Choroba Dubu?



Stránky: 1,  2   
stepkapepek - (2) - 33.220 (?) 
14.11.2008 19:53, zobrazeno: 21735x

Dobry den,

minuly tyden jsem byl na houbach v nejakem lese nedaleko od Brna. Narazil jsem na zajimavy prirodni ukaz, a tak jsem se zajimal co by to mohlo byt. Bohuzel se mi to nepodarilo zjistit, tak bych se chtel zeptat zkusenejsich - tedy vas.

Na listech dubu byly prisate jakesi bobule, zlute nebo zlutocervene barvy. Pro lepsi predstavu prikladam fotku. Myslim si, ze by to mohla byt asi nejaka houbovita choroba, ale kdo vi. Za odpoved dekuji.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 14.11.2008 21:06

Tento útvar, či podobné na jiných listnáčích, se nazývá "hálka" a vytváří ho hmyz nebo roztoči. Konkrétně vámi nafocený je produktem žlabatky duběnkové a lidový název je "duběnka", jiná žlabatka, škodící dubům se jmenuje žlabatka hrášková a vytváří jakési žlutavé hrášky na listech. (žluté tečky průměru cca 5 mm). Typická hálka na topolech je "závit" na řapíku listu.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 97.194 (?), 14.11.2008 21:07

Ale kdepak houbová choroba. Jedná se o duběnku. Jako děcka jsme je sbírali a hráli si s nima. Zde je odborný popis: Jedná se vlastně o hálky žlabatky dubové (Cynips quercusfolii), drobné mušky, jejíž život prochází dosti složitým vývojem. Je to přibližně takto: dospělí jedinci v květnu a červnu kladou oplodněná vajíčka zespodu do žilek listů dubu. Pak se na listech vytvářejí nedřevnatějící hálky tvaru kuličky (tedy duběnky), ze kterých se od prosince do února líhnou samobřezí samičky. Ty nakladou vajíčka do pupenů dubu, a ty se pak přetvářejí na menší hálky, sotva 4 mm dlouhé, z nichž se později v květnu líhnou samečci a samičky. Tak je vlastně cyklus uzavřen, nová generace opět naklade vajíčka do žilek listů, na nichž zase vzniknou duběnky…
Toť vše. Pohodu přeje Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 14.11.2008 21:13

Zdravím Stanislawe, nikoli žlabatka dubová, ale duběnková (Andricus kollari) a neklade jen do žilek listů, ale i do letorostů.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
stepkapepek - (2) - 33.220 (?), 14.11.2008 23:00

Díky moc všem... teď už v tom mám jasno. Je vidět, že je to tu samý odborník. Příště až nebudu zase něco vědět nebudu váhat a zamířím na tuto diskusi:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 16.11.2008 16:03

Nedalo mi to, hledal jsem a rýpal a volal a výsledek? Máme pravdu oba, ani odborníci se neshodnou, která ze žlabatek vlastně tyto hálky na dubu dělá a nebo zda obě! Navíc pokud si zadáte třeba na Google termín žlabatka dubová, vyběhne s tolika variantami latinského názvu, že by jich bylo na knihu.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.28 (?), 23.11.2008 16:21

Za první republiky z nich vařily černý inkoust.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.146 (?), 4.6.2009 15:02

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda se duběnky dají vyhubit a jakým způsobem? Již druhý rok je máme na dubu před domem.

Děkuji moc za informaci.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 5.6.2009 2:51

Já bych se tímto moc netrápil, pokud to na dubu není samá kulička.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.146 (?), 9.6.2009 9:17

Právě, že už je strom obsypaný kuličkami a listy jsou okousané tak, že je to patrné z dálky. Co s tím?

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika