Meruňka briaconská Prunus brigantina



Svaton1 - (22) - 154.180 (?) 
26.4.2024 16:13, zobrazeno: 354x

Nevíte někdo, kde by se dala sehnat meruňka briaconská.

Meruňka brigantská (Armenica brigantiaca Vill.) jediná mě známá botanická meruňka evropského původu, která přirozeně roste ve francouzských Alpách ve výšce až 1800 m n. m. Má dobře klíčivé semeno a slabší vzrůst. Svým vzhledem se poměrně liší od meruňky obecné. Je zmivána například v knize Atlas odrůd ovoce od Antonína Dvořáka z roku 1979. nebo v knize Pěstování meruněk a broskvoní od Zdeňka Bažanta z roku 1974 (str. 23)

meruňka briaconská
meruňka briaconská
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 249.55 (?), 26.4.2024 20:52

nerad kazím naději, ale k jídlu to zrovna není. je to vláknité, neodlučitelné od pecky a,,průměrná chuť. list je poněkud chlupatý, plod kulatý, malý, žlutozelený. zraje kolem poloviny července. ta by nás v letošní situaci zrovna také nezachránila...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10116) - 70.240 (?), 26.4.2024 21:30

A jaká je pomrazová bilance u vás, Davide?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 249.55 (?), 1.5.2024 20:20

U nás zmrzlo vše, ale nutno poznamenat, že celá řada odrůd i novošlechtění bez problémů ustála ještě v květu 2 noci -5 C, a ještě -2,5 C. kdyby nepřišla ta hrůza v plodech, byla by úroda více než dobrá. namrznout v květu stihla Tsunami, Pricia a Goldrich. Tedy- pro kritiky- šlechtěním jsme dosáhli odolnosti v květech, ale dvoucentimetrové plody zatím z mrazu -4 C několik nocí po sobě neumíme zachránit... myslel jsem, že je vše v tahu, ale uvidíme až za týden, některé věci se nějak mátoří... ale meruňky to nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Svaton1 - (22) - 154.180 (?), 2.5.2024 11:29

Já rozhodně nepatřím mezi kritiky šlechtění. Naopak se domnívám, že šlechtění v ČR má světovou úroveň a díky tomu se některé z odrůd meruněk vyšlechtěné u nás pěstují i v zahraničí. Protože, ale pracuji v paměťové instituci tak se celkem přirozeně zajímám o původní "plané ovocné stromy" a staré odrůdy. S tím, že nyní mě hlavně zajímají staré odrůdy broskvoní. Především těch regionálních z Drahanské vrchoviny, Vysočiny, Hlučínska, Šumavy atd... U některých se dá vystopovat zahradník, který je vyšlechtil u některých se mi to zatím nepodařilo (viz. Hlučínsko)...Zajímavé jsou i zmínky z důvěryhodných zdrojů o stoletých meruňkových stromech. Nejnovější taková zmínka je obsažena dokonce i v diplomové práci z Lednice, která mimo jiné mapuje staré meruňky v selských sadech ve Velkých Pavlovicích z nichž ta nejstarší byla prokazatelně zasazena v roce 1915 a pravděpodobně stále ještě roste a bez chemického ošetřování a hnojení stále pravidelně plodí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Svaton1 - (22) - 140.94 (?), 1.5.2024 13:44
Chtěl bych ji mít spíše jako zajímavost na zahradu a tak mi její nedostatky nevadí. Navíc předpokládám, že je na pěstování nenáročná a vůči nemocem přirozeně odolná. Pokud se v těchto předpokladech pletu tak mě prosím opravte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika