Řez nově vysazených stromků



Stránky: 1,  2   
host - 0.146 (?) 
2.3.2014 10:03, zobrazeno: 12379x

Prosím o rady s jarním řezem nově vysazených stromků.

Zdravím všechny odborníky :-)

neumím řezat ale chci umět. Nechci si koupit stromek v Oxx, tak jsem zvolila známou školku. V okolí žádného odborníka nemám (leda na tůje :-() ale chci mít své stromky bezježkové a moc bych se chtěla naučit stromům rozumět. Něco jsem načetla, projela mnoho diskuzí a tady je výsledek. Prosím zkuste skouknout jak moc dobře/špatně jsem vše pochopila, případně budu moc vděčná za rady jak to udělat jinak a lépe :-)

Jedna jabloň letňák Alegro na M9, druhá třešeň sweet early na coltu - vůbec nevím co z toho vidláčka jednou bude :-) a poslední broskvoň Redhaven. U té mám ještě problém, že nevím zda ten vrchní výhon je terminál, nebo ten už byl ve školce ušmiknutý a nahradila ho jiná větev a jestli tedy i s ní pryč pokud chci mít otevřenou korunu.

velmi děkuji za rady a moc obdivuju, že stromům rozumíte, tak snad časem a léty praxe taky něco pochytím :-)

hezký den Vendy

letní jabloň
letní jabloň
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 0.146 (?), 2.3.2014 10:03

třešeň


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.146 (?), 2.3.2014 10:04

broskvoň


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.6 (?), 2.3.2014 12:36

Broskvoň dobře - terminál pryč, ostatní na rovnováhu na vnější pupen. Jen bych ji ještě možná vzala o cca 5 cm níž.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.1 (?), 3.3.2014 1:20

Dobry den,

vychovny rez broskyne vysadenej na jesen, sa ma spravit teraz alebo az ked zacnu kvitnut? Mam nutkanie ju ostrihat teraz ale zavraj Kostkoviny by sa mali rezat pocas kvetu, ale v tomto pripade to asi neplati, vsak?

Dakujem

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.6 (?), 3.3.2014 12:27

Po výsadbě se řeže zjara (ony se většinou i sází zjara).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 190.194 (?), 17.3.2014 9:09

Též bych se chtěl zeptat, jak je to s jarně vysazenými stromky peckovin? Počkat, až puknou, či až budou okolní stromy kvést, a nebo střihnout už teď? Před pár dny jsem vysadil broskvoň a chtěl bych jí ostříhat, minimálně nahrubo, a na hotovo bych střihl až v době květu okolních stromů.

A taky zareaguji na příspěvek výše, k té broskvoni - většinou jsem viděl po jarní výsadbě broskvoň sestřiženou jen na asi tří-očkové čípky, ono se to tak většinou doporučuje, při jarní sadbě stříhat všechny stromky, jak peckoviny tak i jádroviny hluboko, a pouze při podzimní výsadbě stříhat na rovnováhu kosterních větví. Loni jsem koupil slivoň, střihl ji na rovnováhu kosterních větví a teda hrůza, chudák strom. Rostl úplně bídně a letos to budu muset napravit. Ale to taky záleží na množství kořenů které koupený stromek má, a taky na jeho stavu, jestli je zcela živý a nebo utlumený suchem. Já teda budu stříhat na krátko, jenom nevím kdy :D

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 17.3.2014 9:18

Ostříhat hned při výsadbě, ať má lepší šanci na zakořenění, jinak by musel celou korunku živit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.6 (?), 2.3.2014 12:32

Ano, odstranit konkurenční výhon, na ponechaném budoucím terminálu ponechat jako poslední očko očko nad místem odříznutí konk.výhonu, aby se kmínek vyrovnával (mám pocit, že o vás v nákresu to je boční).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.6 (?), 2.3.2014 12:33

Tohle byla třešeň, skočilo to někam jinam  :-((L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika