Jak ostříhat loňskou meruňku



host - 6.34 (?)
9.3.2010 13:43

Ještě než ukončíte debatu, potřebuju se zeptat na založení nové korunky.Vloni na podzim jsem sadil meruňku.Střední výhon je pěkný, ale ten obrost na něm co by měl tvořit kosterní větme se mi nelíbí.

Mohu obrost nyní v období květu vyholit, odpočítat 6 pupenů na terminálu a zapěstovat novou korunku? Díky.Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 7.3.2010 21:12

Nevím co nám chcete pane namluvit. Kdo chce vidět jak mají být řezané stromy v prvních letech, tak do google zadá "výchovní řez meruněk" a vypadne mu 500 odkazů a když to prokliká, tak tam jsou obrázky a uvidíte kdo komu dá za pravdu. Je tam jasně dokladován stromek bez řezu jak zareaguje a jak tentýž stromek nebo podobný po řezu.

Podívejte se zde a zde.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 7.3.2010 21:52

Sice hůř vidím, ale tohle budou broskvoně, nebo mandloně. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.122 (?), 7.3.2010 22:04

Připojuji se k panu Stanislawu. Vypadá to, paní Evo, že to opravdu není meruňka, ale spíše broskvoň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 108.81 (?), 8.3.2010 10:17

Dobrý den, já jsem ta tazatelka původního dotazu. Všem bych chtěla poděkovat za rady, i když někdy se docela liší, nevím, co si z toho vybrat, a proto jsem k nám pozvala odborníka - vystudovaného zahradníka, doufám, že tento týden se ukáže a střihnem to než bude pozdě. Potom ráda připojím foto a uvidíme, kdo měl pravdu:-)

Jinak pane Stanislawe, možná s tou broskvoní nejste tak daleko od pravdy, když jsem loni na jaře na Flóře v Olomouci kupovala, sháněla jsem Velkopavlovickou měruňku, ale už ji nikde neměli a nabídli mi toto. Prý je to nová odrůda meruňek, rodí o něco později a chuťově prý spíše připomíná nektarinky. Někam jsem si tu odrůdu napsala, ale náš čtyřletý syn si z toho udělal zřejmě vlaštovku:-) Takže pane Stanislawe, klobouk dolů před vašimi zkušenostmi.

Dál bych chtěla poděkovat i p. Hauserovi, který mi nabídl pomocnou ruku - ostříhání meruňky, bohužel jsem až se Severu Moravy, i přes to vřele díky. A tu knihu od p. Šrota si určitě koupím.

A tady díky Ronymu, od kterého jsem já jako laik pochopila, co je to vlastně terminál a kosterní větvě a vůbec představu o tom jak se to zhruba stříhá..., ale jak už jsem psala, napoprve si netroufnu.

A ještě mám jeden dotaz: Proč už mám odstranit kůl jak všichni radíte, mám pocit, že stromek ještě není dost silný a zahrada je nechráněná a dost tam fouká. A ještě jeden: pokud letos stromek nasadí na plody, mám je otrhat, aby stromek sílil nebo už můžu nechat plody dozrát, alespoň bychom zjistili, co nám na něm vlastně vyroste:-) Vidíte, jak laik se hned nechá zblbnout:-) Díky a přeji hezký den, Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.3.2010 11:12

Já mám za to, paní Evo, že na Vašich fotkách je meruňka jak poleno. Nemyslím si,. že by ji pan Stanislaw nepoznal,  spíš považuje za broskvoně tu Ronyho trojfotku - s motorizovanou plošinou. Připojení hosta 21 122 je buď vtip nebo úlet.
   Kůl neodstraňujte, může zůstat dlouho. Jenom odřízněte jeho část, která sahá do korunky. Kůl by měl být dlouhý jako kmínek. 
   Pokud Vám meruňka zarodí, můžete aspoň část plodů ponechat. Poroste-li stromek tak bujně jako doposud, plody mu neublíží, naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 8.3.2010 14:26

Dobrý den paní Evo. Je to přesně tak, jak píše MUDr. Vysloužil. O Vaší meruňce nemůže být pochyb, že to meruňka je. Skutečně jsem broskvoněmi či madloněmi nazval tu trojfotku od Ronyho. Netvrdím, že vím všechno, ale mladá meruňka se prostě nedá zaměnit. Tak ať se daří Vám i Vašemu stromku. Stanislaw 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 9.3.2010 0:08

V těch odkazech je sice spousta fotek ukazujících všechno možné, ale ani jedna která by ukazovala, že zkrácením větví dosáhnete zesílení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 9.3.2010 7:58

Nic není nutné dokazovat, jste na řadě Vy, osobně si myslím, že by vás nepřesvědčilo nic ani ten obrázek co tady uvedl pán, kde meruňka má vytáhlých 11 kosterních větví a bude-li to chtít dát do pořádku, tak musí provést tzv. zpětný řez pro sjednání koordinovaného růstu. Zatím jste tady nepředvedl nic ani necitoval autora takovýchto pokrokových řešení. Dejte foto několika Vámi ošetřených stromů a smeknu klobouk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 9.3.2010 9:35

Abych tu debatu ukončil, tak tady je snímek o řezu po výsadbě merunky na korunku, pak jaký vliv má zkrácení výhonu v různé výšce a poslední je ilustrace kolik že typů korun se rozeznává obecně.

řez meruněk po výsadbě
řez meruněk po výsadbě
vliv zkrácení  v různé výšce
vliv zkrácení v různé výšce
celkem 69 typů korunek
celkem 69 typů korunek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.34 (?), 9.3.2010 13:43

Ještě než ukončíte debatu, potřebuju se zeptat na založení nové korunky.Vloni na podzim jsem sadil meruňku.Střední výhon je pěkný, ale ten obrost na něm co by měl tvořit kosterní větme se mi nelíbí.

Mohu obrost nyní v období květu vyholit, odpočítat 6 pupenů na terminálu a zapěstovat novou korunku? Díky.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika