Zacatecnik zachrana jabloni



quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.199 (?) 
8.10.2010 17:56, zobrazeno: 11114x

tak zakladam jeste tema zde. ve visvnich uz je jeden a do merunek prijde taky. Prosim nekoho znaleho at kukne na fotky jestli se da z vyfocenych jabloni neco zachranit, nebo vubec jestli z nich neco muze byt. Poridil jsem si zahradu a spoustu let na ni nikdo nic nedelal. mame ji od listopadu a cekali jsme az se ukaze ktery strom jak zarodi a ted musim resit co dal.  jestli pomuze roubovani, prorezani, popripade jako posledni moznost ven a dat radsi nove.

tahle jablunka mela 2 jablka.
tahle jablunka mela 2 jablka.
tady byly jablicka, ale malicky a troska
tady byly jablicka, ale malicky a troska
tady vubec nic
tady vubec nic
ty to jablone jsou zarostly az beda
ty to jablone jsou zarostly az beda
celkovy pohled na ty dve jablone
celkovy pohled na ty dve jablone
leva jablon detail
leva jablon detail
prava jablon detail
prava jablon detail
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.10.2010 18:43

Ani jedna jabloň nemá korunu ja se předpokládá. Je to dosti přehuštěné a vzájemně si stíní. Řez by musel být na jedné straně raidkální (to tak ze začátku neprospěje plodnosti) a taky detailní prosvětlovací. Jedině svěřit odborníkovi a na místě se taky lepe posuzuje. Důležitým ukazatelem je jak stromy kvetou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 223.234 (?), 19.11.2010 11:25

Nedávno jsem pořídila zahradu v podobném stavu. Postup byl následující:  Minulou zimu jsem provedla nepříliš detailní prosvětlovací řez (jen suché, zkřížené, přespříliš převislé větve).  Na jaře jsem zjistila co nevykvetlo.V létě odhalila stromy náchylné ke škůdcům a nemocné. Letošní zimu porazím stromky schoury, nemocné, nekvetoucí (cca 1/2). Ostatní stromky zbavené konkurence trochu přihnojím a budu opatrně pokračovat v řezu. I když moje stromy, co tam nechám, plodily všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 8.10.2010 19:24

Z fotek moc radit nejde, muselo by se to vidět v reálu. Možná se mýlím, ale není ten svah orientovaný na sever?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.199 (?), 8.10.2010 21:59

ee, svah jde na jihovychod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
quasimodo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 188.199 (?), 9.10.2010 9:07

tak omyl, severovychod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 9.10.2010 9:23

Zkuste se zkontaktovat s nějakým sadařem v okolí, snad vám poradí. Já bych moc nadšený z takové zahrady nebyl. No, snad je to alespoň někde v nížině a s dobrou půdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 9.10.2010 10:32

Zadavatel Jirka se ptá,"zda by se dalo něco z vyfocených jabloní zachránit". Pokud vezmu tuto otázku doslova, tak odpověď je jasná : samozřejmě dalo. Vlastně není co zachraňovat, neboť stromy jsou zdravé, vitální a bujně si rostou svým životem, daným podmínkami dané lokality. Jenomže takto asi ta úvodní otázka myšlena nebyla. Tazatel se patrně ptá, zda bude možno tyto stromy přivést vhodným zásahem k uspokojivé plodnosti. To samozřejmě možné je, ale s velkým ALE.  Totiž i když se tyto velké stromy odborně ořežou a ošetří, budou mít trvale, téměř až do konce svého života tendenci k silnému zahušťování koruny (vlky). To je dáno budoucí převahou kořenového systému nad systémem větevním. Proto budou vyžadovat trvalou a stálou "tvarovací péči". Dále je nutno si uvědomit, že se jedná o velké stromy, které svými korunami budou i přes prořízku silně zastiňovat pozemní část celé této zahrady. Nevím, zda je to pro tazatele příznivé, či nepříznivé, ale u silně svažité zahrady s dispozicí na SV to já osobně za pozitivum nepovažuji. Jedná se totiž víceméně ozahradu typu "les na svahu". Další věcí, kterou je vhodné si uvědomit, je neznámý původ odrůd těchto stromů (i jejich podnoží), tudíž s velkými otazníky bude i kvalita očekávaného ovoce. Je možné, že některé stromy i přes velkou pracovní a časovou investici budou za pár let shledány jako zcela neperspektivní. Dalším bodem, kterým by bylo vhodné se zabývat, je účel, který by měla tato zahrada plnit, například, zda bude primárně určena k produkci ovoce, k rekreaci, pěstování zeleniny a drobného ovoce, či např. jako zahrada okrasná... Sem patří i otázka : a co ta silnice pod zahradou? Prostě, je dobré si na tyto základní otázky odpovědět a pak se rozhodnout, zda má smysl se snažit ty velké jabloně uvádět na pravou míru. Já osobně, soudíc podle fotografií, bych určitě začal s postupnou obměnou většiny stromů a s postupnou úpravou zahrady do konečné podoby podle vlastních představ. V každém případě by bylo vhodné u svažité zahrady pana Jirky dodržovat zásadu, že velké (vzrůstné) stromy by měly být zasazeny dole u silnice (tj. na severu) a nízké stromy a keře na kopci, to jest na jihu. To kvůli světlu a sluníčku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 9.10.2010 16:36

Jabloně jsou nějaký čas neudržované, ale myslím, že poměrně zdravé. Z letošní neúrody nelze dělat závěry.  Někteří mí přátelé letos taky nic nesklidili a přitom o stromy pečovali. Jaro po neúrodném roce je vhodný čas pro důkladný průklest, příp. zmlazení stromů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.190 (?), 27.10.2010 14:17

dobrý den mám podobný problém jako vy.. také my jablůňka udělala to co vám..metrové šlahouny a na nich nové šlahouny podobné délky.. soused mi tvrdí že musím strom omladit a všechny tyto šlahouny zkratit a vlky odstranit.. ale přiznám se že mám hrůzu z tohože strom zkrátím moc.. jsem také začátečník a moc stříhání nerozumím.. je pravda že mi jablůňku stíní "nově" pár let ořech /papírák) od souseda.. a asi bere i živiny. nic v jeho okolí neroste a bohužel se koruny těchto stromů potkávají... bylo mi porazeno abych zakrátila korunu jablůŇce a uvidí se.. dala jsem k ní dva vozíky proleželého hnoje a uvidíme. jsou pod ní maliny tak nevím jestli bude stačit jen tak rozhodit hnůj a zakrátit nebo musím ten hnůj zarýt...?? pomůže stromku.. když jej zakrátíme.. nebo to máme svěřit trošku zkušenějším sadařům???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika