Přesazení buxusů



Amazonka - (43) - 79.28 (?) 
22.10.2012 13:41, zobrazeno: 26556x

Prosím o radu s přesazením buxusů - rostliny jsou vysoké cca 80 cm, nyní velmi hustě nasázené. Potřebuju je přesadit na jinou zahradu, kde z nich plánuju živý plot. Myslíte, že je možné to udělat ještě nyní - do konce tohoto týdne? Nyní rostou na Příbramsku, přesazeny by byly na okraj Prahy. Nebo by bylo lepší tento zásah dělat až na jaře? Díky za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 152.102 (?), 25.10.2012 13:59

Vzhledem k předpovědi počasí bych počkala do jara, protože mám špatnou zkušenost s podzimním přesazením buxusů (počátkem předloňského října), kdy se buxus nestačil na novém místě " usadit" a pomalu ztrácí krásnou zeleň lístků a zdá se, že by mohl i uschnout. Při přesazování dejte pozor na kořínky, hlínu z nich nesetřásejte a při vyrývání dejte pozor zejména na jemné kořínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 27.10.2012 16:20

K přesazeni je ta nejvhodnějši doba, zatim nikde opravdu nemrzne a vyhled je i přiznivy všude.Sazet se da bez problemu do doby trvalych mraziku, snih jim v zakořeněni nevadi naopak.Nutnosti je ale jako u všeho nezanedbat zalivku a to i v připadě zdanliveho vlhka.Novovysadby většinou nevymrznou ale usychaji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.M. - (5) - 149.89 (?), 28.10.2012 16:36

Taktéž pěstuji buxusy a myslím si, že pokud jim neporušíte ten balový systém kořenů, nevyklepete hlínu a dobře umístíte, zalejete, případně obsypete kůrou kolem dokola, tak by se nemělo nic stát. Přesazovala jsem ale menší asi 40cm kusy. Ty 80cm už budou hodně těžké, onalené hlínou, takže opatrně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 72.86 (?), 31.10.2012 13:15

Buxusů, buxusy,... no FUJ, takhle skloňovat latinský název. Neznáte snad hezký český název Zimostráz? :-)

Doba pro jejich přesazení je sice vhodná ovšem jak zde již bylo psáno, je třeba počítat se zimní zálivkou. A tady ruku na srdce, jistě se vám bude chtít v zimě stále sledovat teploty, zda nemrzne a pravidelně zimostrázy zalévat. To není jako na jaře, je tu prostě riziko, že přes zimu uschnou.

Jinak osobně jsem před dvěma roky na konci dubna přesazoval krásně hustý, metr padesát vysoký zimostráz a na novém stanovišti se bez problémů ujal. Kořenový bal se mi jevil jako dost kompaktní, žádné silnější kořeny jsem nepřetínal (průměr balu byl cca 70 cm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.1 (?), 31.10.2012 15:46

Existuje ještě i další pěkný název - krušpánek. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.1 (?), 2.3.2013 14:52

A co když se bohužel podařilo hlínu z kořenů vytřást a buxus/zimostráz teď skomírá, ani zelený, ani uschlý, má takovou dočervena vybledlou barvu... :-(  Je to už marnost na věky a lepší ho rovnou vykopat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 198.219 (?), 16.3.2013 17:55

Počkejte s likvidací do začátku léta. Pokud se do té doby nezazelená, bude to jasné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Schrajerka - (26) - 32.67 (?), 28.3.2013 20:00

Mohla bych se zeptat o kolik vyroste Buxus za rok? děkuji :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika