Hruška neznámá



Stránky: 1,  2,  3   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?) 
5.12.2015 21:13, zobrazeno: 19552x

Konečně jsem se dostal k popisu jedné ze dvou odrůd hrušek, které se mi nedaří určit.

Strom, ač kmene poměrně útlého, tak věku již význemného (před 40 lety zde již rostl) pravidelně kvete, ale málo plodí (v blízkém okolí bych dohledal minimálně 10 hrušní, tak by snad příčinou malé plodnosti nepřítomnost opylovače být nemusela). Plodnost se zvýšila aplikací bóru, k čemuž mě vedlo několik deformovaných malých plodů, které se na stromě objevovaly. Jinak růst stromu je zdravý, koruna není moc velká (tvoří ji tři větve vyrůstající z polehlého kmenu). Plody jsou díky malé plodnosti velké, více či méně rzivé, tvar plodů je dosti proměnlivý - od klasického hruškovitého tvaru až po neforemně baňatý. Chuť je to, proč tuto hrušeň udržuji - něco mezi Boscovou lahvicí a Hardyho. Výborná. Sklizňová zralost je někdy od poloviny září, konzumně dozrává tak za 14 dnů. Trochu možná připomíná odrůdu Salisburyho. Nemáte někdo nějaký tip? 

Předem děkuju.












Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.131 (?), 5.12.2015 21:54

Nejsou ty poslední tři fotky z jiného stromu?

Jinak odrůda by mne také zajímala, sousedka má zřejmě stejný cca50 let starý strom po předchozím majiteli, koruna ne příliš velká, plodí bohatě v 2.pol.září, dužina jakoby zrnitá, šťavnatá, chuť sladká a na mne osobně až příliš aromatická, sousedka se léta bezúspěšně snaží zjistit odrůdu. Přiložené fotky jsou jen ze starého mobilu, co jsem kdysi fotila kvůli určení. Také by mne název odrůdy zajímal, už kvůli ní.             Lída        





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.131 (?), 5.12.2015 22:59

Ta sousedčina odrůda na mých fotkách asi není z běžných, je nás tam kolem 60ti zahrádkářů, většina má nebo měla hrušně různých odrůd od podzimních až po pozdně zimní, ale tuhle žádný nezná. Plody mají většinou dost širokou horní část u stopky, jen o něco užší než část u kalicha, na mé druhé fotce je to vidět. Tahle určitě Madame Verté není (ani dobou zrání, ani chutí), tu jsem jedla.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.131 (?), 6.12.2015 11:41

Teď jsem stáhla ještě letošní fotky té sousedčiny hrušky. Jen mne zaráží, že vámi určená Hardyho je máslovka a tahle má vysloveně zrnitou dužinu, vzhledově by asi odpovídala. Je až nechutně sladká a hrozně moc "navoněná", snědla jsem půlku a dost. Uložená nevydrží.   Lída







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.166 (?), 6.12.2015 8:37

Tiež ma zaujíma táto odroda hrušky, máme ju na záhrade 20 r a už po našom príchode to bola "starenka" tj odhadujem na nejakých 70-80r. Hrušky sú veľmi veľké, aromatické, na jedenie bez odležania až priveľmi, ale z našeho osadenstva záhrady najfantastickejšie na kompót (konkurencia: hardyho, wiliamsova, parížanka, lucasova). Strom má nízky habitus a postupne odumiera, (aj keď stále vymladzuje), preto sa ho snažím preštepiť. Zatiaľ všetky pokusy boli neúspešné.

Môj odhad je, že patrí medzi bergamotky a možno ide o nejaký klon krivice???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 6.12.2015 8:43

Poslední fotky jsou také ze stejného stromu, paní Lído. Ta sousedčina mně připomíná Hardyho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 5.12.2015 21:59

dobou zrání odpovídá spíše na Manon, ale hrubou strukturou na slupce zase na Madame Verté.

Ale taky to může být náhodný semenáč "BL z volného opylení".

A jak nový stromek, afinitu pro kdouli jste nezkoušel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.12.2015 8:30

Mně to připomíná Hardyho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 6.12.2015 8:51

U paní Lídy ano, jak habitus stromu tak vzhled plodu připomíná odrůdu Hardyho.

Mikeš ale v úvodním dotazu na "nálezu" odrůdu Hardyho vyloučil. Pokud by to byl stromek na semenáči, tak hardyho by byl mohutný strom. Je otázka, v jakém věku došlo k položení kmene a jaký to má vliv na retardaci vzrůstnosti. Ale té "Hardyho krvi" zase odpovídá i ta menší plodnost. Zejména, pokud by to byl vliv podnože - nejen na habitus, ale i přímo úměrně na plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 56.166 (?), 6.12.2015 9:45

Reagovala som na príspevok pána Mikeša. Myslím, že pani Lída má niečo iné (Hardyho myslím nie). Hrušky čo mám ja a identifikovala som ich aj u pána Mikeša sú tvarovo a farbou rozdielne, presne tak ako ich má nafotené.  Hardyho to určite nie je, tú máme na záhrade a je to aj vzrastom stromu niečo úplne iné. Neznáma odroda je menej vzrastná, iba dve pätiny z hardyho (obe máme v staršom veku a neobmedzované v raste) a má tendenciu rásť viac vzpriamene. Alena

K mojím predchádzajúcim tipom na určenie neznámej odrody pridávam: 

Hruška Angoulemská

Hruška Pitmastonská

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika