Meruňky 2024



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
5.4.2024 23:20

Jsem rád, že jste se zase ozval, pane z Náchodska. Květy máte čisťoučké, žádná rezatina, jako na některých odrůdách u mě. Oni se leckde i z té rezatiny vyloupnou nakonec plůdky. Monilií jsou nejvíce zasaženy oba Bergarouge a Tsunami, tam snad každý den něco zvadne. Ten třetí postřik asi před týdnem ale zřejmě pomohl, protože se lecjaká rezatina začla zelenat, nebo to je tím teplem, nevím. Schválně jsem nepostříkal údajně odolnou Kompaktu a není vůbec odolná, ovšem na to, že na ní dělám pokusy odolnosti každý rok, tak vždycky přežije. Taková Lejuna by byla v "pánu" hned po první zkoušce. Co se týče roubů, tak další roub Pricie se v rozštěpu probírá na Sundropu. Možná, že není poslední. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.4.2024 23:20

Jsem rád, že jste se zase ozval, pane z Náchodska. Květy máte čisťoučké, žádná rezatina, jako na některých odrůdách u mě. Oni se leckde i z té rezatiny vyloupnou nakonec plůdky. Monilií jsou nejvíce zasaženy oba Bergarouge a Tsunami, tam snad každý den něco zvadne. Ten třetí postřik asi před týdnem ale zřejmě pomohl, protože se lecjaká rezatina začla zelenat, nebo to je tím teplem, nevím. Schválně jsem nepostříkal údajně odolnou Kompaktu a není vůbec odolná, ovšem na to, že na ní dělám pokusy odolnosti každý rok, tak vždycky přežije. Taková Lejuna by byla v "pánu" hned po první zkoušce. Co se týče roubů, tak další roub Pricie se v rozštěpu probírá na Sundropu. Možná, že není poslední. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.15 (?), 6.4.2024 6:16
ULA zatím dělá radost, postřik proti monilioze jsem dělal dvakrát, na začátku kvetení a v plném květu. Zaregistroval jsem na trhu odrůdu Sophinka, možná na podzim jeden stromek vyzkouším. Je to dlouhodobě testovaný kříženec z Lednice, mohl by být odolnější mrazům.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 6.4.2024 11:01

Z těch novějších rezistentů k PPV z Lednice na Moravě mám Candelu. (Betinka, Adriana, Candela, Sophinka). Roub Candely pravý byl, otázka je, co se objeví na novém stromku. Myslím, že v kvetení moc pozdní nebudou, alespoň, co jsem vypozoroval u Candely a co psal pan MART u Adriany a Betinky. Pokud je ten nový stromek opravdu Candela, tak z březnových mrazů toho moc nepřežilo a to samé se ukazovalo na roubu. Sophinku si pořídil, pokud je mi známo, Miloš (MV). Protože se odmlčel, ptát se ho na názor ve vlákně ZVONKOVÉ je pravděpodobně zbytečné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 4.160 (?), 6.4.2024 13:08

Adriana a Betinka u mne rozkvétaly jako první, raně kvete také Tsunami. Betinku jsem již odstranil a Adriana je v pořadníku.Možná ji zkusím přeroubovat.Odolnost těchto odrůd je velmi slabá.Vcelku mi rodila spolehlivě odrůda Kioto, plody měly takovou výraznou chuť.Pak mi zašla na úžeh, ale v té době jsem ještě stromky neošetřoval proti mon.úžehu, dnes se mi to jeví jako nezbytné.Určitou nadějí je asi Farbuz, Ula a snad přijdou další.Slušný popisek na německých vebech má odrůda Mino.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 237.161 (?), 7.4.2024 9:22

yesMINO mě zaujala už před časem. Nekoupil jsem jí kvůli době zrání, kdy je u mě největší přetlak dozrávajících meruněk. Spomyšl jí nabízela každoročně, třeba se zase objeví.


Mino ®  licenční odrůda (v ceně je zahrnut licenční poplatek)

Tvar: A+ s korunkou

Výška kmínku: 60 - 80cm (kategorie zákrsek - čtvrtkmen)

Podnož: Myrobalán

Původ: Německo (Müncheberg) licence ARTEVOS

Velmi mrazuodolná samosprašná odrůda.
Strom roste středně bujně s nízkou hustotou větví (bez nutnosti řezu), tvoří úhledné koruny.
Zajímavá je pozdní doba květu, která minimalizuje poškození mrazem.

Plody jsou velmi velké zploštělé až mírně špičaté, zůstávají pevné i v plné zralosti, vhodné k transportu. Dužnina je aromatická, vynikající srovnatelná s tradičními odrůdami. Pecka dobře odlučitelná, až volně uložená v dužnině. Jádro sladké s mírnou mandlovou hořkostí. Doba sklizně je počátek srpna.
Během osmiletého zkušebního období v chladných oblastech (-28°C) nebylo zjištěno žádné poškozeni mrazem ve dřevě.
Odolnost vůči Moniliovému úžehu (lid. spále) je vysoká.
Odrůda vhodná pro pěstování v chladnějších oblastech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.242 (?), 8.4.2024 12:50
Až na malou Frostinu jsou moje meruňky odkvetlé a plůdky se rychle zvětšují. Nejnižší teplota zde byla - 5 st. to byla např.Leskora v plném květu a taky, tedy vedle Lealy která měla před květem, dopadla nejlépe. Pinkcot kvetl: 4-31.3. Veharda: 5.3.-24.3. Leskora: 11.3.-31.3. Koolgat: 14.3.-3.4. Leala(menší): 16.3.-30.3. Marek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 4.91 (?), 8.4.2024 13:09

Rád bych řešil " přetlak dozrávajících meruněk" Pár jich na Leskoře vidím, a pár snad ještě bude na Vehardě, možná v jednotkách na ostatních stromcích.Ten druhý mrazový den dal meruňkám zabrat. Odrůdu Mino jsem si pořídil, tak teď aby to byla ona a prezentované vlasnosti odpovídaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.242 (?), 8.4.2024 14:01
Tady je přetlak jen na té Leskoře, ale nemá nejlepší zdravotní stav, dávám jí tak rok max. dva. Marek.
..
..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.242 (?), 8.4.2024 14:03
.
..
..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 6.4.2024 15:51
u sousedů meruňka bez postřiku a spála řádí jak černá ruka.
meruňky
meruňky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika