Plíseň na javorech



micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?)
27.8.2008 19:15

Pane Jekyll, omlouvám se, nevšimla jsem si vaší další odpovědi.Děkuji za názvy postřiků.Zítra vyrážím do města , koupím a vyzkouším.Věřím, že to pomůže.Ještě jednou díky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 41.2 (?), 27.8.2008 8:01, zobrazeno: 27059x

Objevily se mne na javorech (acer palmatum bloodgood a acer palmatum orangdream) šedé skvrny na listech. Podle toho co jsem našel na netu je to plíseň šedá. Mám je ještě teď postříkat nějakým prostředkem proti plísním nebo to mám nechat na jaro?? Mám je zasázený tak, že mají polostín od velké třešně a jsou v mulčovací kůře. Poraďte. Díky.       David

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 27.8.2008 9:35

Plieseň šedá na javoroch, tiež nazývaná ako botrytída, je veľmi zriedkavá a nepravdepodobná (ale nie vylúčená). Typicky ovšem napadá odumreté a poškodené časti rastliny.

Nechcem spochybňovať Vaše usílie o vyhľadanie patogéna, ale nebude to nie iné? Niečo pravdepodobnejšie? Napríklad svraštělka javorová?

Chcelo by to nejaké fotky. Fungicíd môžete použiť hocikedy, ale vzhľadom k životným cyklom patogénov, je najúčinnejší postrek na jar. Teraz tým už moc nezachránite.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.2 (?), 27.8.2008 11:06

Je to šedý povlak na jinak zdravých listech. Není to nijak ostře ohraničené.  Nevadí jim stálá vlhkost kterou udržuje mulč. kůra???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 27.8.2008 11:39

Kedysi som na US serveroch čítal, že javory neobľubujú mulčovanie až na kôru. Preto sa tam jednoznačne doporučovalo oddelenie mulču nejakou medzivrstvou od kmeňa. Ja používam "návlek" z Mirelonu na trubky, aby sa mulč nedostal na kôru (ale moc sa mi to zase neosvedčilo, pretože Mirelon má tendenciu "plávať"). Plošne mám pod mulčom netkanú textíliu. Ale v podstate je použiteľné hocičo, aj denná tlač.

Neohraničené fleky - to môže byť aj plieseň šedá, ale aj hocičo iného. Dithanom neublížite. Javory sa zvyknú preventívne ošetrovať v čase rašenia - "všeobecnými fungicídmi" proti antraknóze. Nejakou špeciálnou ochranou si nikto hlavu neláme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 27.8.2008 12:04

Pane Jekyll, a co je tomu mému javoru? Dá se pomoci? Všimla jsem si na procházce, že to stejné mají i některé javory ve volné přírodě.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 27.8.2008 12:23

Ťažko povedať. Tipoval (ale skutočne iba tipoval)  by som to na padlí javorové (Uncinula bicornis). Ale nedá sa vylúčiť ani nejaký mozaikový vírus.

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id59639/

http://www.pfc.cfs.nrcan.gc.ca/diseases/CTD/Group/Broad/broad5_e.html

Myslím, že žiadna špecifická ochrana neexistuje, tak by so použil preparáty účinkujúce proti padlí všeobecne, resp. fungicídy proti padlí na vínnej réve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 27.8.2008 12:31

Moc, děkuji!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 27.8.2008 13:10

Najvražednejšia kombinácia v tomto "Roku padlí" (aj keď číňania tvrdia, že je "Rok myši") sa mi osvedčila dvojkombinácia Rubigan + niečo krycie a povrchové (napr. captan alebo dithane). Na jabloniach 100% úspešnosť, tak prečo nie aj na javoroch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 27.8.2008 19:15

Pane Jekyll, omlouvám se, nevšimla jsem si vaší další odpovědi.Děkuji za názvy postřiků.Zítra vyrážím do města , koupím a vyzkouším.Věřím, že to pomůže.Ještě jednou díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 27.8.2008 12:04

P.S.:

Ak Vás zaujímajú japonské javory, tak existuje jedna "kultová kniha" o nich. Je to  Jack.Vertrees: Japanese Maples.

Dá sa kúpiť na Amazone, ale dá sa nájsť aj vo wareze. Na fórach sa objavuje download link na rapidshare (má okolo 97MB v pdf). Google nájde, alebo sa rovno pozrite napr. sem:

http://biotechresource.blogspot.com/2007/11/japanese-maples-momiji-and-keade.html

A potom ešte jeden zaujímavý článok staršieho dáta je zaujímavý.

http://agnic.msu.edu/hgpubs/modus/morefile/hg81_72.pdf

(Ale je to všetko v angličtine.)

cover Vertrees Japanese Maples
cover Vertrees Japanese Maples
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika