spartan, bohemia



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Dušan Zbořil - (10) - 176.2 (?) 
9.11.2007 20:09
Zdravím, spartan je výborné jablko a i když zrovna moc nestříkáme, tak dvě tři bedýnky ze dvou zákrsků se na jídlo vždy vyberou a že jsou malá jablka  vůbec nevadí. Záleží hlavně na chuti. Jako náhradu doporučuji odrůdu sparjon, plodnost je pravidelná, plody středně velké. Je to kříženec spartan/jonared, konzumní zralost je (u nás) před vánoci. Komu se líbí fialová jablka, co takhle podzimní lobo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 197.143 (?), 9.11.2007 21:09

Komu se líbí fialová jablka, nechť zkusí Ametyst. Je to letní odrůda která zraje v srpnu a vydrží nějaký týden aniž by moučnatěla. Jinak z fialových jablek určitě Mac intosh, a i starking delicius a jeho mutace... patří k nafialovělým jablkům navíc s osobitou vůní a chutí.

Zpět k původnímu dotazu, dle mě je bohemie vhodná do větších zahrad a zejména její žlutá mutace gold bohemia je vynikající chuti. I ta strupovitost, ač to není rezistent, by nemusela být tak hrozná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.6 (?), 13.10.2010 9:34

Též sháním jabloň Spartan a zatím jsem narazil jen s podnoží A2. Nemáte někdo s ním zkušenosti, jak z něj bude vysoký strom na této podnoži?Potřebuji něco co se dá sázet 3-4m od sebe-takže ho sháním na střední podnoži třeba mm106 apod. Děkuji novaktt@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.10.2010 15:26

To nelze říci, jak vysoký strom bude. Ve studené poloze a na špatné půdě to bude 2,5m vysoký zákrsek (měl jsem takový), v Polabí či na Slovácku to může být veliký strom. Čím bujnější podnož, tím větší sklon ke zmenšování plodů, což ze Spartana, krom náchylnosti na strupovitost, dělá, dle mého, dnes již téměř nepěstovatelnou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.102 (?), 13.10.2010 16:18

Jaké jsou zkušenosti s náhradou v podobě Spalordu? Chuť, strupovitost atd...

Díky Mittw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.162 (?), 21.9.2014 18:34

Nástup do plodnosti závisí u jabloní v první řadě na podnoži. Jsou-li stromky na slabě rostoucí - zákrskové podnoži, třeba M 9, nebo 27 či 106, budou plodit nejpozději 3. rokem. Vyplatí se nechat 1 větvičku, nejlépe v malém sklonu rostoucí, bez zakrácení a to už koncem zimy jsou patrné květní pupeny a z těch se při dobré výživě mohou vyvinout jablka. Je dobré ponechat jen 1 - 2. Jestli ovšem máte čtvrtkmen třeba na A2, budete čekat léta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 67.19 (?), 13.10.2010 20:40

K původní otázce kdy plodí Bohemie a Spartan:

Mě přinesl letos druhým rokem zasazený stromek Bohemie dva plody. Posílám foto úrody. Stromky na málo vzrůstných podnožích jako ten můj by měly plodit dříve.

Moje zkušenosti se Spartany: Letos malé strupovité plody, nesklidím nic, většina spadla a zhnila. Podotýkám že neměly žádný postřik a staré stromy pomalu odchází. Lokality - Jižní Morava. Chuť je dobrá, ale už bych si nový stromek nekoupil. Dnes jsou v nabídce už lepší a hlavně rezistentní odrůdy.

letošní úroda Bohemie
letošní úroda Bohemie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 19.10.2010 8:37

 Spartan a Bohemia. Obě jsou letos postiženy strupovitostí, Spartan víc.

Spartan
Spartan
Bohemia
Bohemia
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 159.149 (?), 20.9.2014 15:52

spartana jsme zdědili na zahradě a jsou to 2stromky, každý v jiném místě, na horní zahradě je nádherný mohutný strom plně obsypaný každý rok, jednou měl strupovitost, ale nic moc, letos vůbec nic, a naprosto plný, o asi 20m vedle a 50m výš, malý zaprcatělý stromek s nic moc jablky a asi se bude muset vyřezat. Domnívám se, že je to opravdu místem, prostorem, půdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.111 (?), 20.9.2014 20:17

Spartana jsme na zahradě vždycky měli a mám ho i já.

Má svoje nedostatky, už zmiňované, ale pro mne má jednu zásadní výhodu.

Má totiž svoji chuť, která je velmi zajímavá a odlišuje od nových odrůd, které mi chutnají plus-minus všechny stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika