Odlehčovací řez jabloně a péče o starý strom



host - 36.21 (?) 
16.1.2016 21:47, zobrazeno: 5628x

Dobrý den, mám jabloň starou minimálně 90 let, pravděpodobně Booskopské. Jednostanný růst je způsoben tím, že ze severu ho překrýval velký jasan. Strom je dutý, roste v podhůří, kde občas napadne velké množství sněhu a mám strach, aby se nezlomil. Fotka je 6 let stará a od té doby strom vyhnal dost nových větví. Plodí dobře, ale pro mě je hlavní jako pamětník.   Kdy by bylo vhodné provést odstranění některých větví a jakou péči byste doporučili? Děkuji EM


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 36.21 (?), 16.1.2016 21:53

Celkové foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 16.1.2016 23:09

Z fotky to na mě působí, že nějaký větší zákrok by neměl smysl, nakolik by na něho už asi nebyla adekvátní reakce. V podstatě bych nechal strom tak, snad jen snížil pákový afekt u hlavních větví. Byl by to menší zákrok, ideální doba třeba v březnu. Ale znovu opakuju, nebude to zákrok, který by něco zásadního řešil, když neuděláte nic, a riziková místa podepřete, bude to možná i lepší... Jinak Boskoopské by t mohlo být, habitus docela sedí...

                 Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.21 (?), 17.1.2016 10:30

Za těch 6 let vyrosly nové 1,5 m dlouhé větve, bohužel samozřejmě hlavně nahoře. A opravdu nevím, jak by bylo možné podepřít větve 7 m vysoko. Jde mi právě o snížení páky. Bohužel řezy budou přes 10 cm. Při minulé kalamitě jabloň zachránil jasan, který jí stínil - jasan se ohnul a opřel o korunu a na jabloň nenapadl mokrý sníh, který rozlámal ostatní stromy. tehdy na listí napadlo asi 20 cm mokrého sněhu a lámaly se větve 15 cm v průměru a popadalo hodně stromů.  Jedině jabloň a jasan přežily bez úhony.

Jde mi o doporučení hnojení - aby neměl moc dusíku a zbytečně nerostl, nebo fosforu a zbytečně neplodil.. Samozřejmě je pod ním tráva a na kraji záhon. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.215 (?), 26.10.2017 13:30

Jestli by byl sníh neustálý problém, zkuste korunu stromu postupem času snižovat jeho ročním ořezem (pokud to je možné, je možné že strom by nebyl ve správné kondici na roční ořez, v tom případě je nutné strom důkladně ošetřit a řez provést druhým rokem) a nechávat na něm především zesilovat dvě až tři dominantní větve, které by mohli časem sníh s vyšší vahou unést, boční větévky je lepší ořezat a nechávat jen větévky co rostou vzhůru, tudíž sníh se nebude usazovat na spíše vodorovných větévkách a předejdete tím lámání větví, pokud však jsou horní větve problém bylo by lepší je ročně zkracovat dokud nebude možné je některé úplně odstranit aby se koruna pročistila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika