Rucla



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?) 
18.1.2014 19:29, zobrazeno: 19217x

Míťa alias Mittwoch velmi správně upozornil na tuto odrůdu, která se zatím ještě bohužel nedostala do prodeje. Bude to největší trhák za posledních několik desítek let? Samozřejmě, že je to pro mě tolik lákavé díky tomu, že se jedná o odrůdu typu Coxova reneta. Namlsala mě také odrůda pocházející ze stejného křížení jako Rucla (Clivia x Rubín) a to vysoce aromatický Rubinstep (Clivia x Rubín), kde se zajímavým způsobem "přebíjejí" chutě Coxovy renety a Rubínu. Bohužel ale jen krátce. Asi tak v lednu se již obě příchuti "stěhují pomalu do Humpolce". Ale u Rubinstepu právě platí, že když už je plod sladší, tak může být i zároveň chuťově plný a navíc vysoce aromatický (chuť). Alespoň zpočátku.

Rucla

Popis plodu: Je odrůdou typu Coxova reneta, která se vyznačuje větší odolností proti chorobám, lepší kvalitou plodů a jejich delší skladovatelností. Plody mají střední velikost a převážně kulovitě protáhlý až kulovitě kuželovitý, pravidelný. Základní barva slupky je zelenavě žlutá až žlutá, z 60 až 90% překrytá purpurovou až hnědavě červenou barvou. Dužnina je krémová, jemná, chruplavá, dostatečně pevná a šťavnatá. Chuť je harmonická, navinule sladká, příjemně aromatická, výborná.

Odrůda se vyznačuje zlepšenou kvalitou plodů než dosud pěstované odrůdy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.191 (?), 18.1.2014 20:27

Rucla má svojím genotypom k chuťovému idolu- Koxovej renete- rovnako ďaleko či blízko ako dnes rozdiskutovaná Pinova. Podľa stránky urobsisam.sk patrí Rucla k perspektívnym sortám. Neviem, či je rezistentná, ale svojím vzhľadom dosť pripomína "rubínového" rodiča. Pekne je to vidieť na snímkach z výstavy. Na stránke sempra.cz však chuť Rucly popisujú iba ako navinule sladkú, žiadne ďalšie superlatívy. Skladovateľnosť sa uvádza iba do februára. Vianočných odrôd máme na výber fúru. Zimných odrôd s výbornou, výnimočnou či delikátnou chuťou, ktorú si podržia aspoň do marca, je bohužiaľ málo.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 218.108 (?), 18.1.2014 21:50

Nu, na vlastní Ruclu si musím ještě počkat. Rozrostlý roub s prvním plodem mi celý "díky" saharskému suchu na JM v létě uschl. Na degustaci mě nijak neoslnila - průměr. Pocity z "pár měsíčků" plodu nelze generalizovat, ale jevila se mi kyselejší (více než Topaz), s téměř neznatelnou slupkou, aroma tam bylo, ale konzistence i šťavnatost už ztrácely dech. (Loni moje hodnocení bylo velmi podobné.) Může to být skladováním, tenkou slupkou a nebo, jak zmínil pan Paľo, je to zkrátka odrůda na vánoční stůl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.1.2014 22:27

Na to, že Rucla zde už je pár roků, žádný velký zájem zatím nevzbudila. Myslím, že v prosinci a lednu je ke konzumaci celá řada chutnějších odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 19.1.2014 11:09

Nevím, jak to bude s Ruclou, ale co můžu potvrdit z vlastní zkušenosti s předminuloročním Rubinstepem, tak ten strčí Pinovu hravě do kapsy. Myslím tím v chuťových vlastnostech. Pokud ovšem jde o delší výdrž příchuti Coxovy renety v plodech, tak tu má asi zatím nejdelší Bláhova oranžová reneta a to do března. Menší velikost plodů ani jejich vzhled mě vůbec nevzrušuje. Nepěstuji jablka proto, aby se někomu zalíbila, či na kšeft. Škoda, že pan Bláha nenazval právě tuto odrůdu "Bláhův poklad", protože pro mě jsou to opravdu drahocenné plody. Asi stejně, jako kupříkladu pro paní Lídu Gascoigneho šarlatové. A to jsem v posledních letech jedl nejlepší "Bláhovky" od Miloše. Takže, jak vidíte, jedná se opravdu o skvostnou odrůdu, která dokáže vykouzlit tuto chuť i v méně příznivých polohách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 14.1.2015 17:02

Když tedy dáváte takovou důležitost všelijakým degustacím, tak připomínám, že se v nich začala dobře umísťovat i tato RUCLA. Spíš než toto umístění mě zajímá Váš názor na kvalitu jejích plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 99.42 (?), 14.1.2015 18:57

Překvapivě u mě Rucla v hořické degustaci letos vyhrála. Předchozí ročníky průměr (viz výše). Z jednoho jabka však nelze dělat závěry. Obzvláště přihlédnu-li, jak dopadl můj oblíbenec Sirius. Kvalita a srovnatelnost předkládaných plodů je vrtkavá věc.

Nezbývá, než si ji hodit do koruny, sklidit aspoň 10 plodů a ty v průběhu sezony postupně chutnat. V osobní dnešní degustaci mě více zaujal darovaný těžký plod Solarisu. Sice byl sladší (i když ne tolik jako Opal), nepřekypoval šťávou, ale těžká tvrdá jablka já rád.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 14.1.2015 19:57

Míťo a můžeš souhlasit s popisem Rucly z úvodního příspěvku tohoto vlákna? Nebo je to silně přehnané hodnocení. Solaris neznám. Z jakého pochází křížení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 99.42 (?), 14.1.2015 21:46

Nu, rozhodně je to plod velmi líbivého tvaru. Střední až menší, velice pravidelný, mírně plošší, dovedu si jej směle představit v bedýnkách v markétu - jeden jak druhej. K chuti z degustace 2015: vůně pro mě byla slabší, slupka pevnější, konzistence velmi dobrá, šťavnatost též jedna z nejlepších, spíše sladší, mile aromatická. Víc nemám co dodat.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 14.1.2015 21:58

Rucla nebo Solaris?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika