Plot z Jabloni - receptar



Stránky: 1,  2   
host - 119.226 (?) 
8.3.2006 10:17, zobrazeno: 53799x
Nevi prosim nekdo jestli jsou nekde ucelene informace na jablonove steny, ktere jsou obcas k videni na Prima receptari? Dekuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 24.80 (?), 2.4.2006 13:09
Nevím jakou výsadbu máte na mysli.Asi se bude jednat o tzv."pásovou výsadbu".V nynější době je takovou výsadbou pěstování štíhlých vřeten v řadách doporučených 0,8-1,2m vzdálených.Před lety se snažil prosadit známý ovocnář ing.Svatopluk Brabec(holovouská palmeta),tzv.hnízdová výsadba. - blissy 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.226 (?), 11.4.2006 15:43
Slo o ovocne steny Karla Kotysana, na internetu jsem od neho nenasel bohuzel nic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.130 (?), 25.6.2006 21:42

Karla Kotysana neznám a receptář nesleduji.  Pokud jste zkoušel zadat ve vyhledávači "štíhlé vřeteno" a nebylo to co jste hledal, máte asi na mysli palmety (rožděje).  Mě známá nejucelenější publikace je Ošetřování a řez zákrskových stromů ovocných od Josefa Vaňka,(1925-1944) - vyšla v pěti vydáních. Je zde dobře vysvětlen princip tvarování zákrsků do přísně pravidelných tvarů (Stěny,kordóny, poháry a jiné tvary.) Dříve toho samozřejmě vyšlo více(např. Ovocné zákrsky ve tvarech umělých a přirozených od Františka Manada z r 1913, nebo Rozličné tavry stromů a jejich pěstování od F. Naumanna z roku 1878)   Na internetu není všechno.  Občas je dobré otevřít spíš knihu.

Zdraví Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.174 (?), 28.3.2008 17:05

Zdravím,

 toto téma mě také zajímá - pokud by někdo měl ucelený návod jak postupovat při založení jabloňové stěny - plotu (na netu) 

1/ odrůda

2/ výsadba (rovně a nebo do křížů)

3) kolik od sebe

4) v dospělosti -výška a šířka- velikost stěny (cca 1 strom)

5) na jaké stanoviště

6) podpěra

Děkuji, Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.133 (?), 28.3.2008 19:12

Lze do googlu napsat Espalier a ono to určitě něco najde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 25.3.2012 17:14

Karel Kotyšan byl /možna ještě je/ ovocnař ktery se v pěstovani a propagaci ovocnych stěn vratil k stylu podobnemu lepažim.Ing.Svata Brabec csc.byl u zakladani ovocnych stěn na principu pasovych ovocnych stěn samonosnych nebo naopak na dratěnce.Pan Kotyšan se vratil k praxi lepageovi palmety využivajici ohybani a tvarovani vyhonu k dosaženi brzske a bohate urody.Takže pokud chcete jit ve stopach pana Kotyšana tak hledejte Lepageovu palmetu.-Ale vzhledem k tomu, že tvarovani a řez je u teto stěny dost pracny a stěna se musi kotvit ke kulum tak se od těchto stěn odchazelo.Podobne kryti a stiněni prostoru Vam uděla stěna z palmetovych vřeten ve vzdalenosti 100-125 cm v řadach, a trojuhelnikovem patrovem řezu.Ošetřeni a udržba je snadnějši. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.94 (?), 8.12.2008 13:33

chtěl bych se zeptat jak se zakládají jablonové steny podle pana kotyšana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 8.12.2008 21:00

Stěna pana Kotyšana není nic nového. Je určitou kombinací Bouchéovy - Thomasovy palmety používané v některých ovocnářsky vyspělých státech Evropy po roce 1945. Typů ovocných stěn je celá řada. Osobně bych vám doporučoval nejprve prostudovat nějakou literaturu a pak se rozhodnout pro typ ovocné stěny. Dokonce existují i videokazety. Je třeba si rozmyslet odrůdovou skladbu, neboť ne každá odrůda se dobře tvaruje. Ideální je pěstovat v celé jedné řadě jednu odrůdu vzhledem k tvarové vyrovnanosti, což ovšem pro zahrádkáře není zrovna ideální, neboť chce sortiment. Potom ovšem musíme počítat s tím, že celá řada nebude " jak když střelí " ikdyž mnohé se dá ovlivnit. Jedním takovým typem je vybudování konstrukce s pěti dráty nad sebou výškově od sebe vzdálených 30 cm. Já jsem volil výšku prvního drátu 50 cm od země, což se osvědčilo při částečném podjetí sekačkou a při rekultivaci příkmenného pásu. Další dráty jsou již vzdáleny 30 cm. Jak již jsem uvedl je třeba volit odrůdu, podnož, vzdálenost od sebe a to v závislosti na nadmořské výšce, povětrnostních podmínkách a kvalitě půdy. Nedoporučuji používat podnož M9, neboť jak již jsem několikrát popisoval, ovoce pěstované na této podnoži má kratší uchovatelnost v přirozeném sklepě a to u některých odrůd až o cca šest týdnů. Neplatí ovšem pro skládky s chlazením a řízenou atmosferou v podmínkách velkovýroby. Pro výsadbu volíme jednoletý, nebo dvouletý štěpovanec s neupraveným obrostem ve výšce 50cm (dle volby výšky prvního drátu) Vzdálenost v řadě volíme 0,5 až 2 m. Ve většině případech jsem volil 1m. Nesnažíme se za každou cenu dokončit výsadbu v jednom roce, pokud jsme nesehnali námi vybranou odrůdu na vhodné podnoži. Je potřeba si uvědomit, že pěstování ovoce ve stěně je daleko pracnější jak ve volném tvaru, a ne všude jsou pro to podmínky.

           Přeji mnoho zdaru.  Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 130.20 (?), 10.12.2008 13:17

Nevím, jaké stěny jsou k vidění na prima receptáři. Útlou, ale pro mne velmi zajímavou brožurku o pěstování štíhlých vřeten napsal p.Zeman a byla naposledy viděna v Levných knihách za dvacku. Zaujala mne pěknými fotografiemi z autorovy zahrady, nejde tedy jen o teorie. Jde o hustou výsadbu v řadách, každý stromek musí mít svůj "kůl" - 2,2 m dlouhou opěru. Autor popisuje celý proces pěstování.Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika