Mišpule japonská



Stránky: 1,  2   
ijj - (1) 
27.10.2005 14:35, zobrazeno: 72673x
Můžete mi, prosím, poradit s pěstováním mišpule japonské v našich zeměpisných šířkách?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host, 30.10.2005 22:40
Jako mnoho stálezelených keřů i tento se u nás pokládá za choulostivý. Hodně záleží na tom, zda je roubovaný na mrazuvzdornou podnož (a tím pádem i několikanásobně dražší) nebo běžný řízek z teplých krajin. Obecně platí zásady: chránit proti vysychání větrem - stromek umístit někde u zdi v závětří; chránit před ostrým a teplým jarní m sluncem, které jej probudí a mráz v noci spálí; zajistit dostatek vody i přes zimu - např. tím, že nasteleme silnou vrstvu mulče, který promrzá velmi pomalu. No až pak už jenom čekat, zda Vás stromek ujistí v tom, že ve Vašich podmínkách umí přežít, nebo že jste byl přílišný optimista. Vzhledem k tomu, že kvete v únoru až březnu, kdy u nás úspěšně mrzne, jediná šance na plody je studený skleník. Jestli by pomohla jenom přikrývka z bílé netkané textilie, zatím nemám vyzkoušeno. Přeji hodně úspěchů.
Milan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.2 (?), 29.5.2006 14:57
Je li mišpule mišpulí a nejde jen o homonymum,měla by teoreticky jít naroubovat na mišpuli německou???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.88 (?), 30.7.2006 13:35
Veľmi dobré sa vrúbľuje na hloh.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 15.196 (?), 26.1.2008 20:52

Tak toto naozaj nedovediem posúdiť. Já když už se vypravím z domu na zahradu či do přírody, tak jedině se sekerou nebo puškou, podle toho zda potřebuji zatopit nebo navařit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.106 (?), 19.11.2006 19:19
Opravdu jen teoreticky-shnije shnije shnije.......
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.148 (?), 22.12.2006 9:31
Dobrý den přeji,

mišpule japonská (lokvát) je ve své podstatě úžasná záležitost s drobnou "vadou" na kráse.
Vykazuje docela dobrou mrazuvzdornost (tak okolo -10°C), při naroubování na hloh či mišpuli německou to lze v chráněných polohách i venku (asi jako tomel japonský, takže na to 100% nespoléhat). Onen problém je, že kvete na podzim (výše uváděný únor-březen je atypickým posunem) a plody jsou tak v subtropech prvním jarním ovocem. Jejich "základ" ovšem má nulovou mrazuvzdornost, takže je to celkem neřešitelné. V Česku se traduje, že při chladním podzimu se kvetení přesune na jaro, pěstuji několik roubovaných mišpulí řadu let a nikdy na jaře nekvetly!! Koukněte na www.pawpaw.cz - jsou tam roubované mišpule dvou odrůd, řada rostlin (sám jsem je viděl) na podzim odkvetla, takže na jaře asi budou plody a jde o dobrou koupi (velikost okolo 1,5 metru, cena asi 750 Kč).
Potkal jsem v Belgii člověka, který je má naroubované na mišpuli německé venku a tvrdí, že plody po podzimním odkvětu obaluje filcem (netkaná textlie, ...) a do jara přežijí. Jsou tam sice mírnější zimy, ale přesto se mi to úplně nezdálo a nezdá.
Jinak pokud Vám nejde o plody, nejlepší stálezelený strom do našich podmínek je magnilia grandiflora. Musíte mít tu správnou odrůdu (třeba Victoria, Edith Bogue) a opravdu to funguje a opravdu je to normální strom. Kvete v létě, nádherně voní a vzhled je prvotřídní. Slyšel jsem, že lidé provozující zmíněný web na jaře začnou prodávat i tyto magnolie. Neváhal bych. Sám mám 2 již několik zim a jsou spolehlivě zimující.
Ať Vám vše dobře roste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.198 (?), 30.11.2009 11:35

Tyto mišpule nejsou příbuzné mají pouze stejný český název. Já bych ji venku ani nezkoušel, podobně jako čínské kiwi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.228 (?), 1.7.2008 13:19

Zakoupili jsme v Itáli plody označené jako "nespole" a byly krásně oranžové a velmi chutné, něco jako blumy.Jadérka z nich jsme si zasadili doma a vyrostl krásný stromek.Ale neplodí, ani nekvete.Přes zimu ho dáváme domů, ale bohužel listy skoro vždy opadají.Plody nebyly v Italii ani trpké, ani neměly tuhou slupku.Co jsme to tedy jdeli, když čtu, že jsou plody sice oranžové, ale trpké a tuhé?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 160.106 (?), 19.11.2006 19:16
Mám s tím dobré zkušenosti, naroubovala jsem to na meloun. Plody velké shnilé se sklonem k plísním. Velmi doporučuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika