Průsvitné letní



host - 180.10 (?)
12.10.2012 17:41

Dobrý den. Můžete mi vysvětlit to s tou podnoží? Co by měla říkat podnož na přeroubování? Nějak to nechápu a to jsem ovocnář. Díky Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 123.5 (?), 12.10.2012 16:38, zobrazeno: 9706x

Dobrý den, mohu naroubovat na průsvitné letní odrůdu matčino a malináč? 

Yveta

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 29.169 (?), 12.10.2012 17:36

To můžete, otázka je, co tomu řekne podnož. Za zkoušku to stojí.

A co tak zkusit něco modernějšího - resistenty - Topaz, Rubinolu a pod.? J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.10 (?), 12.10.2012 17:41

Dobrý den. Můžete mi vysvětlit to s tou podnoží? Co by měla říkat podnož na přeroubování? Nějak to nechápu a to jsem ovocnář. Díky Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 12.10.2012 19:38
Podnož řekne:"Chtěla jsem rodit malá trpká jablíčka a teď je ze mě chiméra".
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 29.169 (?), 12.10.2012 20:17

Podnož má vliv na vzrůst stromu - to ví každý ovocnář. Slabě rostoucí odrůda špatně prosperuje na M9 a pod.

Je-li vaše Průsvitné letní starší strom a prosperuje, bude asi roubování úspěšné, proto jsem napsal, že to za zkoušku stojí.

Pokud je to mladý stromek, nutno vzít vlastnosti podnože v úvahu. Na př. Malinové hornokrajské roste slabě a na M9 prosperovat nebude, i když v "mezištěpování" bude Průsvitné.

Totéž platí pro Malinové Holovouské - které chcete vlastně roubovat?

Matčino je plastické, tam vám podnož leccos dovolí. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 123.5 (?), 13.10.2012 10:06

Já mám právě také obavu z té podnože, stromek mi poslal před dvěma roky Starkl,(byl to jenom takový proutek) a vůbec se nenamahal mi sdělit o jakou podnož jde.Já jsem to tehdy moc neřešila, mě se zdál akorát nízký, tak jsem si korunku vypěstovala trochu výš, asi ve 160cm. Teď, když uvažuji o roubování, tak jsem zjistila, že průsvitné mají podnože jako zákrsky a čtvrtkmeny.Tak teď si myslím, že to je špatné, že jsem tu korunku založila tak vysoko, že mi ji stromek neunese.  Ale zase jsem někde četla, že na slabší podnože by se měly roubovat silněji rostoucí sorty. To malinové mám od kamaráda, který už se svého dědy bohužel nezeptá ,ani nevěděl, že jde o malinové, ale má opravdu malinovou chuť, je výborné ale musí se honem sníst, od jádřince pak hnědne.O stromek se kamarád vůbec nestará, nestříhá ho a je tak střední velikosti.  Nejsem také moudrá z toho "mezištěpování". Nemyslíte tím to, že když naroubujete konec hlavní větve a všechny vedlejší, tak v těch vzdálenostech mezi vedlejšími větvemi roste původní odrůda? V tom případě bych měla s roubováním asi počkat až se mi trochu rozvětví větve. Yveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 202.78 (?), 13.10.2012 10:26

Starkl roubuje jabloně na podnož MM106, sloupovité na M7. Mezištěpování je něco trochu jiného - na podnož se naroubuje kmenotvorná odrůda a na ní pak někde v úrovni budoucí korunky požadovaná odrůda. Obrost z kmenotvorné odrůdy se odstraňuje. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 123.5 (?), 13.10.2012 17:06

Díky, chápu,to mezištěpování mi už provedl Starkl.Já bych se ale stejně ještě zeptala: když naroubuji konec hlavní větve a taky všechny vedlejší, které vyrůstají z té hlavní, tak mezi těmi vedlejšími větvemi mám na hlavní větvi spoustu obrostu a ten bude mít původní jablka?

Také jsem někde četla, že lze roubovat postupně, to se může naroubovat třeba jenom jedna hlavní větev a příští rok zase další? Nebude mít strom nevyváženou korunku?

A co když naroubuji jenom horní část té hlavní větve s horními vedlejšími větvemi a spodní část hlavní větve s příslušnýmí vedlejšími větvemi nechám bez roubování?  Yveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.78 (?), 13.10.2012 17:41

Ano, pokud např. naroubujete novou odrůdu na hlavní větve 1/2 metru od kmene, tak na tomto 1/2 metru budou moci dále růst Prusvitná. Pokud však chcete takovýto mix. je lepší pro Průsvitné nechat celou větev a další odrůdu naroubovat na druhou větev patra apod. Postupně roubovat určitě lze, jak bujně to poroste záleží na odrůdě.

Pokud naroubujete novou odrůdu na terminál nad první patro, tak Vám v prvním patře poroste Průsvitné, ve vyšších patrech nová odrůda, která zároveň převezme funkci terminálu. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 13.10.2012 20:27

Díky, ještě prosím Vaši reakci na můj dotaz z předchozího příspěvku, ať mi to už koněčně je všechno jasný:         " když naroubuji konec hlavní větve a taky všechny vedlejší, které vyrůstají z té hlavní, tak mezi těmi vedlejšími větvemi mám na hlavní větvi spoustu obrostu a ten bude mít původní jablka?" Yveta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika