Tavola kalinolistá



host - 26.9 (?) 
15.5.2007 22:18, zobrazeno: 33675x
Rád bych věděl, jakým způsobem snáší řez červenolistá tavola kalinolistá. Díky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 167.108 (?), 22.5.2007 21:14
Na podzim jsem tavolu přesadila a větve seřízla asi o půl metru a teď už krásně roste a má spoustu nových větví. Mám tavoly dvě /i žlutolistou/ a jsou to opravdu nenáročné keře. Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.126 (?), 16.4.2008 13:33

A dá se tato kalina stíhat i teď v dubnu? Vyraší?

Budu ráda za všechny zkušenosti, které s ní máte :)

 Děkuji Markéta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.100 (?), 24.7.2008 18:21

Prosím o radu, jak daleko od plotu bych měla tuto rostlinu zasadit. Chci ji po obvodu zastřihovat a udržovat. A jak daleko sázet tavoly od sebe. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 88.67 (?), 25.7.2008 18:47

tavola se rozrůstá docela dost i do šířky, proto bych doporučoval od plotu cca 90-110 cm a mezi sebou 1 m. Kaliny jsou nenáročné, lehce regenerují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 99.192 (?), 4.8.2008 12:34

Poradíte mě někdo. Koupila jsem si před měsícem tavolu asi 1 m a má pár větví. Chtěla jsem se zeptat můžu ji sestřihnout, aby zhoustla a o kolik???Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 4.8.2008 14:06

Máme tavolu kalinolistou ve žluté a červené formě. Ta žlutá se během několika let sama zahustila i bez stříhání do koule o průměru asi 2 m. Spíš než bych stříhal jednotlivé větve teď po letech keře omlazuji tak, že vystřihuji některé celé větve až u spodu, podobně jako se to dělá u rybízu.

Ta červená ta mi kouli neudělala, má pořád tak do deseti prutů, které rostou vzhůru, tak ji nijak nestříhám. Jen vystřihuji zelené větve, které raší od kořenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 197.39 (?), 21.3.2023 16:31

Mám naprosto stejnou zkušenost s růstem tavol. Mám jich na zahradě 10, jsou různě staré, některé jsou v živém plotu v kombinaci s jinými keři, jiné jsou solitery a pár ve skupinové výsadbě. Žlutolisté tavoly jsem nestříhala vůbec, protože rostou výrazně pomaleji než červenolisté. Samy se ale pěkně rozvětvují do kompaktního kulovitého vzhledu a nové výhony jsou křehčího a jemnějšího vzhledu než u červenolistých. Červenolisté keře rostou poměrně bujně a pokud je nezastřihnu, zanechají klidně 2-2,5 m vysoké pruty, které se nerozvětví. Takže jelikož mi jde o husté keře, nekompromisně zastřihuji všechny mladé výhony. Mladé keře jsem hned po výsadbě (jaro) zkrátila na cca 25-30 cm a na každém výhonu se hned ten rok utvořilo 4-6 bočních výhonů. Tím se od země zahustily. Tak to dělám každé jaro - sestřihnu jednak nově vyrašené zase na těch cca 30 cm a také lońské přísrůstky z těch stříhaných větví, které hned mají tendenci vyrazit rovně vzhůru. Kdybych je nechala, nebude to vypadat dobře. Žlutolisté keře jsou starší, přesto jsou stále nižší, zato červenolisté keře bohatě převyšují i další keře (v mixu keřů) v živém plotu. Na dvouletém dřevě kvetou velmi příjemnými květy, které lákají včelky a plody se po usušení dají využít do suché vazby, dušičkových věnců... Doporučuji tavoly, jsou vážně nenáročné a udělají hodně parády. Červenolistá se krásně vybarví na plném slunci, v polostínu je nazelenalá, kdežto žlutolistá se mi na poledním letním slunci párkrát lehce spálila (naštěstí dobře regeneruje).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika