Majoránka



host - 112.73 (?)
18.3.2023 20:41

Prosím o radu, jak a kdy pikýrovat majoránku.

Vysela jsem ji poprvé, protože poslední roky se mi "pravou" majoránku koupit nepodařilo. Vylezly dlouhé nitě s 2ma lístečky na konci a začíná polehávat. 

Už přesazovat? A jak hluboko? 

Děkuji moc Veronika 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
venyka - (17) - 22.2 (?), 25.1.2015 21:11

u nas jednoleta, ale vydrzela my 3 roky.☺

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.66 (?), 29.1.2015 21:11

Pod názvem vytrvalá majoránka se pěstuje jiný druh dobromysli než je dobromysl obecná (oregano), tato dobromysl slabě voní po majoránce. Majoránka je sice vytrvalá, ale naši zimu nepřežije. Je to další podfuk od prodejců.  Květoslava z Olomouce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 21:42

No vidíte, a já v tom viděl jen zneužití špatného překladu dobromysli obecné ze slovenštiny. Tedy na štítku byl latinský "Origanum vulgare", anglický název "Majoram" a slovenský "Pamajorán obyčajný" a k tomu rukou připsáno česky vytrvalá majoránka. Vždy se to dobromysli nepodobalo, protože to bylo pěstováno příliš nahusto v nepříliš dobrých světelných podmínkách (poléhavé vytáhlé tenké rostlinky).

Klasická majoránka pro českou a maďarskou kuchyni je Origanum majorana. Možná vydrží i přes zimu, ale semínka nejsou drahá (jeden pytlíček vydrží na několik let "dokud klíčí") nebo není problém část jedné rostliny nechat "uzrát na semeno", takže osobně obnovuji z výsevu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.66 (?), 30.1.2015 19:59

Není to zneužití špatného překladu ze slovenštiny. Jedná se o druh dobromysli (Origanum onites)  počeštělý název je francouzská majoránka. bylinář Vláďa Vytásek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.1.2015 20:30

A proč by k správně pojmenované dobromysli slovensky a dalšími jazyky psali dva názvy latinské? Já myslím že ta onites je sice správně, ale úplně jiné než co prodává ten dotyčný trhovec kterého mám na mysli. Prostě tam měl napsáno i latinsky O.vulgare...

Jinak když už jsme u těch Origanum xyz nevíte jak se jmenuje to italské správné - jiné než naše D. obecná?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 112.73 (?), 30.1.2015 22:15

Zdravím. Niekoľkokrát som skúšala majoránku vypestovať zo semien ale nepodarilo sa. Tak som na trhu kúpila 5 sadeničiek - trsov a zosadila som ich do jedného širšieho kyblíku od primalexu. Cez leto som zaštipávala alebo strihala podľa potreby, krásne sa rozrástla, rozkošatila a kvitla. Na zimu som ju nechala na balkone s tým, že som obalila tento kvetináč bublinkovou fóliou a keď boli mrazy aj zakryla netkanou textíliou. Prvú zimu mi uschla len jedna sadenica, ktorú som na jar doplnila. Túto zimu som už mala zasklenú lodžiu, obalila som len kvetináč. Stačí to.

Drevnatú formu majoránky nepoznám. Mám za to, že všetky druhy majoránky sú bylinné a časom drevnatejú. Tak ako moja, kúpená na trhu a myslím že je to tá záhradná, tzv. jednoročná. Chcem vyskúšať vypestovať malý stromček. Skúšala som to z dobromyslu ale nezadarilo sa. Od vrchu uschol. Neviem či je to možné. Ale som zvedavá.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.66 (?), 1.2.2015 8:21

Stanislave nesmíte věřit trhovcům, kteří prodávají léčivky za účelem zisku, k určení je dobrá konzultace s botanikem, dobrým bylinářem, nebo si vzít botanický klíč a podle něj rostlinu určit. Trhovci nechci být příliš kritická u velké části rostlin neví co prodávají typický příklad je šanta kočičí, která ve skutečnosti je jiný druh šanty, pod názvem kustovnice čínská je to kustovnice cizí, vrcholem nesmyslu je ženšen pětilistý to co se prodává pod tímto názvem je gynostema pětilistá, skutečný ženšen pětilistý roste v Americe a sklízí se kořen a ne nať. Květoslava z Olomouce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.140 (?), 27.5.2016 6:11

Moje žena si vybere a koupí pěknou majoránku prodávanou v třeba v Kauflandu. Jjednotlivé rostlinky od sebe opatrně oddělí - i po dvou a vysadí na záhon a zastřhne - zakrátí min. na 1/2. 20 sazenic za 29 korun. Několikátý rok po sobě bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.73 (?), 18.3.2023 20:41

Prosím o radu, jak a kdy pikýrovat majoránku.

Vysela jsem ji poprvé, protože poslední roky se mi "pravou" majoránku koupit nepodařilo. Vylezly dlouhé nitě s 2ma lístečky na konci a začíná polehávat. 

Už přesazovat? A jak hluboko? 

Děkuji moc Veronika 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.35 (?), 18.3.2023 21:47
Pokud vylezly “dlouhy nite”, tak to ukazuje na nedostatek svetla a zaroven presprilis tepla. Majoranka ma klicni rostliny delsi, ale nemely by polehavat. Nepisete, kam jste sela, tak se slozite radi, ale ja ji vetsinou seju az na finalni misto, kde bude rust. Tezko rict, jestli ji pikyrovanim zachranite, ale tipnul bych si, ze zkazit se toho uz moc neda, tak to muzete zkusit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika