usychání smrků



host - 173.187 (?) 
12.1.2008 18:41, zobrazeno: 12990x

dobrý den, máme na zahradě přibližně 20 let několik srmků a poslední dva roky začínají některé schnout, jde o různě vysoké stromy, od mladých půlmetrových  až po asi pětimetrové. nevíte někdo, čím by to mohlo být? tolik let rostou bez problému... jsou v takovém haječku, samá bříza, pár dubů, nějaká olše a tyhle smrky, všechny ostatní stromy rostou pořád

Díky za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 229.91 (?), 12.1.2008 20:54

Jestli máte ty smrčky pod vyžšímy stromy, muže to být jeden duvod. Pokud jsou blízko u sebe, i to jim vadí. Musí mít světlo, prostor a to čím budou větší, tím víc. Jehličnany, by jste musel mít dál od listnáču, které mají velké přírustky. Pokud to nevidím, asi víc neporadím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 27.1.2008 0:14

Prosychání smrků může mít mnoho příčin. Záleží na stanovišti, na dostaku vody, na znečištění ovzduší apod. pokud máte hájek z břít, dubů, smrků apod, tak smrky začněte vyhazovat. Nemají velkou šanci v okolí hluboce kořenícíh dřevin jako je dub přežít. Pokud tam smrky chcete nechat a ještě k tomu je mít zavětvené od země,  musíte udělat probírku porostu tak, aby okolo měly dostatek světla. Odhadem bez znalosti stanoviště obvod koruny smrku + 5 metrů okolo  volno. A jak se listnáče opět rozrostou, zase okolo kácet. Na kácení od 80 cm obvodu kmene musíte žádat o povolení, minimálně 15 dní předem ohlásit pěstební zásah. Jinak to můžete mít za poměrně vysokou (v rovině desítek tisíc) pokutu. To neplatí pokud stromy rostou na lesní půdě (dle katastrálního výpisu). Tam ale zas musíte se řídit lesním zákonem..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 239.218 (?), 1.11.2022 10:05

Mám malý lesík. Vlesíku mám mladý porost, asi tak deset -12 let. V letošním roce jsem zjistil, že spousta smrčků má u spoidních větviček - cca 4 až 6 řad uschlí jehličí.

Usychání začíná u kmene a pokračuje na větvičkách směrem k jejich koncům.

Jiné poškození jsem na stromkách nezaregistroval. Prosím vás, jde o nějakou nemoc smrčků nebo nějaké napadení škůdcem? Jak mohu proti tomu bojovat? Může mi někdo poradit. Děkuji předem.

Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.10 (?), 1.11.2022 10:55

podle mě je to normální stav, smrčky jsou vysazené v poměrně hustém sponu a v tomto věku už si navzájem konkurují. Koruny jsou husté a do spodních částí se nedostane dostatečné množství světla, tento nedostatek pak způsobuje postupné odumírání spodních větví. Tento stav může být ještě umocněný déletrvajícím suchem, jak je v posledních letech především v létě vcelku obvyklé. Doporučuji zvážit, zda by nebylo vhodné udělatprořezávku. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika