Poškození kůry



host - 195.124 (?) 
17.5.2021 18:23, zobrazeno: 3991x
Dobrý den, na meruňce se mi poslední dobou objevují (na větvích) podobná poškození - nevíte, o co by se mohlo jednat? Radek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 18.5.2021 10:41

podle mě se jedná o rakovinné odumírání větví peckovin. Předjarní postřik příslušným fungicidem, např. Champion, důsledné zatření ran po odstřihnutí větví, i suchých, stromovým balzámem, dezinfekce zahradních nůžek Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.91 (?), 18.5.2021 12:58

Mě se stalo prakticky to samé, akorát mimo větviček jako to má tazatel na foto, mě to "napadlo" i kmínek stromku. Objevila se na něm podélná prasklina, až při detailním pohledu z blízka bylo vidět že vede nejspíš někam do hloubky. A stromek uschnul. Odrůda "Leala", stáří cca. 4roky. Už mám zasazen jiný, taky jsem tipoval tu rakovinu.. Až byl vykopaný, ze zvědavosti jsem to prasklé místo rozřízl, no a nebylo se čemu divit, ze 2/3 to už bylo suché mrtvé dřevo.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 195.124 (?), 29.5.2021 7:03
Ahoj, díky za tip, to bude ono - stačí k dezinfekci nůžek alkohol typu "Alpa", nebo je třeba něco silnějšího? To si ale nejsem úplně jistý, zda bych obětoval :-) R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 29.5.2021 8:09

Když použijete zapalovač a protáhnete ostří plamenem, tak to bude ok, a zároveň to kapsu neurvewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 12.44 (?), 31.5.2021 12:38

Dobrý den, mám podobný problém a nechci proto zakládat nové téma. Prosím tedy tímto zdejší pěstitele také o radu.

Meruňka zhruba 5 let stará (Hargrand) má poškozenu kůru na kmínku. V místě byla před lety odstraněna nevhodná větev a místo ošetřeno stromovým balzámem. Patrně tam ale byla zanesena nějaká infekce, protože okolní kůra není v pořádku. Na fotografii je žlutě označena oblast, kde je kůra na poklep dutá, není srostlá se dřevem pod ní. V pravé části poškození je kůra prasklá do hloubky, možná i do hlouby dřeva. Kmínek byl bílen vápenným mlékem (v místě asi hustším).

Meruňku by jsme neradi ztratili, její plody nám moc chutnají. Je možné kmínek nějak vhodně ošetřit a meruňku zachránit? Prozatím v koruně nejeví žádné nedostatky. Jako poslední možnost pak vidím uříznutí kmínku pod poškozením, ke ještě nad podnoží meruňka stále raší. Bylo by ale smutné čekat zase leta až stromek doroste a začne plodit.

Boční pohled
Boční pohled
Čelní pohled
Čelní pohled
Oblast volné kůry
Oblast volné kůry
Detail
Detail
Prasklina
Prasklina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika