Kdy sázet meruňku



host - 162.142 (?)
29.3.2008 19:35

Souhlasím, meruňka stále plodí, i kdýž není prováděn řez. Řezem se u meruňek dá hodně ovlivnit, ale u broskvoní je řez zásadní prioritou úrody. Broskvoně jsou silně rostoucí stromy, aby dobře plodily a rostly, musí se i poměrně radikálně řezat. Ovšem nic složitého to není, v odborné literatuře je dostatek informací. Zásadní rozdíl je u těchto stromů i ve stáří "dřeva plodícího". Mně chuťově více vyhovují meruňky, ale asi je to také dáno tím, že právě meruňky jsou u nás větší vzácností, broskvoně téměř každoroční jistota. Andrea

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 28.3.2008 9:07

Tak to moc nechápu. Protože nerozumíte sázení stromů, zasadíte místo meruňky broskvoň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 28.3.2008 9:20

 no - tak nějak jsem dospěla k názoru, že je to s ní jednoduší... nebo ne???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 28.3.2008 22:46

Vážená paní Marcelo,
skepsi stranou a meruňku zasaďte. Letos byla mírná a vlhká zima, takže i když bude z podzimní vyorávky, měla by se chytit. zvlášť když vyberete narašenou. Zastřihněte příp. poškozené kořeny do zdravého dřeva, výhony v korunce zakraťe na 2-3 očka -to horní na vnější pupen, zamažte řezné ranky výhonů latexem nebo stromovým balzámem, namočte ji přes noc do vody a zasaďte. Jako podnož bych volil meruňkový semenáč. Ať se Vám daří.

Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 29.3.2008 8:49

Řekl bych, že sázení, ošetřování a řez broskvoní patří mezi ovocnými dřevinami k nejnáročnějším. Ve starých zahradách roste plno meruněk, na které již roky nikdo nesáhl a mnoho let vesele plodí krásné ovoce.. U broskví si to neumím představit.
   Meruňky oproti broskvoním mají jedinou, někdy však zásadní, nevýhodu. Dřív kvetou a častěji tím pádem namrznou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.142 (?), 29.3.2008 19:35

Souhlasím, meruňka stále plodí, i kdýž není prováděn řez. Řezem se u meruňek dá hodně ovlivnit, ale u broskvoní je řez zásadní prioritou úrody. Broskvoně jsou silně rostoucí stromy, aby dobře plodily a rostly, musí se i poměrně radikálně řezat. Ovšem nic složitého to není, v odborné literatuře je dostatek informací. Zásadní rozdíl je u těchto stromů i ve stáří "dřeva plodícího". Mně chuťově více vyhovují meruňky, ale asi je to také dáno tím, že právě meruňky jsou u nás větší vzácností, broskvoně téměř každoroční jistota. Andrea

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 16.151 (?), 29.3.2008 20:21

 Dobrá - já vám všem věřím. Jistě víte (narozdíl ode mne o čem píšete).

A zasadím meruňku, broskvoň a švestku (a o co, že s to bude největší práce).

Všem děkuji a přeji hodně pěstitelských úspěchů v letošní sezoně 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 30.3.2008 7:36

Chuťově mi vyhovzují v pevném stavu víc broskve, v tekutém meruňky. Bohužel ani jednoho nemám tolik, abych byl v tom soběstačný.
   Pravda, od doby, co převládl dlouhý americký řez, není stříhání broskvoní až taková věda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika