Hrusen vs. jalovec



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 125.67 (?) 
19.5.2014 13:32, zobrazeno: 33426x

Dobry den,

pred mesicem jsem zasadila dve hrusky do uplne nove zahrady. Bohuzel jsme zjistili, ze developer kolem baraku bude sadit hodne jalovcu.

Chtela jsme se teda zeptat jestli myslite, ze ma vubec smysl hrusku pestovat nebo mame radsi prejit na uplne jine ovocne stromy.

Dekuju za jakekoliv rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 19.5.2014 13:50

Je třeba vědět, jaké typy jalovců se budou sadit, protože některé druhy poléhavých jalovců spory rzi pro svůj zimní pobyt nevyhledávají.Jedná se například o jalovec Juniperus horizontalis, J. scopulorum, J. squamata, J. virginiana.

Jinak co se týká ostatních typů jalovců je bezpečná vzdálenost pro Vaše hrušně 150-200m.Vzdálenost ovlivní směr větrů, překážky,okolní zamoření rzí.Jinak budete muset stromky každoročně ošetřovat chem.přípravky pro potlačení rzi hrušňové.

Dále je třeba vědět, na čem jsou stromky naroubovány.Na semenné podnoži vyrostou obecně větší stromky v závislosti na odrůdě, půdě.Na kdouloni stromky nižší, pro ošetření bez nutnosti přistavení žebříku pohodlnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.5.2014 14:21

opravdu bude sázet takovéto keře? Pokud bude sázet tisy, zeravy, tůje, cypriše a cypryšky tak buďte bez obav, ty hostiteli nejsou. Obavy můžete mít, až na jaře (letos asi před 14 dny až měsícem) objevíte na větvích takovéto plodnice. Pak nezbývá, než každoročně stříkat svoje hrušně, nebo se souhlasem vlastníka jalovce jen tyto jalovce až do vymizení houby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 125.67 (?), 19.5.2014 14:59

developer ma vsechny stromky a kere zatim v garazi vcera sme se byli koukat a bylo tam hodne z nazvem juniperus, tak mne to trochu vydesilo.. dneska se pujdu podivat co presne to vsechno bude, nebo mozna lepe pockat jak daleko to od nasi zahradky zasadi, ale vzhledem k tomu ze mame za zahradkou pole a chce nas od nej odstinit tka se obavam ze to bude rovnou u hrusni :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 26.44 (?), 19.5.2014 18:39

Mám 5 hrušní asi 100m od sousedových jalovců, cv neznám, jsou to takové 4m vysoké válce cca 1-2m v průměru. Rez mám v malé míře, hrušky se vyvíjejí a dozrávají celkem normálně. Ničím nestříkám, max. otrhám napadené listy (10%) a na podzim je pohrabu a spálím.

Takže doporučuji vyčkat, jak si budou hrušně s jalovci rozumět. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.131 (?), 19.5.2014 22:34

Vysoké válcovité budou asi J.communis, ty hruškám nevadí. Nejhorší je chinensis a sabina. A tady architekti do sídlišť s oblibou používají ten čínský sad...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 125.67 (?), 20.5.2014 8:49

no ta sabina je tam urcite.. :-/ oni jako docela premysleli nad tim aby to bylo ruznorode, takze je tam opravdu sousta druhu, ale zase nepremysleli nad tim, ze by se koukli kolem co tma mame zasazene :(

No bude to asi boj kazdorocni :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 20.5.2014 9:55

Kdybych mohl, uzákonil bych zákaz výsadby všech druhů jalovců, které se podílejí na přenášení a rozšiřování rzi hrušňové. Zdůvodnění: náhrada za těch několik málo druhů jalovců existuje. Máme přece i jiné druhy jalovců a dále množství kultivarů cypřišků, tújí a dalších konifer a okrasných jehličnanů. Jsou jich desítky a vzhledově jsou si velmi podobné. Ale jakou máme ekvivalentní náhradu za hrušně? O tom, že existuje něká bezpečná vzdálenost mezi jalovcem a hrušní pochybuji, myslím si, že promoření spórami hub je plošné. Neznám žádnou zcela zdravou hrušeň. Zato vím o mnoha, které v létě vypadají doslova jako trosky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.67 (?), 20.5.2014 10:02

zacinam si myslet, ze mit hrusen je dneska velka rarita.. nasadili sme dve.. jedna vypadala hodne spatne, byla takova bez puku.. zato druha vypadal supr, mela uz i nejake listecky.. ted po cca 2 mesicich od zasazeni, hrusne ktera vypadala bidne, ma dnes plno listu, ktere ale zacinaji cernat, takze mozna taky brzo uhyne :(a ta ktera vypadala zivotaschopne dneska ma porad stjeny pocet listku ktere nerostou ale ani neopadli..

Nevim ale asi jsme si jako uplny zacatecnik nevybrala zrovna nejjednodussi stromek a zacinam si myslet, ze to s nima nedotahnu ani k prvni hrusce :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.5.2014 10:13

Nezoufejte, možná že Vám nakonec hrušně půjdou, a jak už jsem psal v minulém příspěvku podmínky jsou všude individuální-nelze paušalizovat.

U nás, kde bydlím,...pokud vím, nikdo jalovce nepěstuje... kromě mně.Mám na zahradě klasický Juniperus communis - jalovec obecný.Jalovecje umístěn cca 50m vzdušnou čarou od hrušní, bez překážky ve větru.Hrušní mám na zahradě spoustu odrůd, a příznaky houby žádné, tedy skoro žádné, ani proti zri hrušňové neošetřuji, protože to nepotřebuji.

Všude to tak příznivé nebude,a nutnost ošetření vyloučit nelze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika