Jak je to s pupenovými mutacemi?



host - 154.229 (?)
5.10.2011 21:14
Myslím si, že úsilie šľachtiteľov hľadať v rámci odrody červenú mutáciu nie je motivovaná iba snahou prilákať konzumentov, ktorí zväčša radšej siahnu po červenom ako po žltom či načervenalom jabĺčku, ale má to často aj výhodu v možnosti podtrhnutia plodov pri zbere a tým dlhšej skladovateľnosti. Príkladom sú odrody Topaz x Red Topaz alebo Gala x Gala Schniga či Gala Mitchgla. Červené mutácie na rozdiel od materskej sorty, kde oberáte fázovo, podľa postupného vyfarbovania plodov, môžete obrať naraz všetky a často už o 2 týždne skôr. Všimol som si tento jav práve na kultivaru Gala Schnitzer Schniga. V priebehu niekoľkých dní sa všetky plody ako na povel vyfarbili rovnako intenzívne a rovnako pravidelne. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 43.222 (?), 5.10.2011 0:55, zobrazeno: 11902x

Nějak tomu nerozumím. Bohemie jsou mutace Rubínu a liší se jen barvou slupky. U Jonagoldu to však tak jednoznačné není. Jonagored, Marnica, Jonica a pod. jsou taky uváděné jako mutace, ale popisy se mnohdy liší dosti výrazně. Je to jen růzností zdrojů nebo jsou některé tyto mutace vskutku tak odlišné požadavcích či skladovatelnosti? Abych nevysadil barevně zajímavější "Jonagold" a pak zjistil, že kromě jižní Evropy nikde nedozraje.  Děkuji za vysvětlení,  Rosťa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 5.10.2011 17:46

Tiež by ma to zaujímalo. Prednedávnom som sa rozhodoval medzi Jonagoldom a Jonagoredom. V literatúre som však žiadny rozdiel medzi nimi nenašiel, okrem zmienky, že Jonagored má väčšie plody. Tiež rozmýšľam, či vysadiť okrem Jonagoredu aj Jonagold, ale ak by mali rovnakú chuť, tak to asi nemá zmysel. Žiaľ, porovnať nemám kde. Jonagold by Vám mal dozrieť v pohode, pokiaľ samozrejme nemáte úplne nepriaznivé podmienky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 5.10.2011 18:37

Běžný Jonagold se dnes už nevyszuje. Viděl jsem v řádku Jonagoredů zamíchané klony s celočervenou slupkou. Údajně šlo o Marniku. V době sklizně běžných Jonagoredů byly Marniky již přezrálé a slupka mastila. 

Zkuste do vyhledávače zadat Jonagold Marnica, najdete zajímavý článek od pana Voráčka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 5.10.2011 19:59

Jonagored pěstuji a do loňského roku i Jonagold. Rozdíl mezi nimi je pouze v tom, že Jonagored je převážně celý červený. Ale zčervenat dokáže i Jonagold, pokud je vysazen na sluníčku a koruna je řádně prosvětlena - chce to pozdní letní řez. Chuťové rozdíly jsem mezi nimi nezaznamenal.

 K zčervenání plodů výrazně pomohly postřiky vápenatým hnojivem během srpna a před sklizní ( a také zamezení hořké pihovitosti).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 134.38 (?), 5.10.2011 20:35

Vďaka, presne toto som chcel vedieť. Zároveň sa mi asi potvrdilo tento rok pozorované - ak plody trpia horkou pehovitosťou, slabšie vyfarbujú. Je to tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 154.229 (?), 5.10.2011 21:14
Myslím si, že úsilie šľachtiteľov hľadať v rámci odrody červenú mutáciu nie je motivovaná iba snahou prilákať konzumentov, ktorí zväčša radšej siahnu po červenom ako po žltom či načervenalom jabĺčku, ale má to často aj výhodu v možnosti podtrhnutia plodov pri zbere a tým dlhšej skladovateľnosti. Príkladom sú odrody Topaz x Red Topaz alebo Gala x Gala Schniga či Gala Mitchgla. Červené mutácie na rozdiel od materskej sorty, kde oberáte fázovo, podľa postupného vyfarbovania plodov, môžete obrať naraz všetky a často už o 2 týždne skôr. Všimol som si tento jav práve na kultivaru Gala Schnitzer Schniga. V priebehu niekoľkých dní sa všetky plody ako na povel vyfarbili rovnako intenzívne a rovnako pravidelne. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 246.18 (?), 5.10.2011 21:45
Minulý týden jsem byl na návštěvě jednoho většího ovocnáře, který mi ukázal ve svém velkosadu zajímavou náhodnou čistě žlutou mutaci Topasu. Na můj dotaz proč ji nepřihlásí na zkoušky do UKZUZ mně řekl, že prý každou takovou mutaci je třeba přenechat majiteli původní odrůdy. Já si myslím, že v tomto nemá pravdu, ale nevím zda takový zákon existuje. Alespoň do teď jsem si myslel, že co se mi nahodile vytvoří na vlastním stromě, tak s tím mohu disponovat jak uznám za vhodné, nebo ne? Jak to tedy je správně, co vy nato?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 10.10.2011 1:52

Dobrý den. Uvedu příklad: Bohemia je pupenová mutace Rubínu. Na Rubín má práva pan Louda, na Bohemii pan Thoř. Takže si myslím, že máte pravdu Vy a Vámi navštívený pěstitel se mýlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.90 (?), 10.10.2011 11:27
Pane Paľo, vašim příkladem Bohemie jako mutace Rubínu jsem si vzpomněl na zajímavou kapitolu z knihy Příběhy slavných odrůd, kde autor přesně o této mutaci podrobně píše (viz přiložené skenované stránky). Po přečtení jsem nabyl dojmu, že pan Louda asi měl nějaké právo mutaci přihlásit, ale neměl zájem, tak to udělal pan Thoř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.90 (?), 10.10.2011 11:29
Následující strana kapitoly

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika