Elektrický kultivátor



andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?)
21.3.2010 8:41

Tak včera jsem zkusil prokypřit záhony. Šlo to dobře, pojezdová kolečka jsou stavěcí, byť trochu nešikovně, motor má sílu, ochotně a bez poklesu otáček zahrabe kypřič až po spodní kryt motoru, nicméně nejlépe se se strojem zachází tak do hloubky 12 cm, když se záhon projede podruhé křížem, tak možná i o něco hlouběji.

Co se mi líbí je, že stroj má výstupní otáčky pouze 140 ot/min, takže dlouhé kořínky plevelů vylézají ven vcelku nebo se namotají na hřídel, ale stroj je nerozseká (aspoň jsem žádné rozsekané nenašel). Dokonce i žížaly to vytahuje celé, rozsekané jsem rovněž neviděl.

Jinak stroj má i kvalitně zpracovaný návod, a dle dílenského zpracování to vypadá, že to výrobce s tříletou zárukou možná myslí i vážně.

Co se mi nelíbí, je systém stavění koleček - otvor - čep - pojistka, kdy tyto jsou při provozu obaleny hlínou. Dále se mi nelíbí spínač pospolu s polohou horních rukojetí. Spínač jde sepnout ztuha, a pouze v přední části rukojeti, takže poloha rukou při držení je docela nešikovná (ruce vpředu rukojetí, nahoře a vytočené dopředu), a při pokusu držet rotavátor za konce rukojetí a nechat se táhnout, nelze spínač dlouho udržet. Doplněno: Jednoduše, stávající rukojeti jsou při práci vodorovně, bylo by o dost pohodlnější, kdyby byly vytočeny více nahoru (alá Mirkův mountfield), nebo naopak dolů (alá chopper).

Jinak, pokud chci záhon opravdu dobře do hloubky prokypřit (křížem), pak to jde jen o trochu rychleji než rýčem. Výhoda je spíše v tom, že se člověk tolik nenadře. Velmi dobře se kypřičem zapravuje hnojivo do půdy.

Tuhý spínač je možná použit i jako dětská pojistka, protože malé dítě jej nesepne. Prostříknutí spínače WDčkem pomůže, spínač jde sepnout lehčejí je možno jej držet spuštěný i za zadní konec.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 251.254 (?), 25.3.2010 13:10

Váš nápad mne velmi zaujal, proto jsem na podzim vyrobil kultivátor dle Vašich obrázků, rozměry jsem si odměřil v příslušném měřítku. První zkoušky jsem provedl na podzim (ještě bez bočních koleček). Bylo hodně sucho a proto jsem před zkouškou plochu nejprve poryl. Přesto zkouška nedopadla příliš dobře. Délka rotačních nožů 25 cm byla příliš velká a já nemohl stroj vůbec udržet v rukách (nezavrtal se úplně). Přes zimu jsem rozšířil rám (jen asi o 5 cm, aby byly motory dále od sebe kvůli vyšší stabilitě), zkrátil jsem délku nožů o 4 cm, přivařil kolečka. Teď na jaře provádím další zkoušky v půdě do hloubky poorané a dobře rozrušené mrazy. Přesto to stále není ono. Ve vlhké půdě se motory mají snahu zastavovat (i když kypření půdy původním způsobem "kopálem" - což je něco jako ohnuté vidle, jde velmi dobře). Délku nožů jsem už zkrátil na 16 cm. Mohl byste mi poradit na co se mám zaměřit, co je hodně důležité pro klidný a "poslušný" pohyb stroje kupředu? Obrázky bych Vám mohl poslat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.241 (?), 2.3.2010 17:08

Já mám kultivátor na ruční vrtačku. 650 watt, otáčky zpřevodované šroubovým převodem tak, že na plnou rychlost vrtačky má asi 2 otáčky za sekundu, na vrtačce je ještě převod do pomala, pak jsou otáčky asi 1 ze sekundu. Síla kultivátoru je taková, že v zkypřené zryté půdě ho můžu naplno přitlačir k zemi a vrtačka jen trochu sníží otáčky a do ušlapané půdy bez kamení při rozumném přitlačení udělají nože 15 cm hlubokou díru během asi půl až jedné minuty. Kultivátor vyráběl asi před 10 lety VOP v Novém Jičíně.

Práce je s ním ale poměrně namáhavá, musí se do země přitlačovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 2.3.2010 22:10

To je právě ono, 1-2 otáčky za vteřinu si umím představit, ale jak pracuje kultivátor při 28 otáčkách za vteřinu, to fakt nechápu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 21.3.2010 8:41

Tak včera jsem zkusil prokypřit záhony. Šlo to dobře, pojezdová kolečka jsou stavěcí, byť trochu nešikovně, motor má sílu, ochotně a bez poklesu otáček zahrabe kypřič až po spodní kryt motoru, nicméně nejlépe se se strojem zachází tak do hloubky 12 cm, když se záhon projede podruhé křížem, tak možná i o něco hlouběji.

Co se mi líbí je, že stroj má výstupní otáčky pouze 140 ot/min, takže dlouhé kořínky plevelů vylézají ven vcelku nebo se namotají na hřídel, ale stroj je nerozseká (aspoň jsem žádné rozsekané nenašel). Dokonce i žížaly to vytahuje celé, rozsekané jsem rovněž neviděl.

Jinak stroj má i kvalitně zpracovaný návod, a dle dílenského zpracování to vypadá, že to výrobce s tříletou zárukou možná myslí i vážně.

Co se mi nelíbí, je systém stavění koleček - otvor - čep - pojistka, kdy tyto jsou při provozu obaleny hlínou. Dále se mi nelíbí spínač pospolu s polohou horních rukojetí. Spínač jde sepnout ztuha, a pouze v přední části rukojeti, takže poloha rukou při držení je docela nešikovná (ruce vpředu rukojetí, nahoře a vytočené dopředu), a při pokusu držet rotavátor za konce rukojetí a nechat se táhnout, nelze spínač dlouho udržet. Doplněno: Jednoduše, stávající rukojeti jsou při práci vodorovně, bylo by o dost pohodlnější, kdyby byly vytočeny více nahoru (alá Mirkův mountfield), nebo naopak dolů (alá chopper).

Jinak, pokud chci záhon opravdu dobře do hloubky prokypřit (křížem), pak to jde jen o trochu rychleji než rýčem. Výhoda je spíše v tom, že se člověk tolik nenadře. Velmi dobře se kypřičem zapravuje hnojivo do půdy.

Tuhý spínač je možná použit i jako dětská pojistka, protože malé dítě jej nesepne. Prostříknutí spínače WDčkem pomůže, spínač jde sepnout lehčejí je možno jej držet spuštěný i za zadní konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.2 (?), 1.4.2010 13:44

A jaký typ a od jakého výrobce jste tedy kultivátor koupil?  Nějak jsem to nenašel. 
Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 175.67 (?), 1.4.2010 14:35

Děkuji všem zúčastněným za rady. Máme těžkou jílovitou půdu, na kterou je potřeba výkon, takže jsem v pátek jsem koupil PowerPlus POWXG7202, a až sleze sníh, poreferuji, jak se se strojem pracuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
marcel krok - (1) - 184.186 (?), 6.4.2010 18:50

Dnes jsem koupil v OBI el. motyčku za 1999Kč - Variolux 700 W. Hned jsem ji také vyzkoušel. Vybalení, složení, připojení k síti, obsluha - žádný problém. Bez jakékoliv námahy jsem kultivoval zrytý záhon asi 8x 4m.A vlezl jsem s tím i do skleníku, naprosto bezpečná práce. Musím sice podotknout, že bylo docela chladno, což evidentě stroji svědčí a půda po včerejším zahradním dešti měla příznivou konzistenci, ikdyž se trochu lepila. Jsem příjemně překvapen, jarnímu natřásání s motykou je snad konec.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 4.206 (?), 22.4.2010 16:06

anna-na základě této diskuze jsem si koupila, přes internet, kultivátor Power Plus POWXG7202,přišel s rozbitým krytem.Hned jsem ho vrátila, no a nemám ani peníze, ani kultivátor a zase se budu ohánět motykou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MatesXXXL - (4) - 254.113 (?), 7.5.2010 8:33

Dobrý den rád bych se zeptal zda někdo používá elektrickou motyčku GARDENA 600/36. Jaké jsou zkušenosti a rady, když už je cena jedna s těch vyšších.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika