Zlomená větev meruňky - přeroubování



host - 175.148 (?) 
25.7.2014 8:41, zobrazeno: 5720x

Dobrý den.Asi před týdnem se mi podařilo zlomit větší větev asi 30 leté meruňky. Tvořila základ spodního patra stromu a byla na roubu asi 40 cm od hlavniho kmene. Větev byla přetížená a když jsem s ní zatřásl pro shození přezrálých meruněk, v roubu se neudržela. Co jsem udělal jako první, tak jsme ránu na stromě zatřel latexem. Teď lituji, že jsem ulomenou větev hodně neořezal a nestáhl elsatickým obvazemzpět na roub. Možná by se chytila. Průměr větve je asi 20 cm. Má to smysl ještě zkusit nějak udělat? Nebo nemám pahýl na stromě seříznout a zkusit na něj dát nový roub? Kdy je v takovém případě nejvhodnější doba pro nový roub? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.7.2014 8:49

S 30 letou meruňkou bych příliš neexperimentoval. Jestli byla větev ulomena úplně, ani elastickým úvazem by nepřirostla zpět. Jsou-.li na stromě další neulomené větve, nemá roubování smysl ani velkou šanci na úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.148 (?), 25.7.2014 9:05

No jo no, když ona je to dobrá třetina stromu - většina spodního patra meruňky. Nebojte, když se mi to podařilo, nevěděl jsem, jestli se mám vztekat nebo brečet. Čili asi pahýl seříznout, meruňku udržovat a opodál zasadit na podzim novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 25.7.2014 10:30

Tak nějak..  Ten strom jsem sice neviděl, ale … pokud se zlomila tak mohutná větev, která představovala 1/3 objemu koruny, podstatná čast kmene pod touto větví začne odumírat. Jedná se o segment kmene, kterým ulomenou větev zásoboval výživou. Do odumřelého dřeva stromu se brzy dostanou dřevokazné houby. Postupně uhnije 1/3 kořenového systému.  Tím se naruší statika stromu (což může být i nebezpečné). Ten strom, už navždy zůstane touto příhodou poznamenán jako invalida, nicméně může ještě mnoho let s tímto hendikepem žít a na zbývající části koruny normálně plodit. Mezitím si připravíte náhradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika