Vrba - škůdce



Guess Who - (3) - 14.206 (?) 
6.7.2009 14:13, zobrazeno: 14667x

Milí přátelé,
jsem tu s prosbou o radu.

Převislou vrbu (ne kroucená) roubovanou na kmínku, nám napadl jakýsi chrobák...

Je podlouhlý, ne úplně hubený, cca 7mm na délku a černá hlava i tykadla, krovky v barvě cihly a uprostřed na každé krovce černý puntík - při zavřených krovkých se puntíky sebe "dotýkají". Dobře létá.

Příšerným způsobem nám vrbku ožírá a nechává za sebou světle zelené housenky, po kterých ovšem zůstává z listu jen kostra.

Vrba je huňatá, co najdeme, zabijeme, ale chrobák je značně zarputilý a velmi pilný.

Budete-li někdo vědět, co je to a jak na to, prosím, poraďte. Díky předem.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 6.7.2009 15:40

Vrbař uhlazený - Clytra laeviuscula 
Nejde o chrobáka nýbrž madelinku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.206 (?), 7.7.2009 12:44

Díky mockrát, konečně vím, co je zač.
Na netu se mnoho výživných informací sehnat nedá, nicméně i to málo, co jsem se dověděla, mne nutí usilovně přemýšlet... Likvidovat nebo nechat žít?

Cituji doslova:
"Vyskytuje sa od mája do augusta. Samička obaluje vajíčka schránkou pripomínajúcou borovicovú šišku, vytvorenú s výkalov. Schránku odhadzuje v blízkosti mravenísk. Mravce ju odnášajú do mraveniska ako stavebný materiál. Larva využíva schránku ako úkryt a živí sa larvami a kuklami mravcov."

Tak. A vzhledem k neskutečnému množství mravenců, které tuto sezonu provází - jsou v trávníku, v záhonech, v truhlících, v chodníku... chodí nám už i domů - mám dva problémy. 
Mám vrbu nabídnout Vrbaři uhlazenému, aby vesele hodoval a rozhazoval svoje vajíčka jako oživot a doufat, že zmírní invazi mravenců nebo naopak?
Problém druhý - tenké zelené housenčičky, které dtto vrbě ožírají listy až na kost asi nejsou dílem Vrbaře uhlazeného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.162 (?), 7.7.2009 16:47

ja mam tiez taketo mandalinky na salix integra, vzdy ked idem okolo ich zbieram a zaslapnem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika