Japonská hrušeň, nemoc?



Stránky: 1,  2   
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?) 
14.5.2016 21:33, zobrazeno: 14643x

Dobrý den, mám asi 5leté japonské hrušně 2 odrůd, loni to bylo na jedné, letos na obou takhle dopadly květy, loni nebyly mrazíky a vypadalo to stejně. Celý stromek bohatě kvetl a najednou hnědé a zvadlé květy. Jen na jedné zůstaly 3 malé hrušky, na druhé nic. Prosím o aspoň přibližné určení problému, děkuji.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.230 (?), 14.5.2016 22:02

Přesně to samé jsem dnes objevil u odrůdy Hosui. Ještě před týdnem po odkvětu začínaly malé plůdky, vše v normálu a dnes toto. Bude to nějaká "houbovka", možná monilia, která tu, spolu s pseudomonas, docela řádí stále na více druzích a odrůdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 14.5.2016 22:08

Když to příští rok postříkám s broskvema, třeba Kuprikolem, pomůže to? Na ty hrušky jsem se hodně těšila a teď z nich nic nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 14.5.2016 22:46

Spála růžokvětých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 14.5.2016 23:00

A co s tím mám teda dělat? Abych sklízela příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 15.5.2016 8:32

Ošetřuje se na začátku a na konci kvetení mědí nebo Aliette. Všechny napadené části odstranit. Nevím, jak je to teď s ohlašovací povinností. Docela hodně informací je na internetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 15.5.2016 10:45

Děkuji moc všem, podívám se na to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 15.5.2016 12:41

Ja si nemyslím, že je to spála, aj keď to tak na fotke vyzerá. Mal som možnosť pred rokom vidieť veľa stromov postihnutých spálou - popísal som to na vlákne "Bakteriálna spála", takže to nebudem všetko opakovať. Pre diagnózu spály mi nesedia 2 veci - a síce že sú postihnuté len kvety - a listy sú (aspoň podľa fotky) úplne v poriadku, a najmä to, že popisujete rovnaký priebeh pred rokom.    Aj v našej oblasti spála začínala postihnutím kvetov, ale choroba sa NIKDY nezastavila len na kvetoch a VŽDY pokračovala postihnutím listov a dreva príslušnej vetvičky či konára. Priebeh bol vždy RÝCHLY - od postihnutia kvetov po postihnutie listov či dreva prešli väčšinou len desiatky hodín, často len hodiny. Ak to bolo pred rokom u Vás tak, že odumreli len kvety a ďalej sa nič nedialo, tak si myslím že sa o spálu nejedná. Ale netvrdím že mám pravdu, faktom je že priebeh spály konkrétne na ázijskej hruške som nevidel, na našich hruškách a jabloniach bol ten priebeh ale iný, a to riadne drastický. Moja rada je: odstráňte len poškodené ružice kvetov, ale úplne a dôkladne, a denne kontrolujte ako vyzerajú listy v mieste kde Ste odstraňovali kvety. Ak by začali hnednúť a černať, zavolajte si na pomoc odborníka (na Slovensku sa podozrenie na výskyt spály má hlásiť okresnému rastlinolekárovi ÚKSUP-u, prípadne na obecný úrad. Bakteriologickým vyšetrením vedia spálu potvrdiť alebo vylúčiť).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 239.83 (?), 15.5.2016 22:26

Dobrý večer, právě dnes jsem ty suché květy odstranila, celé se to odlouplo a zůstal jen uzavřený nezasažený pahýl, nebo jak to nazvat, nikde dál se to nešíří, když to není spála, která by zasáhla i jabloně a kdouloně a hrušně, co to může být, nechci zase za rok přijít o hrušky nashi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.5.2016 7:45

Bohužiaľ Vám neviem povedať čo je Vašej hruške, môže to byť nejaká bakteriálna infekcia šírená hmyzom, ktorá postihuje len kvety. Každopádne: ak to nie je spála, tak už len to je dôvod aby Ste si večer otvorila šampus, pretože čokoľvek iné bude už lepšie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika