Problem se spojkou u krovinorezu?



host - 96.45 (?)
29.10.2008 10:00
Mel jsem to rozdelany a zadnou zavadu jsem nenasel. Vsechno je ciste jenom na bubinku bylo trochu cerneho prachu. To jsem setrel prstem a zkusil znovu. Porad to same i s vypnutym motorem. Pri nizsich otackach se spojka odpoji a pri vysokych az asi v urovni otacek jez zapinaji spojku pri rozjezdu. Struna funguje normalne. Mam kotouc radeji vzdycky pribrzdit? Radek-2
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 96.29 (?), 28.10.2008 20:34, zobrazeno: 29181x
Kdyz sekam s krovinorezem s ocelovym kotoucem tak se pri vysokych otackach pri uplnem ubrani plynu spojka neodpoji a kotouc vlastne toci motorem dlouho bez paliva. Jelikoz mam dvoutakt tak se bojim nedostatecneho mazani motoru. Obavam se opravnene?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 44.138 (?), 28.10.2008 21:25
Nikoliv.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 29.10.2008 6:39

Víte jistě, že se spojka neodpojí? Kotouče, všeobecně, mají dost velkou rotační energii a obsluze se zdá, jako by se točil ještě dlouho s motorem. Jednoduchá zkouška, roztočte motor téměř na plný plyn a vypněte jej, počítejte za jak dlouho se zastaví, kotouč však určitě bude běžet ještě déle! Pokud by motor skutečně běžel společně s kotoučem, je třeba stroj demontovat a zkontrolovat vratné pružiny spojky.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.254 (?), 29.10.2008 7:02

Zdravím, tazatel má pravdu v tom, že pokud se nesníží otáčky celé rotující části pod vypínací otáčky spojky, tak odstředivá energie kotouče pohání "zaklapnutý" motor. Ale tak to prostě je u všech křovinořrzů i jiných mechanizmů s odstředivou spojkou (třeba Vari) a motoru pár vteřin bez nasávané směsi vůbec nevadí. Samozřejmě volnoběžné nastavení karburátoru nezavírá přívod směsi úplně. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 29.10.2008 7:35

Zdravím Stando, spojka je jako u všech těchto strojů namontována na motoru, v tom se shodneme. Při zastavení motoru, tedy správně fungující odpadne i kdyby měl nástroj jakékoli otáčky, pokud ne, je chyba ve spojce! Nemůže unášet co není připojeno. Je-li vratná pružina/ny poddimenzována, mohou se spínací otáčky dostat do oblasti volnoběžných, to samé platí o unavené, prasklé a pod. Většinou se s opotřebením segmentů a bubínku, spínací otáčky zvyšují. To však právě zase vyvažují opotřebované vratné elementy (pružiny). Stav obojího se dá zjistit velice jednoduše, pomocí otáčkoměru. Pomalým přidáváním plynu a sledováním otáček a nástroje, většinou se tyto pohybují v oblasti 3 000 - 3 500. Nastavení karburátoru tu má vliv jen na volnoběh.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 128.254 (?), 29.10.2008 9:17

Zdravím, pokud se otáčí celý mechanizmus, to znamená klikovka, unašeč s lamelou spojky,  koš spojky, nějaká hřídel, úhlová převodovka a sekací nástroj, tak je třeba aby celý tento celek klesl otáčkami pod vypínací otáčky spojky a pak teprve se rozepne spojka a nezáleží v tomto okamžiku jestli je zdrojem energie setrvačná sila růžice nebo klikovky v motoru. Pro zapnutí spojky je samozřejmě potřeba roztočit unašeč s lamelami spojky. Tím nastavením karburátoru na volnoběh jsem myslel přednastavení klapky karburátoru šroubem T a touto skulinkou proudí do motoru směs i při ubraném plynu. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?), 29.10.2008 9:23

Zdravím, naposledy jsem byl přihlášen jako host a nemohl jsem ještě doplnit. Když motor po zaklapnutí plynu spadává z max. otáček na volnoběh tak je minimálně mazán touto stěrbinou pro nastavený volnoběh. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.45 (?), 29.10.2008 10:00
Mel jsem to rozdelany a zadnou zavadu jsem nenasel. Vsechno je ciste jenom na bubinku bylo trochu cerneho prachu. To jsem setrel prstem a zkusil znovu. Porad to same i s vypnutym motorem. Pri nizsich otackach se spojka odpoji a pri vysokych az asi v urovni otacek jez zapinaji spojku pri rozjezdu. Struna funguje normalne. Mam kotouc radeji vzdycky pribrzdit? Radek-2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 29.10.2008 10:39

Radku-2, pak je vše v pořádku, odpojí-li se spojka v oblasti spínacích otáček, motor má samozřejmě určitý doběh, je však i tak dostatečně mazán. Jen to potvrzuje co napsal HH i já. Kotouč nebrzděte a ještě skontrolujte namazání převodu, tento efekt se více projevuje u suchého či málo namazaného úhlového převodu.

Jinak děkuji za to jmenné rozlišení.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 29.10.2008 10:02

Stando, u Vari a podobných máš pravdu, ovšem pily, vyžínače a všechny ostatní stroje, postavené na těchto motorech, mají spojky odstředivé, tedy dva až tři segmenty, které jsou v klidové poloze přidržovány pružinou/pružinami, přesně dimenzovanými na určitý odstředivý odpor. Po jeho překročení se tah pružiny přemůže a segmenty se přiblíží k bubínku - sepne spojka. Sníží-li se rotace unašeče, pružina překoná odstředivou sílu a stáhne segmenty k sobě- spojka se rozpojí. Nástroj nikdy nedosáhne takových otáček, aby spojku udržel sepnutou, pokud pružiny mají předepsaný tah. U lamelové spojky je to o něčem jiném. Je stavěna na přítlaku lamel k plechům, spojeným s košem, třeba ozubením (motorky). Nejsem si jistý, ale mám dojem, že Vari, Terra, MF mají tento typ spojky, určitě mají páčku spojky. Vytočím-li motor křovinořezu s trojcípem a vypnu, bude se trojcíp otáčet ještě dost dlouho! U strunové hlavy je to bez tohoto efektu, neboť rotační síla je zde malá a struna ji ještě zbržďuje.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika