, spadlý řetěz, zpětný vrh).  Rozhodně však nedoporučuji se na ně spoléhat a podceňovat opatrnost při práci. 

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika