Kompostování jedovatých rostlin



mučenka - (27) - 173.133 (?) 
28.7.2008 15:38, zobrazeno: 6696x

Prosím o informaci. Na zahradě mi roste hodně náprstníků (stále se vysemeňují) a i když je všechny růst nenechávám,  kvete jich hodně. Po odkvětu je většinou házím na kompost -(kompostovou hlínu používáme na zeleninovou zahrádku, na skalky a do truhlíků pro letničky).Vím, že náprstník je jedovatá rostlina - proto bych se chtěla zeptat jestli z nich nějaké i zbytkové jedy v půdě vadí - nebo jestli se tyto látky chemickou cestou nebo biologicky mění v látky nejedovaté. Vím, že na zahradách je takovýchto rostlin více a sama si myslím, že kompostu nevadí, ale ráda bych slyšela hlas osborníka. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 31.5.2012 15:11

Tak to by mě zajímalo také. Třeba se teď, po čtyřech letech někdo najde.?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.163 (?), 31.5.2012 19:10

Kompost kde byly kompostovány jedovaté rostliny není jedovatý pro ostatní rostliny. jedy obsažené v rostlinách jsou toxické pro člověka nebo zvířata ale rostlina není schopna z kompostu se otrávit, pokud by tam ten jed z náprstníků byl. Některé jedovaté rostliny např. vratič nebo tabák se používají ve formě odvaru jako postřik proti škůdcům tam ulpí jed přímo na rostlině. pokud není řádně omyta tak by mohlo dojít k otravě. Jednou, ale je to už dlouho jsem něco o tom četla bohužel nevím kde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 31.5.2012 19:50

Neznám případ, že by v přírodě přirozenou cestou - biologicky vznikla chemická látka, která by nebyla rovněž biologicky odbouratelná. Proto jsm přesvědčen, že kompost z jedovatých rostlin je naprosto neškodný pro rostliny a nepředstavuje ani pro lidi větší riziko než běžná zemina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika