Acer palmatum - japonský javor



host - 136.39 (?)
31.10.2009 17:41

Japonské javory představují širokou paletu vzhledu, vlastností a tomu odpovídající různost nároků na podmínky pěstování. Jsou druhy, které by Vámi popisované podmínky snesly bez obtíží a jsou druhy, které by zkomíraly. Mimo celodenní expozici slunci je velmi důležité, jaká je vlhkost půdy! Na dálku se situace odahduje obtížně, zkuste udělat pokus a vysadit nějaký červenolistý a uvidíte. Pokud máte půdu vlhčí, máte částečně vyhráno. Lze obecně říct, že červenolisté druhy jsou vůči slunci odolnější, než některé zelenolisté nebo javory, které mají listy žlutavé: (OrangeDream, Shirasawanum Aureum nebo Jordan, ty celodenní slunce spolehlivě nesnesou, i když prodejní štítky umístění na plné slunce připouštějí...  Tedy, podíval bych se po Acer palmatum - Bloodgood, - Fireglow, - dissectum Garnet, dissectum Tamukeyama, - Inaba Shidare. Teprve až se Vám podaří vytvořit zastíněné plochy uvažoval bych o výsadbě zelenolistých dissectum, -Viridis, - Seiryu apod.  Ty sice snášejí slunce, ale listy pak chytnou žlutavý odstín, namísto původní zelené. Pokud nemáte o korunu nouzi, pokusil bych se zakoupit vyšší kusy typu acer palmatum Bloodgood nebo z řady dissectum, vytvořit stín a pak teprve citlivější druhy. Se zelenolistých bych pak doporučil obyčejný acer palmatum, ten snese poměrně hodně. Soused ho má 20 let na plném slunci a mimo zmiňovaný posun zbarvení listu do žlutobronzové na konci léta, spolehlivě prospívá. Snad jsem Vám trochu pomohl, budou zcela jistě i další názory, ale zkuste googlovat, některé kompozice Vám napoví kde jaký javor roste.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
david.rehor - (12) - 96.87 (?), 31.10.2009 10:33, zobrazeno: 35552x

Dobrý den,

chci se zeptat vás, zkušenějších, na názor. Mám na svažité zahradě docela povedené a středně velké jezírko (cca 100m2), vytvořené formou násypu. Rád bych hráz osázel pěknými rostlinami, keřy a stromky.

Hráz je téměř celý den na slunci. Zalíbil se mi japonský javor, Acer palmatum. Leckde jsem si ale přečetl, že se mu nejlép hoví v polostínu.

Tedy má otázka: přežije Acer palamtum téměř celodenní sluneční svit?

Popř. máte nějaký tip co na takovou hráz?

Díky,

David

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.39 (?), 31.10.2009 17:41

Japonské javory představují širokou paletu vzhledu, vlastností a tomu odpovídající různost nároků na podmínky pěstování. Jsou druhy, které by Vámi popisované podmínky snesly bez obtíží a jsou druhy, které by zkomíraly. Mimo celodenní expozici slunci je velmi důležité, jaká je vlhkost půdy! Na dálku se situace odahduje obtížně, zkuste udělat pokus a vysadit nějaký červenolistý a uvidíte. Pokud máte půdu vlhčí, máte částečně vyhráno. Lze obecně říct, že červenolisté druhy jsou vůči slunci odolnější, než některé zelenolisté nebo javory, které mají listy žlutavé: (OrangeDream, Shirasawanum Aureum nebo Jordan, ty celodenní slunce spolehlivě nesnesou, i když prodejní štítky umístění na plné slunce připouštějí...  Tedy, podíval bych se po Acer palmatum - Bloodgood, - Fireglow, - dissectum Garnet, dissectum Tamukeyama, - Inaba Shidare. Teprve až se Vám podaří vytvořit zastíněné plochy uvažoval bych o výsadbě zelenolistých dissectum, -Viridis, - Seiryu apod.  Ty sice snášejí slunce, ale listy pak chytnou žlutavý odstín, namísto původní zelené. Pokud nemáte o korunu nouzi, pokusil bych se zakoupit vyšší kusy typu acer palmatum Bloodgood nebo z řady dissectum, vytvořit stín a pak teprve citlivější druhy. Se zelenolistých bych pak doporučil obyčejný acer palmatum, ten snese poměrně hodně. Soused ho má 20 let na plném slunci a mimo zmiňovaný posun zbarvení listu do žlutobronzové na konci léta, spolehlivě prospívá. Snad jsem Vám trochu pomohl, budou zcela jistě i další názory, ale zkuste googlovat, některé kompozice Vám napoví kde jaký javor roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
david.rehor - (12) - 96.87 (?), 1.11.2009 8:58

Dobry den,

jeste jednou moc dekuji za reakci  Zaujaly mne dva druhy 'Dissectum Atropurpureum' a 'Orange Dream'. U Orange dream si jen nesjem jisty, jsetli by prezil slunne stanoviste.

Mohu se jeste zeptat, jaky substrat jim podstrojit, kdy idealne sazet?

Mnohokrat dekuji,

David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 228.154 (?), 14.11.2010 14:18

Orange Dream na slnku dokaze vydrzat, ale cerstve svetlozelene listy slnko spali, takze su na nich hnede skvrny, ktore vsak vidno iba zblizka, celkov ziari farbami zeleno-oranzovymi pocas celeho leta aj na slnku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 164.144 (?), 31.10.2009 18:43

Myslím, že to není o tom, že by plné slunce javorům dlanitolistým nějak zvlášt vadilo. Naopak červenolistým kultivarům prospívá k jejich úplnému vybarvení. Pěstuji javory dlanitolisté na plném slunci léta a ani přísušek jim příliš nevadí, pokud jsou dobře zakořeněné. Jen si rozmyslete, jestli vám nebude příliš vadit padání listů do jezírka, jinak bych v sázení javorů na jeho břeh neviděl problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 69.194 (?), 11.6.2010 12:05

Děkuji za přesnou odpověď ve vztahu ke slunci, aktuální problém javorů v kontejneru a současných vysokých teplot a slunce.  Budu muset udělat pergolu :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 11.6.2010 13:36

Plné slunce je doporučováno pro kultivary Shaina a Tamukeyana, jen by měly mít namulčované kořeny.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 188.184 (?), 31.7.2010 20:35

Dobrý den, máme doma červenolistý japonský javor a všimla jsem si, že nové listy jsou jakoby pokroucené, je to normální, nebo jsou něčím napadené? Můžete mi poradit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.199 (?), 6.9.2010 23:06

Dobrý den, mám 7 let červenolistý japonský javorzasazen v polostínu, byla to moje chlouba, jak se mu dařilo a byl krásně rostlý a najednou se začaly kroutit lístky, jakoby schly... Mám takový dojem, že mu něco schází, ale nevím co... Mohli by jste mi prosím poradit???

Děkuji Alena z Liberce 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 156.4 (?), 15.10.2010 19:44

Dobrý den, ráda bych pěstovala Acer palmatum v květináči u domu. Jen nevím jestli na zimu nechat venku nebo schovávat? Světlou místnost o teplotě cca 8-10 stupňů bych měla. Potom jakým hnojivem se javory hnojí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika