Maclura pomifera



host - 166.18 (?)
6.9.2007 22:27
Právě dneska mi známá přivezla z Moravy krásný plod, který jí spadl skoro na hlavu při prohlídce zahrady v zámku Lednice. Je zelený, kulatý, vzhled povrchu - polystyréhový a je celkem těžký. Obvod cca 30 cm. Prý je to maclura japanica. Nevíte, jak se pěstuje?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 69.178 (?), 9.5.2007 9:37, zobrazeno: 13612x
Znáte někdo tento strom? Roste někde ve středních čechách? A jsou jeho plody jedlé? Díky za odpověď
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 71.165 (?), 14.5.2007 20:20

Roste v Čelákovicích v jedné zahradě za Kovohutěmi, plody jedlé nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.18 (?), 6.9.2007 22:27
Právě dneska mi známá přivezla z Moravy krásný plod, který jí spadl skoro na hlavu při prohlídce zahrady v zámku Lednice. Je zelený, kulatý, vzhled povrchu - polystyréhový a je celkem těžký. Obvod cca 30 cm. Prý je to maclura japanica. Nevíte, jak se pěstuje?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.3 (?), 7.9.2007 6:38
Maclura - monotypický rod, opadavý strom, pěstovaný pro listy a neobvyklé plody. Je potřeba mít samčí a samičí rostliny. Starší je plně mrazuvzdorný. Vyžaduje plné slunce, nesnáší zamokření. Množí se dřevitými řízky v létě, na podzim semeny, koncem zimy koř. řízky.
Květy drobné žluté, kvete v létě, plody jsou velké kulovité, vrásčité, světle zelené. Větve jsou trnité.
V 15m, š 12m.
(zdroj: V. encykl. květin a okr. rostlin)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.101 (?), 7.9.2007 8:22

Donesli jsme si jeden plod ze ZOO Praha, kde také dva stromy mají. Na zkoušku jsme jednu voňavou kouli dali do velkého květináče a světe div se... máme pět malých stromků. Můžete nám někdo poradit jak stromky zasadit a jaké stanoviště by pro ně bylo nejvhodnější? Díky Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.18 (?), 10.9.2007 16:00
Píšete, že jste tu kouli zasadili. Můžete mi napsat jak? Já mám kouli o velikosti obvodu cca 15 cm. Mám ji zasadit tak jak je, nebo sloupnout (jeslti jsou uvnitř semena)?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 166.18 (?), 10.9.2007 16:03
Pardon, právě jsem ho pro jistotu přeměřila a opravdu tak, jak jsem psala poprvé, má obvod 30 cm!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.101 (?), 11.9.2007 11:57

30 cm je úctyhodný macek :)
My jsme tu kouli dali do květináče tak jak je a vyšlo to, ale žádné další zkušenosti bohužel nemáme. Uvnitř je spousta seminek, ale nedoporučuji rozebírat... strašně lepí ;-)
Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.18 (?), 12.9.2007 23:22
Kdo se neptá, nic neví! Takže jsem se dozvěděla, že mám "miminko" od největšího exempláře v Česku. Vyroste až do výšky 20 m. Napsal mi to ing. z botanické zahrady. Na dotaz,zda se dá pěstovat v bytě, tak nedoporučuje, protože nemá podmínky pro veget.klid v zimě a tudíž zahyne, smůla. Já to stejně zkusím a pak se ozvu,jestli se mi ho podařilo vypěstovat. Jinak nám doma vykvetl také filodendron. Myslela jsem si, že nekvete a ejhle! vykvetl, moc pěkný a zajímavý květ.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.101 (?), 13.9.2007 10:01

Ty nase vypestky mame v kvetinaci druhym rokem, ale je pravda, ze zimovaly na pude v chladu s trochou zalivky (na zimu opadava, ale jiz zjara se objevily znamky, ze prezil). Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika