Učím se roubovat meruňky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 12.8 (?) 
27.7.2022 13:45, zobrazeno: 7389x

Mám VP meruňku, která ale v mých podmínkách prozatím nezaplodila. Od výsadby je to asi 5 let. Pak mám meruňku Hargrand cca 4 roky která dvakrát plodila a rád bych ji narouboval na tu VP. Chci se tedy naučit roubovat a po přečtení a shlédnutí nějakých videí jsem s tím začal experimentovat. Určitě udělám i dost hloupostí se špatným výsledkem, ale nějak se chybami prokoušu. Tady na fóru jsme o tom začali diskutovat, ale v cizím tématu a stává se tam z toho spam. Proto nyní zakládám toto nové téma a rád bych se se svojí diskusí přesunul sem.

Letní kopulací jsem myslel přenesení z jednoho stromu na druhý, a k letnímu roubování za kůru jsem viděl velmi působivá videa. Něco mám nyní uděláno a budu čekat na výsledky. Patrně tedy taky vyzkouším chip budding.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 29.7.2022 11:24

Kdo si počká, ten se dočkáwink!VP začíná jakž - takž plodit po čtyřech letech, do plné plodnosti vstupuje po 6 - 8. letech podle podnože.Takže bych do VP žádné rouby ani očka necpal a už vůbec né ze zavírovaného Hargrandu! Přiroubování nějaké odrůdy do té stávající se u peckovin většinou nesetká s úspěchem.Roubovat na vzrůstnou VP je možné jen pokud chcete stromek přeroubovat kompletně.V opačném případě rouby méně vzrůstné odrůdy zakrní.Osobně mám lepší zkušenost roubovat (v předjaří kopulací) na vlastní 2.-3. leté semenáče kde už je další vývoj bezproblémový, nemusím potlačovat častým řezem tu bujněji rostoucí odrůdu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 29.7.2022 14:12

já bych si dovolil poznamenat, že to přiroubování do stávající odrůdy není zase až takový problém. Je ovšem vhodné jinou odrůdu roubovat (očkovat) do mladých stromků a nejlépe v nejvyšší části koruny. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 29.7.2022 16:19

Ano jde to, ale musí se vybrat odrůda s podobnou vzrůstností.Např. na VP přiroubovat Legoldu nebo Orangered, ale i tak bude mít některá z odrůd navrch.Naroubovat do VP Bergeron nebo Veselku nemá cenu ani zkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 29.7.2022 17:50
Já mám podobné pokusy na dvou jabloních po čtyřech a pěti odrůdách jako genobanku. U peckovin se to vyplatí třeba u třešní, kterých není tolik potřeba a několik odrůd na jednom stromě je v malých zahradách lepší, než od každé odrůdy velký strom. Je to individuální dle potřeb každého pěstitele.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 29.7.2022 20:38

tady mám na slivoni naroubovanou Černošickou, na tu jsem pak narouboval ještě Stanley. Letos jsem k nim přirouboval ještě meruňku Karolu a slivoň Hanitu. Walter



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 29.7.2022 22:26

na semenáček naroubovaná pozdní tmavá chrupka a do ní tři rouby rané srdcovky Helga, snímek z roku 2019. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.144 (?), 29.7.2022 23:09

Krásné fotky pane Waltře, sice se mi letos zatím prodejem meruní nepodařilo vymazat tu ztrátu za 100 kg neprodaného česneku, ale ještě mám švestky, tak třeba na ten notebook vydělám. A pak se také podělím o snímky. Mám natočené i videa z meruní jako Radek ze Strážnice na You Tube a videa jezírka a línů jako Damián nebo Milda. Ještě k vašim fotečkám. A to je právě ono, není umění hospodařit na velkých lánech, ale na malých plochách, kdy si to prostě krásně vykoumáte a využijete více než na 100%. A i to roubování několika odrůd na jeden strom k té rozmanitosti patří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 30.7.2022 0:37

dík za pochvaluyes. v srpnu 2018 na semenáček naočkovaný Redhaven, zapěstovaná korunka a do ní přiočkovaná v srpnu 2020 Favorita Morettini III. Foto letošní jaro. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 30.7.2022 9:58

a samozřejmě spousta jabloní s více odrůdami, např. vloni na Starkrimson naroubované za kůru Allegro, Sirius a Rozela nebo na M9 Allegro na Šampion a Allegro na Ontario (foto)Walter



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika