Mrazu odolné merunky do vyšší n.v. kolem 600 m



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 137.210 (?) 
22.3.2015 10:38

Před pár lety byl v zahradkáři rozhovor s pěstitelem z Rakouska, ten pěstuje Bergeron v Alpách v 900 nmv.nikdy mu nepomrzl a každý rok sklízí 80- 90kg chutných meruněk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.3.2015 11:10

No vidíte a u pana Mikeše na Žatecku pomrzne často. Tak si vyberte. Vzpomínám před dvěma lety na ten studený březen, kdy platilo staré dobré "za kamna vlezem". Lidé lamentovali, že nemohou díky sněhu a mrazu zahájit jarní práce ani začátkem dubna, ale o budoucí úrodu ovoce bylo z důvodu oddáleného kvetení stromů postaráno. V minulém roce pomrzly z důvodu časného kvetení až plůdky po odkvětu. Nadějně se v tomto ohledu projevil Bergeron, ale také Leskora, u které začali někteří prodejci uvádět i zvýšenou odolnost malých plůdků proti mrazu. Kvalitu plodů z vyšších poloh nikdo nezaručí ani u Leskory, ale tam jde hlavně o to "přežít" nešťastné jarní mrazy. Tyto mrazy netrápí zřejmě jen střední Evropu, ale, jak Milan ukázal, tak i například rozkvetlé broskvoně třeba ve Španělsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 22.3.2015 11:56

Ano pane Petře z Pardubic i pane Vysloužile. Máte oba pravdu! Ale je též upozornit na jeden "jev" jenž je známým věky! A to je jarní kolísání teplot! Denní a noční rozdíly, a schopnost nástupu do rašení rostlin. Ve své době padesátých let minulého století pan Konas dokázal pěstovat nejen Merunky a Broskve ale i ořešáky v lokalitách které pro ně byly nepřijatelné!  Je otázkou, snažit se ochránit nebo spíše pozdržet rašení a kvetení a uchránit tím urodu. Možným řešením, je uprava kmínku meruněk a broskví nahrnutím hnoje a kompostu po obvodě koruny do výšky nejspodnějších kosterních větví. Tato uprava se prováděla v hluboké minulosti ČSR, kdy byly stromy s řádným kořenovým systémem, a nikoli s dnešní praxi rychlo plodných podnoží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.3.2015 11:59

Možná by stálo zato uvědomit si, že Alpy jsou přeci jen krapet jižněji než Českomoravská vysočina.
    Souhlasím, že chuť plodu čerstvě utrženého je magická. Nicméně teta z Kyjova k nám jede 1,5 hodiny a meruňky kvbůi tomu skutečně trhat nezralé nemusí. A jestli ten rozdíl v aromatu dokázaly předvést i podtržené plody, tím hůř pro pěstitele z okrajových poloh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 22.3.2015 13:34

Samozřejmě, že 600 m v Alpách, v Madridu nebo Sofii je jiných než 600 m na Vysočině. Znám však i na Vysočině místo (Sadek), kde jsou docela prosperující vinice. Pěstuji tam nedaleko (530 m) nějaké meruňky (zatím nic moc) a úspěšně i broskvoně. Osobně bych do této lokality dával napříště už jen nejodolnější Lealu nebo Vesprimu, která kvete poslední.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 22.3.2015 16:49

Ale lze skoro paušálně stanovit, co kde pěstovat lze a také je to obecně stanoveno. A 550 mnm u nás do oblasti pěstování meruněk opravdu nepatří. To jistě nevylučuje raritní úspěch na nějakém mikroklimaticky speciálním stanovišti. Jenže těch je málo a málokdo si tam může přemístit zahradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 233.150 (?), 22.3.2015 20:18

Moc moc děkuji za reakci, byla jsem z toho na mrtvici jelikož jsem koupila Velkopavlovickou pro jeji víbornou chut a nevěděla jsem kam ji dát nebo jaké ji najít místečko. Dvur mám taky do U a celí den tam jde skuníčko, tak ji dám do dvora a až bude mít kvést budu hlídat počasí a ještě ji pro jistotu přikreju netkanou tex. miluji merunky je to mé nejoblíbenější ovoce, udělám pro ni všechno co pujde i kdybych pod ní měka přes noc zapnout vařič. Ještě má přijít další merunka její název si nepamatuji a nektarinka, všechny půjdou do dvota, jak to všechno dopadne napíšu, ještě jednou moc děkuji  smiley  Rosnička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 22.3.2015 20:30

Ono to nefunguje úplně tak, že mám rád avokádo, tak si zasadím avokádo, mám rád pomeranče, tak si zasadím pomeranč. Libovolně kamkoliv. Vy jste si koupila jednu z nejchoulostivějších meruněk a chcete ji sázet do naprosto nevhodné oblasti a pomoct jí vařičem. V tom Vám nikdo nezabrání. Ale pochyby mít leckdo bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.17 (?), 22.3.2015 22:04

Já pěstuji v podšumaví-oblast Chelčicko 480m.n.m. Velkopavlovickou, Bergeron, Sweet-red, Spring Blush, Hargrand. Nově jsem vysadil Tsunami a Goldrich. A i v předchozích5.letsch jsem jen 1x přišel pro jarní mrazy o veškerou úrodu.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.3.2015 10:47

Odhodlání lidí postavit se "živlům" za každou cenu, ve snaze zachránit lahodné meruňky se mi vždy moc líbilo. Už je to zase tady, viďte. Jak budete s tím vařičem postupovat, Rosničko? Necháte spirály topit samotné, nebo na ně postavíte nádobu s vodou, která se bude vařit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika